Stavebni sporeni

Potrebovala bych od Vas poradit. S koncem roku 2003 a s prijetim noveho zákona o stavebnim sporeni stále casteji premyslim, co udelat s mym stavajicim stavebnim sporenim a zda by nebylo rozumne investovat část penez z meho mesicniho platu do další smlouvy stavebniho sporeni. V soucasne době mam uzavrenou smlouvu u stavebni sporitelny HYPO, tarif nadstandard s cilovou castkou 300 tisíc. Na tuto smlouvu sporim mesicne 1.500 Kc a mam ji tretim rokem. Jeden nejmenovany financni poradce mi poradil, abych u tohoto stavebniho sporeni pristi rok vypovedela statni prispevek, smlouvu pote nechala bezet dále a ještě letos uzavrela nove stavebni sporeni u CMSS a od pristiho roku pobirala statni podporu na tuto novou smlouvu. Asi tak za 3 roky bych chtela zadat o uver ze stavebniho sporeni na bytove potreby. Bylo mi doporuceno, abych po vyprseni stavebniho sporeni u HYPA, tedy za 2 roky, tyto peníze presypala do stavebniho sporeni u CMSS a vzala si uver tam. Pry ma tato stavebni sporitelna mnohem vyhodnejsi podminky při zadosti o uver ze stavebniho sporeni. Tak nevim…nebylo by snad lepsi si stavajici smlouvu prodlouzit nebo navysit cilovou castku? Nalezi mi statni podpora i po patem roce sporeni? Proc nyní platit zhruba 3000 Kc za další smlouvu. Také jsem se na jednom webu docetla, ze pokud chci vyuzit stavajicich vyhodnejsich podminek na pripadnou novou smlouvu, musí byt na tuto smlouvu pripsana statni podpora jiz v letosnim roce. Co je na tom pravdy? Pristi rok mi bude 30 let a uvazuji o penzijnim pripojisteni. Jaka je idealni vyse mesicniho prispevku a jaky penzijni fond byste mi doporucili? Jaky je Vas nazor na penzijni pripojisteni u Credit Suisse? Predem dekuji za Vasi radu, snad mi pomuze v mem rozhodovani. Zany

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 2. 10. 2003 12:27

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Vážená paní,
na Vaše dotazy odpovím postupně:
1. Tříletá smlouva u Hypo stavební spořitelny, je předpokládám ještě uzavírána za velmi výhodných úrokových podmínek, z tohoto důvodu Vám rozhodně nedoporučuji chtít navýšit cílovou částku. Musela byste totiž přestoupit na aktuální úrokové podmínky a to tak, že smlouva by se přeúročila zpětně.
Podle mých propočtu můžete na smlouvu s cílovou částkou 300 000 korun a pravidelném měsíčním vkladu spořit až 10 let bez rizika přespoření smlouvy. Na konci takto dlouhého spoření byste měla obdržet lehce přes 293 000 korun.
2. Na jakoukoliv smlouvu SS máte nárok na státní podporu i po pěti letech spoření, z toho vyplývá, že není potřeba smlouvu navyšovat či uzavírat novou.
3. Pokud byste chtěla převést nárok na státní podporu na jinou smlouvu, pak je opravdu nutné tuto změnu převést ještě tento rok. Příští rok by totiž došlo k nárokování již nové státní podpory.
4. Vše co jsem psala výše se týká zejména klientů, kteří chtějí spořit. Vy píšete, že cca za 3 roky budete chtít úvěr což trošku mění situaci. Pokud budete pokračovat ve smlouvě u Hypa měla byste v tu dobu mít na účtu cca 125 000 korun a šanci získat úvěr až do dvojnásobku cílové částky (tedy 600 000). Na druhou stranu je pravda, že ČMSS momentálně nabízí zajímavé podmínky pro úvěry a úvěry umí prodávat což se Hypo zatím učí. Osobně bych Vám možná poradila následující:
starou smlouvu si nechte tak jak je a spořte na ni co nejdéle. V případě potřeby můžete smlouvy kdykoliv po pátém roce ukončit a peníze vybrat (je dobré počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou).
Pokud máte ještě další prostředky, které můžete ukládat stranou, uzavřete si smlouvu buď u již zmiňované ČMSS nebo u SSČS, obě společnosti mají úvěrovou politiku dobře zpracovanou a nabízejí i slušné podmínky. Jestliže nebudete vědět kterou spořitelnu zvolit, mohly by Vám pomoci naše produktové karty a názory našich čtenářů u nich napsané.
Co se týče penzijního připojištění je volba společnosti Credit Suisse určitě dobrou volbou, jde o velkou stabilní zahraniční společnost, která je počtem svých klientů na prvním místě mezi penzijními fondy. Dalšími fondy, které bych Vám mohla doporučit jsou ČSOB Penzijní fond Progres (psali jsme o něm v článku "Penzijní fond pro mladé") a Penzijní fond Komerční banky, oba fondy jsou vhodné zejména pro mladší klienty a mají zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Pokud vás budou zajímat bližší informace o těchto fondech můžete se opět podívat na naše produktové karty.

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat emailem, či telefonicky.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
online prodej
www.penize.cz
tel.:222 246 619
prodej@penize.cz

10. 7. 2003 18:55

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Prodáváme byt: Jak si pojistit, že dostanete své peníze

1. 7. 2015 | Vladimír Zuzák | 12 komentářů

Prodáváme byt: Jak si pojistit, že dostanete své peníze

Nic není při prodeji důležitější než bezpečný tok peněz od kupujícího k prodávajícímu. Potřebujete jistotu, že vám kupující zaplatí a že nedojde ke zpronevěře. Jak správně nastavit podmínky transakce?

Petr Borkovec: Pojišťovny ukázaly sílu. Bohužel naprosto nefér způsobem

27. 6. 2015 | Martin Vlnas | 13 komentářů

Petr Borkovec: Pojišťovny ukázaly sílu. Bohužel naprosto nefér způsobem

„Nemám nic proti regulaci jako takové. Pokud se pravidla hry pro distribuci pojištění nastaví správně, můžou klientům a trhu přinést mnoho dobrého. Návrh poslance Ladislava Šincla je ale špatný. A ještě horší je způsob, jakým je prosazován – pomocí bezohledného lobbingu pojišťoven,“ říká Petr Borkovec, generální ředitel Partners Financial Services, v exkluzivním rozhovoru.

Bouračka v zahraničí: Dostat se k penězům z pojišťovny může být oříšek

11. 6. 2015 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Bouračka v zahraničí: Dostat se k penězům z pojišťovny může být oříšek

Doba letní dovolené se blíží. Statisíce Čechů vyrazí na cesty za hranice všedních dnů a republiky vlastním autem. Málokdo ale ví, jak si v cizině poradit s autonehodou a co dělat, aby si zbytečně nekomplikoval cestu k náhradě škody od pojišťovny.

Regulace prodeje životních pojistek. Revoluční tajfun, nebo větříček? A komu pomůže?

10. 6. 2015 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Regulace prodeje životních pojistek. Revoluční tajfun, nebo větříček? A komu pomůže?

Chránit klienta, otevřeně informovat o nákladech pojistky a zvýšit nároky na prodejce – hlavní cíle novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Chystá se roky. Ve Sněmovně už prošla prvním čtením. Nečekaně se ale objevil ještě přílepek k jinému zákonu: má regulovat provize zprostředkovatelů. Co novinky přinesou klientovi?

Otevřený dopis Petra Borkovce poslanci Ladislavu Šinclovi

3. 6. 2015 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Otevřený dopis Petra Borkovce poslanci Ladislavu Šinclovi

Na českém finančněporadenském trhu je v poslední době velmi rušno. Může za to přílepek k chystané novele zákona o pojišťovnictví, iniciovaný poslancem a místopředsedou rozpočtového výboru Ladislavem Šinclem z ČSSD. Pokud projde, zásadním způsobem změní pravidla distribuce životního pojištění.

Povinné ručení: Jak optimalizují pojišťovny náklady? Krátí pojistné plnění!

27. 5. 2015 | Lukáš Kaplan | 1 komentářů

Povinné ručení: Jak optimalizují pojišťovny náklady? Krátí pojistné plnění!

Minimální zákonný limit pro újmy na zdraví je 35 milionů korun. Není to málo, ale jako viník nehody můžete snadno zjistit, že pořád pár milionů na úhradu škody chybí. Pojišťovny navíc – pochopitelně – platí nerady a snaží se plnění co nejvíc osekat. Nepříjemné to je zejména pro ty, kteří při autonehodě zapříčiní zranění svých blízkých.

Znovu chvála bankovních poplatků

19. 5. 2015 | Vlad Ender | 57 komentářů

Znovu chvála bankovních poplatků

Čekali jsme, že Chvála bankovních poplatků od Vlada Endera bude text, který nezmizí v propadlištích internetu bez reakce. Však by si to taky nezasloužil. Polemicky se do něj pustil Patrik Nacher, známý poplatkobijec. Proč byly jeho argumenty liché?

Půjčka bez dokládání příjmů? Buďte přísnější, varuje soud

17. 5. 2015 | Petr Kučera | 15 komentářů

Půjčka bez dokládání příjmů? Buďte přísnější, varuje soud

Nejvyšší správní soud: Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů se nemohou spoléhat jen na údaje, které uvedou sami zájemci v žádosti o půjčku.

Chvála bankovních poplatků? Proč je neplatit s úsměvem a chutí

12. 5. 2015 | Patrik Nacher | 25 komentářů

Chvála bankovních poplatků? Proč je neplatit s úsměvem a chutí

Těžko pochopit, proč by měli být právě klienti bank těmi, kteří mají chápat, ba dokonce vítat poplatky, platit je s radostí a s úsměvem, když banky od nás svoje zisky ve velkém posílají zahraničním mateřským společnostem, kterým se daří viditelně hůř než jejich dcerám v České republice.

Družstevní byt: Je váš, nebo není?

6. 5. 2015 | Vladimír Zuzák | 19 komentářů

Družstevní byt: Je váš, nebo není?

Kupujete byt, ale na katastr nepůjdete. Kupní cenu zaplatit musíte, ale byt zastavit nemůžete. Družstevní bydlení je tak trochu oblečené neoblečené.

Jeden z pěti přežije: Kladivo na poskytovatele nebankovních úvěrů

4. 5. 2015 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Jeden z pěti přežije: Kladivo na poskytovatele nebankovních úvěrů

Ministerstvo financí se chystá až o osmdesát procent snížit počet firem, přes které nebo od kterých si můžete vzít půjčku. Chystá pro ně licence: bude se prokazovat odborná způsobilost, bude potřeba složit kapitál a také mít čistý rejstřík.

Exekutor už nebude brát příjmy manželům dlužníků. Častěji přijde zabavovat domů

30. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 22 komentářů

Exekutor už nebude brát příjmy manželům dlužníků. Častěji přijde zabavovat domů

Manželé a manželky dlužníků budou víc chráněni před dopady finančních průšvihů zákonné polovičky. Nebudou se muset bát, že jim exekutor kvůli dluhům partnera obstaví příjmy a vyluxuje celý účet. Podle Exekutorské komory ale novinky způsobí nárůst dluhů na úrocích, a hlavně: zafungují jako pozvánka exekutora k vám domů.

Prodáváme byt: Vaši starou hypotéku dnes nikdo chtít nebude

29. 4. 2015 | Vladimír Zuzák | 11 komentářů

Prodáváme byt: Vaši starou hypotéku dnes nikdo chtít nebude

Uvažujete o prodeji, ale ještě jste nesplatili hypotéku? Žádný problém, úvěr ale budete muset předčasně splatit, proto si hlídejte konec fixace.

Vybíráte kreditkou z bankomatu? Víme, kolik to stojí

29. 4. 2015 | Zdeněk Bubák, Helena Kadlecová | 9 komentářů

Vybíráte kreditkou z bankomatu? Víme, kolik to stojí

Včera jsme vám radili, jak šikovně šetřit používáním kreditní karty. Varovali jsme ale, že je to disciplína vhodná pouze pro jedince s pevnou disciplínou. Pro ty, kteří si dokážou hlídat konec bezúročného období a kteří se vyvarují například toho, aby vybírali kreditkou z bankomatů, neb to je drahé. Jak drahé?

Pět dobrých rad: Jak přechytračit banku a vydělat na kreditní kartě

28. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 36 komentářů

Pět dobrých rad: Jak přechytračit banku a vydělat na kreditní kartě

Pro člověka ze staré školy strašák, který znamená život na (draze zaplacený) dluh. Pro finančně gramotného profíka, který v pravidlech kreditek umí chodit, dovede porovnat nabídky, nastavit si režim a udržet se na řetězu (!), může být kreditní karta dobrým sluhou; ročně na ní vyděláte stokoruny, možná i pár tisíc.

Stránka 96/214

Aktuální články

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského...více

Česká pošta a ČSOB chtějí prodloužit partnerství o další dva roky

Česká pošta a ČSOB chtějí prodloužit partnerství o další dva roky

Státní podnik Česká pošta plánuje sjednotit harmonogram poštovní licence s poskytováním...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services