překlenovací úvěr

Dobrý den, půjčili jsme si na rekonstrukci 350 000 Kč. Úvěr máme překlenovací ze stavebního spoření, naspořené procento z cílové částky je 0, bylo založeno nové stavební spoření. Splátka na úroky je 1 485 Kč, na spoření 700 Kč. Takto nám to bylo rozepsáno. Až po roce jsme zjistili, že peníze jdou na jiný účet a úvěr se umoří až po naspoření 40 %. Tudíž každý rok platíme 17 000 Kč, při vkladu 700 Kč zaplatíme opravdu vysoké úroky :( Hledáme náhradní řešení, vyjde nás levněji platit hypotéku na 15 let se splátkou cca 2 500 Kč, nebo platit cca 3 000 Kč na překlenovací úvěr - tedy 1 500 Kč na úroky a 1 500 Kč na spoření? Děkuji za odpověď, vím, že mě stejně kolečko po bankách nemine. HK

Otázku poslal/a: Hana Kleisnerová, 27. 1. 2011 11:35

Na otázku odpovídá:

Helena Šebestová

Překlenovací úvěr umožňuje klientovi financovat naléhavou bytovou potřebu již během čekací doby na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. Do přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření jsou ale spláceny pouze úroky z tohoto úvěru a současně je na účet stavebního spoření prováděno tzv. dospořování (až do např. 40 % sjednané cílové částky, ve Vašem případě tedy z 350 tis. Kč).



Výše vkladu na účet stavebního spoření je dána sjednaným tarifem smlouvy o stavebním spoření (a je uvedena ve smlouvě o úvěru). Jedná se však o výši minimální. Pokud je na účet stavebního spoření zasílána platba vyšší, dojde samozřejmě ke zkrácení doby splácení úroků u překlenovacího úvěru a splnění podmínek pro přidělení cílové částky a k „překlopení“ překlenovacího úvěru na řádný úvěr ze stavebního spoření. V tuto chvíli dojde k částečnému splacení úvěrového dluhu z naspořených finančních prostředků na účtu stavebního spoření (vklad na účet stavebního spoření se už dál nezasílá) a je zahájeno pouze splácení úvěru ze stavebního spoření. Splátkami úvěru ze stavebního spoření již dochází k umořování (splácení) jistiny = dluhu. Tolik asi obecně k možnosti urychlení přechodu z fáze překlenovacího úvěru na úvěr ze stavebního spoření.



Při volbě nejvíce vyhovujícího způsobu financování potřeb konkrétní osoby je však třeba zohlednit i další skutečnosti a porovnat podmínky/možnosti nabízených produktů hypotečních bank a stavebních spořitelen.



Výhodou překlenovacích úvěrů je fixní úroková sazba, a to po celou dobu splácení úvěru a dále i vysoká variabilita plateb – v případě finančních možností klienta mohou být zasílány vyšší pravidelné platby na účet stavebního spoření i splátky úvěru (nad rámec sjednaných částek), případně poukazovány mimořádné vklady i splátky, eventuálně je možné i úvěr jednorázově splatit bez jakýchkoliv finančních sankcí. Dále jsou veškeré vklady na účtu stavebního spoření úročeny sjednanou sazbou a je možné nárokovat i státní podporu, čímž dochází ke zhodnocení finančních prostředků klienta. O zaplacené úroky z úvěru je navíc možné snížit základ pro výpočet daně z příjmů. Pro výběr produktu, který by nejvíce vyhovoval Vašim potřebám a možnostem Vám doporučujeme obrátit se přímo na finančního poradce (kontakty bývají uvedeny na internetových stránkách), případně rovnou navštívit poradenská místa vytipovaných peněžních ústavů, kde Vám poradí s výběrem a nasimulují průběh splácení závazku dle Vašich představ.

1. 2. 2011 3:40

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Banky mění svoje sazebníky, čeká nás zdražení?

16. 10. 2006 | Kateřina Boušová | 10 komentářů

Banky mění svoje sazebníky, čeká nás zdražení?

Které banky připravují do konce roku 2006 úpravy sazebníku poplatků a o jaké změny půjde? Jsou sazebníky bank přehledné? Kdy a jak se o změně sazebníku dozví klient? Platí rovnice "nový sazebník = zdražení služeb"? Jsou sazebníku skutečně dostupné na internetu banky a každé pobočce?

Životní pojištění pro děti by nemělo být jen vkladní knížkou

13. 10. 2006 | Simona Ely Plischke | 32 komentářů

Životní pojištění pro děti by nemělo být jen vkladní knížkou

Životní pojištění pro děti většinou nabízí kombinaci určité pojistné ochrany a spoření. Produktů na trhu je spousta, každý přitom vyzvedává jinou svoji kvalitu. Není proto divu, že mnoho rodičů považuje pojištění v první řadě za spoření, jestli vůbec něco víc. Neví, proč vlastně svoje děti pojistit. Podívejme se, jak dětské životní pojištění funguje, koho a proti čemu vlastně kryje, co od něj požadovat a co je na českém pojistném trhu pro děti k mání. Přinášíme vám komplexní srovnání životních pojištění pro děti.

Reakce na článek "Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily"

11. 10. 2006 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Reakce na článek "Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily"

Podle tiskového mluvčí pojišťovny Kooperativa Marka Vícha se v našem článku z minulého týdne objevily některé nepřesnosti. Pokud je uvedeme na pravou míru, ukáže se, že investiční životní pojištění je pro mnoho klientů bezesporu vhodným řešením a není tak "nevýhodné", jak by se z článku mohlo zdát, píše Vích.

Události uplynulého měsíce: září

6. 10. 2006 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářiových událostí.

Skutečná čipová karta zatím v Česku neexistuje

6. 10. 2006 | Kateřina Boušová | 35 komentářů

Skutečná čipová karta zatím v Česku neexistuje

Platební karty, bankomaty a terminály… Jak české banky pokročily v zavádění čipové technologie? Proč vlastně nezůstat u "klasických" karet? Proč mají čipové karty zatím i magnetický proužek? Co si myslet o bance, která tvrdí, že fotka na kartě je bezpečnější než čip?

Proč se nevyplatí kupovat euro

5. 10. 2006 | Tomáš Honěk | 4 komentáře

Proč se nevyplatí kupovat euro

Český investor má k dispozici nepřeberné množství podílových fondů. Ne všechny jsou však denominované v českých korunách. Má smysl investice do aktiv v cizí měně? Popř. do jakých ano a do jakých ne? Proč se může vyplatit investice do akciových fondů, zatímco do dluhopisových či peněžního trhu téměř jistě ne? Existuje důvod pro otevření eurového bankovního účtu u tuzemské banky?

Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily

3. 10. 2006 | Petr Fejtek | 56 komentářů

Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily

I malou dírkou uteče hodně vody, i malým poplatkem hodně peněz. Lákat klienty na sedmiciferné sumy na konci 30letého "spoření" – to je klasická "pojišťovácká" matematika. Jaké náklady musí klient zaplatit za dlouhodobé "vedení" či správu svého portfolia a kolik tím z jeho hodnoty vlastně ztratí? Porovnáme několik strategiií ve snaze získat co nejvyšší zhodnocení.

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

3. 10. 2006 | Roman Stuchlík | 2 komentáře

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

Riziko zpronevěry je u investic do otevřených podílových fondů sníženo na minimum. Zásluhu na tom má oddělení majetku investora od majetku investiční společnosti. Šance, že se peníze "někde ztratí", se blíží nule. Čím to je? Co se stane, když se investiční společnost, broker či depozitář dostanou do ekonomických problémů? A jak je možné, že u některých obchodníků s cennými papíry lidé přišli o peníze?

Stavební spořitelny prodávají nejen spoření a úvěry, je to výhoda pro klienta?

29. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 14 komentářů

Stavební spořitelny prodávají nejen spoření a úvěry, je to výhoda pro klienta?

Je prodej doplňkových produktů skutečně službou pro klienta, nebo jen výnosnou obchodní strategií? Proč dnes některé stavební spořitelny nabízejí vedle stavebního spoření a úvěrů také penzijní připojištění, podílové fondy, životní pojištění nebo dokonce kreditní kartu, povinné ručení či havarijní pojištění?

Čipová karta brzy v každé kapse: (ne)bezpečí pro osobní data?

27. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 5 komentářů

Čipová karta brzy v každé kapse: (ne)bezpečí pro osobní data?

Čipová technologie nachází svoje uplatnění nejen v bankovní sféře. Kde, kromě platebních karet, se dnes s čipy můžete setkat? Mohou být osobní údaje z čipu zneužity? Nehrozí, že nás vydavatelé čipových karet budou špehovat?

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

26. 9. 2006 | Patrik Nacher | 43 komentářů

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

Vedle poplatku za příchozí platbu jsou poplatky za položku a za vedení účtu dalšími bankovními poplatky, které jdou lidem "na nervy". A stejně jako poplatek za příchozí platbu, který vyhrál anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek, je klienti bank vnímají jako nelogické, nesmyslné a především jako poplatky duplicitní.

Internetové bankovnictví: jsou vaše peníze v bezpečí?

22. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 12 komentářů

Internetové bankovnictví: jsou vaše peníze v bezpečí?

V souvislosti s případy vykradených účtů začaly banky na svoje klienty apelovat, že žádný elektronický produkt není úplně bez rizika a že vzájemná spolupráce je nezbytná. Jak se tedy v rámci internetového bankovnictví chovat bezpečně? Jaké druhy zabezpečení banky nabízejí? Jaké jsou hlavní způsoby podvodů a jak se proti nim chránit?

Umějí stavební spořitelny půjčovat na bydlení?

20. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 16 komentářů

Umějí stavební spořitelny půjčovat na bydlení?

Kupujete nemovitost, a tak jste začali hledat tu nejvýhodnější hypotéku? Než smlouvu podepíšete, zajděte radši i do stavební spořitelny. Nejen hypoteční banky totiž poskytují "velké" úvěry na bydlení. Právě také stavební spořitelny vám mohou potřebnou částku půjčit. Už nějakou dobu totiž neplatí, že stavební spoření je dobré leda na opravy a rekonstrukce.

Můžeme žít bez bankovního účtu? Díl druhý.

14. 9. 2006 | Patrik Nacher | 10 komentářů

Můžeme žít bez bankovního účtu? Díl druhý.

Výsledky ankety, kterou zorganizoval portál Bankovnipoplatky.com společně s Peníze.CZ, je dalším důkazem, že si lidé život bez bankovního účtu představit nedovedou. Tento postoj vyjádřilo přes 90 % hlasujících.

Stránka 153/214

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services