financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Ze zelené karty je bílá. Bez papíru to zatím nejde

21. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Ze zelené karty je bílá. Bez papíru to zatím nejde

Zelené karty, které prokazují sjednané povinné ručení, jsou nově bílé. Změna platí od začátku července v celé Evropě. Lidé tak už nepotřebují chodit do pojišťovny nebo mít doma barevnou tiskárnu.

Místo SMS stačí prst. Platby kartou vylepšila i KB

20. 7. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Místo SMS stačí prst. Platby kartou vylepšila i KB

Rychlejší, jednodušší a bezpečnější platby kartou při internetových nákupech už mohou využít i klienti Komerční banky. Místo přepisování SMS stačí potvrdit platbu otiskem prstu, scanem obličeje nebo stálým kódem.

Pod pokličku: jak se vaří pojištění

18. 7. 2020 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Pod pokličku: jak se vaří pojištění

Co je to pojištění? Principálně jde o sázku – sázíte peníze na případ, že se něco stane. A když se to doopravdy stane, berete bank. K hazardu to má ale celé daleko. Spíš naopak, dobře nastavená pojistka vám může ledacos zachránit. V třídílné sérii rozhovorů se společně s NN Životní pojišťovnou podíváme na to, jak vlastně takové pojištění vzniká.

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují skutečná čísla z trhu

16. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují skutečná čísla z trhu

Průměrný úrok se vrátil o dva a půl roku zpátky. Koronavirus přitom zájem o hypotéky nesnížil.

Spořitelna láká na slevy v obchodech, podpoří George

14. 7. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spořitelna láká na slevy v obchodech, podpoří George

Česká spořitelna spouští slevový program nazvaný Moneyback. Za platby kartou u vybraných obchodníků získají klienti buď přímo slevu, nebo jim pak přijde část peněz zpátky na účet.

Kolik teď stojí životní pojištění? Napoví nový index

14. 7. 2020 | Jiří Hovorka

Kolik teď stojí životní pojištění? Napoví nový index

Průměrná cena životního pojištění pro třicetiletého člověka, který pracuje v kanceláři, je 1323 korun měsíčně. Pro stejně starého zájemce s rizikovějším manuálním zaměstnáním vyjde na 1704 korun měsíčně. Ceny v první polovině letošního roku ukazuje nový index sestavovaný finančně poradenskou společností Partners. 

Air Bank má mobilní bankovnictví pro děti

10. 7. 2020 | Jiří Hovorka

Air Bank má mobilní bankovnictví pro děti

Air Bank má nově mobilní bankovnictví i ve speciální verzi pro děti od 10 do 15 let. Ty mohou v bance od března využívat v roli disponenta běžný účet.

Nemůžete do ciziny kvůli viru. Pomůže pojištění storna?

9. 7. 2020 | Petr Kučera | 1 komentářů

Nemůžete do ciziny kvůli viru. Pomůže pojištění storna?

Zaplatili jste si ubytování v zahraničním penzionu, ale nakonec tam nemůžete přijet kvůli zavřeným hranicím, varování úřadů, drahým testům nebo nutné karanténě. Prozkoumali jsme, k čemu vám bude pojištění storna.

Daň z nabytí skončí. Odpočty úroků ale poslanci zachovali

8. 7. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 8 komentářů

Daň z nabytí skončí. Odpočty úroků ale poslanci zachovali

Překvapení ve sněmovně: poslanci změnili vládní návrh na zrušení daně z nabytí. Úroky z úvěrů na bydlení se dál budou odečítat od daní, i když jejich maximální výše klesne.

Investiční byt? Jedna hypotéka stačí

8. 7. 2020 | Ondřej Hatlapatka | 25 komentářů

Investiční byt? Jedna hypotéka stačí

Investice do bytu na pronájem není pro každého.

Zničené auto? První řešení od pojišťovny nemusí být nejlepší

7. 7. 2020 | Lukáš Kaplan | 2 komentáře

Zničené auto? První řešení od pojišťovny nemusí být nejlepší

V závěrečné části seriálu o nárocích z povinného ručení se podíváme na řešení majetkové škody.

Rok, tři, deset? Experti radí, na jak dlouho si zafixovat hypotéku

3. 7. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Rok, tři, deset? Experti radí, na jak dlouho si zafixovat hypotéku

Berete si hypotéku nebo vám končí fixace té stávající? Na jak dlouho si dnes zafixovat úrokovou sazbu hypotečního úvěru? Má smysl vyčkávat? Budou se úroky hypoték výrazně hýbat? Nahoru? Dolů? Ptáme se expertů.

Z povinného ručení můžete získat peníze i za rány na duši

3. 7. 2020 | Lukáš Kaplan

Z povinného ručení můžete získat peníze i za rány na duši

V druhém dílu seriálu o nárocích z povinného ručení se podíváme na odškodnění duševních útrap. Může jít až o statisícové částky.

Raiffeisenbank má všechny bankomaty bezkontaktní

2. 7. 2020 | Jiří Hovorka

Raiffeisenbank má všechny bankomaty bezkontaktní

Raiffeisenbank dokončila modernizaci sítě svých bankomatů. Nově jsou veškeré její bankomaty v Česku plně s bezkontaktní funkcí a na každé pobočce je vkladomat.

Moneta o víkendu přejmenuje Wüstenrot a má nový účet

2. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Moneta o víkendu přejmenuje Wüstenrot a má nový účet

Po 27 letech zmizí tuto sobotu z českého finančního trhu značka Wüstenrot stavební spořitelna. Přejmenuje se na Moneta stavební spořitelna.

Stránka 50/214

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services