financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Dětské účty: Jak si vybrat a kdo přidá na kapesné

1. 9. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Dětské účty: Jak si vybrat a kdo přidá na kapesné

Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Projděte si nový přehled bankovních účtů pro školáky.

ČSOB má novou platební kartu pro fotbalové fanoušky

27. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČSOB má novou platební kartu pro fotbalové fanoušky

Fanoušci mladoboleslavského fotbalového klubu mají novou možnost, jak ukázat lásku ke svému oddílu.

Pozor, kdo volá. Podvodníci napodobují banky

26. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pozor, kdo volá. Podvodníci napodobují banky

Banky v poslední době zaznamenaly nárůst útoků na jejich klienty formou takzvaného vishingu. Česká bankovní asociace proto apeluje na klienty, aby se nenechali nachytat a nedali podvodníkům možnost dostat se k jejich penězům.

Prémiové bankovnictví v ČSOB využívá už 100 tisíc lidí

26. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Prémiové bankovnictví v ČSOB využívá už 100 tisíc lidí

Prémiové bankovnictví v ČSOB využívá 100 tisíc zákazníků. Pod správou má služba ČSOB Premium, která funguje od začátku června roku 2016, majetek za 200 miliard korun.

Fio banka už pustí do aplikace i děti

24. 8. 2020 | Jiří Hovorka

Fio banka už pustí do aplikace i děti

Fio banka nově umožňuje přístup do své mobilní aplikace dětem, které u ní mají založený účet. Dosud tam mohly sledovat své finance jenom v internetovém bankovnictví. 

Zůstáváme v Česku, potvrzují data z karet. Útraty výrazně stouply

21. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Zůstáváme v Česku, potvrzují data z karet. Útraty výrazně stouply

V době koronaviru, kdy není jisté, zda za měsíc půjde bez problémů vycestovat na zaplacenou dovolenou do zahraničí, dávají Češi přednost tuzemsku. Potvrzují to statistiky karetních transakcí v druhé největší české bance podle počtu klientů, v ČSOB.

Poštovní spořitelna končí i na papíře, spojí ceník s ČSOB

20. 8. 2020 | Petr Kučera

Poštovní spořitelna končí i na papíře, spojí ceník s ČSOB

ČSOB udělá od začátku listopadu další krok k ukončení značky Poštovní spořitelna. Přestane pro ni zveřejňovat samostatné obchodní podmínky nebo sazebník poplatků.

Bydlení začne zlevňovat, až poroste nezaměstnanost. Uvidíme na podzim

20. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Bydlení začne zlevňovat, až poroste nezaměstnanost. Uvidíme na podzim

Nižší pokoronavirové nájmy jsou jen statistický klam. Bydlení nezlevní, dokud se nezačne víc stavět, nebo dokud lidi nevyžene z jejich bytů a domů krize, říká v rozhovoru Štěpán Gjurič, který má na realitním trhu osmnáctiletou praxi. Plošné zlevňování bydlení podle něj zatím není na pořadu dne.

Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

19. 8. 2020 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou nejlevnější za skoro tři roky. Úroky dál padají

Průměrný úrok hypoték v červenci počtvrté v řadě klesl, tentokrát na 2,15 procenta z červnových 2,21 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Banky lákají na odměny, ČSOB dá mladým tisícovku

18. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Banky lákají na odměny, ČSOB dá mladým tisícovku

ČSOB láká mladé lidi a studenty ve věku od 18 do 26 let na tisícikorunu k založení účtu. Odměnu získá ten, kdo si nově založí Plus Konto a následně provede platbu kartou a přihlásí se do bankovní aplikace ČSOB.

Vyšší pokuty, nové povinnosti. Bodový systém čekají změny

17. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Vyšší pokuty, nové povinnosti. Bodový systém čekají změny

Bodový systém čekají největší změny od jeho zavedení v roce 2006. Vláda dnes schválila novelu zákona o silničním provozu, jejíž obrysy poprvé představil tehdejší ministr dopravy Dan Ťok na podzim 2016.

Likvidace jako po másle. Češi řekli, co chtějí od pojišťoven

14. 8. 2020 | Petr Kučera

Likvidace jako po másle. Češi řekli, co chtějí od pojišťoven

Aspoň jednu zkušenost s „likvidací pojistné události“ má 42 procent klientů tuzemských pojišťoven. Zjistil to průzkum agentury SC&C pro Českou asociaci pojišťoven. Ta se ptala reprezentativního vzorku klientů ve věku 18 až 79 let.

Platit QR kódem v restauraci jde i s kartou Sodexo

12. 8. 2020 | Petr Kučera

Platit QR kódem v restauraci jde i s kartou Sodexo

Česká aplikace Qerko nově podporuje i stravenkové karty Sodexo, které využívá 350 tisíc lidí.

O odklad splátek žádala osmina klientů s úvěrem

12. 8. 2020 | Petr Kučera

O odklad splátek žádala osmina klientů s úvěrem

Banky ke konci července přijaly přes 393 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily skoro 352,5 tisíce. Za poslední týden přibylo už jenom tisíc žádostí. Vyplývá to ze statistik České národní banky.

Zrušení daně z nabytí nemovitostí se vrací k poslancům

12. 8. 2020 | Petr Kučera

Zrušení daně z nabytí nemovitostí se vrací k poslancům

Zrušení daně z nabytí nemovitostí dál čeká na definitivní potvrzení. Jednoznačně ho dnes sice podpořili i senátoři, zákon ale ještě vrátili poslancům kvůli opravě legislativních chyb.

Stránka 48/214

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services