financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Cena hypoték klesá. Průměrný úrok se vzdaluje od tří procent

21. 8. 2019 | Jiří Hovorka

Cena hypoték klesá. Průměrný úrok se vzdaluje od tří procent

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů letos v červenci klesl na 2,68 z červnových 2,76 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Na hypotéku stačí deset procent úspor. Spořitelna láká mladé

19. 8. 2019 | Jiří Hovorka

Na hypotéku stačí deset procent úspor. Spořitelna láká mladé

Česká spořitelna v nové hypoteční kampani s názvem Spouštíme lavinu stěhování láká mladé lidi na úvěr, se kterým stačí mít naspořeno desetinu z ceny pořizované nemovitosti.

Nejlepší hypotéku teď nabízí UniCredit, ukazuje žebříček

19. 8. 2019 | Petr Kučera

Nejlepší hypotéku teď nabízí UniCredit, ukazuje žebříček

Novou jedničkou v žebříčku hypotečních úvěrů se v srpnu stala UniCredit Bank. Vyplývá to z pravidelného hodnocení webu Finparáda, za nímž stojí analytická společnost Scott & Rose.

Pět nových úlev pro dlužníky. Projděte si chystané změny

19. 8. 2019 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pět nových úlev pro dlužníky. Projděte si chystané změny

Možnost oddlužení se od června otevřela pro víc lidí, současně stoupla i nezabavitelná částka. Rok nadějných novinek pro lidi v dluhové pasti tím ale nekončí. Vybrali jsme pět dalších změn, které už jsou na cestě.

Češi stále nevědí, které finanční produkty jsou pojištěné

17. 8. 2019 | Ondřej Tůma | 1 komentářů

Češi stále nevědí, které finanční produkty jsou pojištěné

„Lidé považují za automaticky pojištěné všechny finanční produkty, které si sjednají na pobočce v bance, ale to je velký omyl,“ varuje šéfka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Asistenční službu si přivoláte digitálně. Uvidíte, jak se k vám blíží

16. 8. 2019 | Petr Kučera

Asistenční službu si přivoláte digitálně. Uvidíte, jak se k vám blíží

Klienti České pojišťovny si nově můžou objednat asistenční službu k autu i bez telefonního hovoru. Přivolat si na pomoc lze teď také prostřednictvím digitálního rozhraní. Řidiči navíc uvidí přesnou polohu asistenčního vozu a v reálném čase tak můžou sledovat, jak se blíží k místu nehody či poruchy.

Přes Fincentrum na bankovní účty. Využije licenci německé firmy

16. 8. 2019 | Petr Kučera

Přes Fincentrum na bankovní účty. Využije licenci německé firmy

Klienti poradenské skupiny Fincentrum a Swiss Life Select získají přes klientský portál přístup na své běžné bankovní účty. V první fázi uvidí účty České spořitelny, Air Bank a ČSOB, postupně se přidají i zbývající banky.

ČSOB zlevní europlatby, zdraží telefonní bankovnictví. Přidá platby mobilem a investice

16. 8. 2019 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zlevní europlatby, zdraží telefonní bankovnictví. Přidá platby mobilem a investice

Podzim přinese vedle změn v ceníku také nové služby: Google, Apple a Garmin Pay nebo třeba možnost začít s investicemi bez návštěvy pobočky.

Byty, domy i pozemky zdražily o dalších 8 %. Růst cen ale zpomaluje

15. 8. 2019 | Petr Kučera

Byty, domy i pozemky zdražily o dalších 8 %. Růst cen ale zpomaluje

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním druhém čtvrtletí průměrně o 8,2 procenta vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty už skoro o 45 procent. 

Otázky pro nové odborné zkoušky k pojištění už jsou známé

14. 8. 2019 | Petr Kučera

Otázky pro nové odborné zkoušky k pojištění už jsou známé

Česká národní banka zveřejnila na svých internetových stránkách podklady pro odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění. Zkoušková sada obsahuje 1500 otázek a 100 případových studií.

Až 70 % Čechů při ztrátě příjmů nevydrží přes tři měsíce

12. 8. 2019 | Petr Kučera | 3 komentáře

Až 70 % Čechů při ztrátě příjmů nevydrží přes tři měsíce

Víc než dvě třetiny obyvatel Česka nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než tři měsíce. Ukázal to průzkum BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Jsme levnější než banky, přitom neriskujeme víc, chlubí se Zonky

12. 8. 2019 | Petr Kučera

Jsme levnější než banky, přitom neriskujeme víc, chlubí se Zonky

Zatímco banky nabízejí spotřebitelské úvěry za průměrný úrok 8,37 procenta ročně, přes službu Zonky si lze půjčit v průměru za 7,16 procenta. Firma se tím pochlubila v dnešní zprávě, která zdůrazňuje výhody takzvané sdílené ekonomiky, P2P platforem a automatizace.

Apple přichází s vlastní platební kartou, láká na slevy

7. 8. 2019 | Petr Kučera

Apple přichází s vlastní platební kartou, láká na slevy

Společnost Apple začíná nabízet kreditní kartu pro uživatele telefonů iPhone – zatím jde o zájemce, kteří se přihlásili už dřív. Spolupracuje při tom s americkou bankou Goldman Sachs.

Mobil a hodinky místo plastové karty. Zájem prudce roste

6. 8. 2019 | Petr Kučera | 4 komentáře

Mobil a hodinky místo plastové karty. Zájem prudce roste

Některou z mobilních platebních služeb – Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay nebo Fitbit Pay – využívá už přes 100 tisíc klientů Komerční banky. Ve svých zařízeních (mobilech, hodinkách či iPadech) aktivovali víc než 115 tisíc karet.

Půjčku od ČSOB získají online i neklienti. Do tří měsíců bez úroků

6. 8. 2019 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčku od ČSOB získají online i neklienti. Do tří měsíců bez úroků

Spotřebitelský úvěr od ČSOB nazvaný Půčka na cokoliv si nově můžou sjednat online i lidé, kteří nejsou klienti této banky. „Vše včetně podpisu smlouvy a načerpání peněz lze provést plně online a stihnout do pár minut,“ říká Michaela Lhotková, výkonná ředitelka ČSOB pro platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace.

Stránka 71/214

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services