Stavebni sporeni

Potrebovala bych od Vas poradit. S koncem roku 2003 a s prijetim noveho zákona o stavebnim sporeni stále casteji premyslim, co udelat s mym stavajicim stavebnim sporenim a zda by nebylo rozumne investovat část penez z meho mesicniho platu do další smlouvy stavebniho sporeni. V soucasne době mam uzavrenou smlouvu u stavebni sporitelny HYPO, tarif nadstandard s cilovou castkou 300 tisíc. Na tuto smlouvu sporim mesicne 1.500 Kc a mam ji tretim rokem. Jeden nejmenovany financni poradce mi poradil, abych u tohoto stavebniho sporeni pristi rok vypovedela statni prispevek, smlouvu pote nechala bezet dále a ještě letos uzavrela nove stavebni sporeni u CMSS a od pristiho roku pobirala statni podporu na tuto novou smlouvu. Asi tak za 3 roky bych chtela zadat o uver ze stavebniho sporeni na bytove potreby. Bylo mi doporuceno, abych po vyprseni stavebniho sporeni u HYPA, tedy za 2 roky, tyto peníze presypala do stavebniho sporeni u CMSS a vzala si uver tam. Pry ma tato stavebni sporitelna mnohem vyhodnejsi podminky při zadosti o uver ze stavebniho sporeni. Tak nevim…nebylo by snad lepsi si stavajici smlouvu prodlouzit nebo navysit cilovou castku? Nalezi mi statni podpora i po patem roce sporeni? Proc nyní platit zhruba 3000 Kc za další smlouvu. Také jsem se na jednom webu docetla, ze pokud chci vyuzit stavajicich vyhodnejsich podminek na pripadnou novou smlouvu, musí byt na tuto smlouvu pripsana statni podpora jiz v letosnim roce. Co je na tom pravdy? Pristi rok mi bude 30 let a uvazuji o penzijnim pripojisteni. Jaka je idealni vyse mesicniho prispevku a jaky penzijni fond byste mi doporucili? Jaky je Vas nazor na penzijni pripojisteni u Credit Suisse? Predem dekuji za Vasi radu, snad mi pomuze v mem rozhodovani. Zany

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 2. 10. 2003 12:27

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Vážená paní,
na Vaše dotazy odpovím postupně:
1. Tříletá smlouva u Hypo stavební spořitelny, je předpokládám ještě uzavírána za velmi výhodných úrokových podmínek, z tohoto důvodu Vám rozhodně nedoporučuji chtít navýšit cílovou částku. Musela byste totiž přestoupit na aktuální úrokové podmínky a to tak, že smlouva by se přeúročila zpětně.
Podle mých propočtu můžete na smlouvu s cílovou částkou 300 000 korun a pravidelném měsíčním vkladu spořit až 10 let bez rizika přespoření smlouvy. Na konci takto dlouhého spoření byste měla obdržet lehce přes 293 000 korun.
2. Na jakoukoliv smlouvu SS máte nárok na státní podporu i po pěti letech spoření, z toho vyplývá, že není potřeba smlouvu navyšovat či uzavírat novou.
3. Pokud byste chtěla převést nárok na státní podporu na jinou smlouvu, pak je opravdu nutné tuto změnu převést ještě tento rok. Příští rok by totiž došlo k nárokování již nové státní podpory.
4. Vše co jsem psala výše se týká zejména klientů, kteří chtějí spořit. Vy píšete, že cca za 3 roky budete chtít úvěr což trošku mění situaci. Pokud budete pokračovat ve smlouvě u Hypa měla byste v tu dobu mít na účtu cca 125 000 korun a šanci získat úvěr až do dvojnásobku cílové částky (tedy 600 000). Na druhou stranu je pravda, že ČMSS momentálně nabízí zajímavé podmínky pro úvěry a úvěry umí prodávat což se Hypo zatím učí. Osobně bych Vám možná poradila následující:
starou smlouvu si nechte tak jak je a spořte na ni co nejdéle. V případě potřeby můžete smlouvy kdykoliv po pátém roce ukončit a peníze vybrat (je dobré počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou).
Pokud máte ještě další prostředky, které můžete ukládat stranou, uzavřete si smlouvu buď u již zmiňované ČMSS nebo u SSČS, obě společnosti mají úvěrovou politiku dobře zpracovanou a nabízejí i slušné podmínky. Jestliže nebudete vědět kterou spořitelnu zvolit, mohly by Vám pomoci naše produktové karty a názory našich čtenářů u nich napsané.
Co se týče penzijního připojištění je volba společnosti Credit Suisse určitě dobrou volbou, jde o velkou stabilní zahraniční společnost, která je počtem svých klientů na prvním místě mezi penzijními fondy. Dalšími fondy, které bych Vám mohla doporučit jsou ČSOB Penzijní fond Progres (psali jsme o něm v článku "Penzijní fond pro mladé") a Penzijní fond Komerční banky, oba fondy jsou vhodné zejména pro mladší klienty a mají zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Pokud vás budou zajímat bližší informace o těchto fondech můžete se opět podívat na naše produktové karty.

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat emailem, či telefonicky.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
online prodej
www.penize.cz
tel.:222 246 619
prodej@penize.cz

10. 7. 2003 18:55

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Nenasytní developeři? Na novém bytě nejvíc vydělá stát

6. 10. 2018 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 27 komentářů

Nenasytní developeři? Na novém bytě nejvíc vydělá stát

Průměrná cena třípokojového bytu v Praze: osm milionů. Daně: 1,5 milionu korun. Za situaci na trhu s nemovitostmi přitom může stát – aspoň podle provozovatele webu cenovamapa.org Milana Ročka. O cenách nemovitostí, regulaci ČNB a zdlouhavém povolovacím procesu jsme si ale povídali také s Petrem Hánou, manažerem Deloitte Real Estate.

Kreditní karty: Přehled slev a bonusů

26. 9. 2018 | Monika Veselíková | 19 komentářů

Kreditní karty: Přehled slev a bonusů

Ke konci minulého roku bylo v Česku kolem dvou milionů kreditních karet. Ty kromě možnosti čerpat půjčku nabízí také nejrůznější bonusy a slevy, díky kterým se dá na kreditce vydělat i pár tisícovek za rok. Kde jsou bonusy nejvyšší a kde naopak nestojí za řeč?

Jak to bude s cenami nemovitostí?

26. 9. 2018 | Jan Hájek | 4 komentáře

Jak to bude s cenami nemovitostí?

Způsobí regulace hypoték zemětřesení na realitním trhu? Tak horké to nebude. Štěstí navíc přeje připraveným. A to platí pro všechny zúčastněné – majitele, zájemce o nemovitost i samotné realitky.

Hypotéky od října přísněji. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

20. 9. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Hypotéky od října přísněji. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Počátkem října se změní pravidla pro poskytování hypoték. Poradíme, jak konkrétně se nové nařízení ČNB projeví v praxi a na naší kalkulačce si snadno spočítáte, o jakou vysokou hypotéku můžete vzhledem ke svým příjmům žádat.

Směnka: jak se vymáhá, převádí a kdy se promlčí

19. 9. 2018 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Směnka: jak se vymáhá, převádí a kdy se promlčí

Podepsali jste směnku? Hrajete si s ohněm. Směnka se vymáhá rychle. Kdo ji podepsal, většinou vzdoruje marně.

Konec poserů? Jak spoříme, jak investujeme

18. 9. 2018 | Jan Traxler | 23 komentářů

Konec poserů? Jak spoříme, jak investujeme

Úspory domácností rostou rychleji než dluhy. Na běžných účtech leží dnes českým domácnostem 1,3 bilionu korun z celkového finančního majetku ve výši 3,4 bilionů. Jednu desetinu úspor máme na stavebním spoření. Čtvrtina připadá na penzijní a investiční fondy.

Ředitel Fair Creditu: Neposíláme k lidem bouchače

15. 9. 2018 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Ředitel Fair Creditu: Neposíláme k lidem bouchače

„Všichni si myslí, že naši obchodní zástupci jsou chlapi, co mají dva metry a sto dvacet kilo. Z osmdesáti procent jde o ženy. Stejný člověk, který půjčku sjednává, pak každý týden vybírá jednotlivé splátky,“ vysvětluje v rozhovor šéf úvěrové společnosti Fair Credit Tomáš Konvička.

Jak vystavit směnku. A kdy neplatí

12. 9. 2018 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Jak vystavit směnku. A kdy neplatí

Tvrdý a snadno zneužitelný nástroj k zajištění pohledávky: směnka. Jak ji správně vystavit? A kdy je neplatná?

5 rad od dTestu: Když kupujete družstevní byt

11. 9. 2018 | Lukáš Zelený | 11 komentářů

5 rad od dTestu: Když kupujete družstevní byt

Když se rozhlížíte po vlastním bydlení, kromě nabídek bytů ke koupi do osobního vlastnictví narazíte taky na nabídky bytů družstevních. Jaká mají družstevní byty pro a proti? dTest přináší pět rad, na co si při pořizování družstevního bytu dávat pozor.

Den finanční gramotnosti. Dvě třetiny úspor zničí inflace

7. 9. 2018 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Den finanční gramotnosti. Dvě třetiny úspor zničí inflace

Kam Češi ukládají volné peníze, jaký je jejich vztah k investicím, dokážou odhadnout, jaký výnos nabízí jednotlivé investiční produkty? Na tyto a další otázky se zaměřil průzkum k letošnímu Dni finanční gramotnosti.

Chcete státní půjčku na bydlení? 200 milionů ještě zbývá

4. 9. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Chcete státní půjčku na bydlení? 200 milionů ještě zbývá

Na Program pro mladé má letos Státní fond rozvoje bydlení připravených 650 milionů korun. O 440 milionů už je zažádáno, víc než 200 milionů korun tedy ještě čeká na další zájemce. Komu by se menší či větší suma na rekonstrukci nebo pořízení bytu hodila, může se s námi podívat, jaká pravidla je potřeba dodržet a jak na žádost.

Cashback. Obchodům vadí nová pravidla

29. 8. 2018 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Cashback. Obchodům vadí nová pravidla

Nové limity pro výběr hotovosti na pokladně obchodů platí bezmála dva měsíce. Zatímco menší obchody změnu kritizují, větší supermarkety stále vyplácejí hotovost podle starých pravidel.

Banky lákají na výhodné hypotéky. Poradíme, na co si dávat pozor

22. 8. 2018 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Banky lákají na výhodné hypotéky. Poradíme, na co si dávat pozor

Snažíte se sjednat hypotéku dřív, než začne platit přísnější regulace ČNB? Úrokové sazby nejsou zdaleka jediné, co byste měli při výběru úvěru na bydlení sledovat.

Refinancování hypotéky. Jen se souhlasem staré banky

21. 8. 2018 | Daniel Tácha

Refinancování hypotéky. Jen se souhlasem staré banky

Víte, že když chcete převést hypotéku k nové bance (kde to budete mít výhodnější), musíte se napřed zeptat ve staré bance a nechat si to dovolit?

Povinné ručení. Pár dobrých rad, když chcete měnit pojišťovnu

20. 8. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Povinné ručení. Pár dobrých rad, když chcete měnit pojišťovnu

Nejste spokojeni se stávající pojišťovnou a rádi byste za lepším? Poradíme, kdy lze smlouvu bez problémů vypovědět a na co dát pozor.

Stránka 81/214

Aktuální články

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba. To jsou hlavní změny, které má přinést novela...více

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Jako milovník výletů do přírody postrádal jídlo, které by na cestách nejen zasytilo, ale...více

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services