financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Moneta zjednodušila sjednání hypotéky, úrok garantuje 30 dnů

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Moneta zjednodušila sjednání hypotéky, úrok garantuje 30 dnů

Moneta Money Bank zjednodušila možnost, jak si pořídit hypotéku z větší části online. V kalkulačce na webu banky teď zájemci mohou získat konkrétní nabídku s úrokovou sazbou garantovanou na 30 dnů.

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

Platební aplikace Twisto nově umožňuje platby za nákup nad 1500 korun rozložit na třetiny. Nová služba funguje ve vybraných e-shopech a je bez úroků. Ten uhradí e-shopy, přijde je na jednotky procent.

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám, jež údajně proběhly bez jejich vědomí.

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z pojištění o šest měsíců, schválili po poslancích i senátoři. Zbývají už jenom formality: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

Lidé i firmy stále častěji platí kartou, přesto ještě nikdy nebylo v Česku tolik hotovosti jako teď.

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

18. 11. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

Do systému okamžitých plateb se nově zapojila Oberbank. Zatím je dokáže jenom přijímat z jiných bank, které tuto novinku zavedly už dřív.

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

18. 11. 2020 | Martin Kovalčík | 79 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává všech 38 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Úroky hypoték míří pod 2 %. Zájem dál roste

18. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Úroky hypoték míří pod 2 %. Zájem dál roste

Průměrný úrok hypoték v říjnu posedmé v řadě klesl – tentokrát na 2,02 % ze zářijových 2,07 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách a dále o platby v dolarech a librách.

Nová pomoc při exekuci. Vznikne chráněný účet

13. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Nová pomoc při exekuci. Vznikne chráněný účet

Nezabavitelná částka je ve skutečnosti zabavitelná. Od začátku dubna se to má změnit, schválili poslanci.

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

12. 11. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

Prozkoumali jsme, které banky mají v ceníku položky z medailových pozic ankety o nejabsurdnější poplatek. A jak se jim můžete vyhnout, když nechcete rovnou změnit banku.

Každý šestý Čech chce změnit banku

10. 11. 2020 | Petr Kučera

Každý šestý Čech chce změnit banku

Během pandemie covid-19 plánuje změnit svou hlavní banku 17 procent klientů, tedy přibližně každý šestý. Ukázal to říjnový průzkum, který pro Sberbank provedla společnost Ipsos na vzorku 880 obyvatel Česka ve věku od 18 do 60 let.

Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny

9. 11. 2020 | Petr Kučera

Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny

Dosavadním klientům Wüstenrotu se od ledna změní číslo účtu a přístupové údaje. Dotkne se to spoření i hypoték. Limit pro pojištění vkladů se začne počítat společně.

Creditas ruší poplatek za zpracování hypotéky

6. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Creditas ruší poplatek za zpracování hypotéky

Banka Creditas ruší od 7. listopadu některé poplatky u hypoték. Jde o poplatek za zpracování úvěru a za online ocenění zastavované nemovitosti. První dosud vyšel na 2700 korun, druhý na 1000 korun.

Vraťte klientům cestovek peníze, vyzývá komise Česko

6. 11. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Vraťte klientům cestovek peníze, vyzývá komise Česko

Evropská komise si u českého ministerstva pro místní rozvoj znovu stěžuje na takzvaný lex voucher. Tedy na zákon, díky němuž mohly cestovní kanceláře dávat klientům za zrušené zájezdy automaticky vouchery místo peněz. Informuje o tom Český rozhlas – Radiožurnál.

Stránka 43/213

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services