financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Zaplaťte pětkrát kartou a dostanete stovku měsíčně, láká Creditas

5. 8. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Zaplaťte pětkrát kartou a dostanete stovku měsíčně, láká Creditas

Banka Creditas chce podpořit placení debetní kartou vydanou k jejímu běžnému účtu. Když se zaregistrujete do akce 6x100, můžete získat až 600 korun během půl roku. Konkrétně stovku za každý měsíc, v němž aspoň pětkrát zaplatíte kartou – a to jakoukoliv částku.

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí

5. 8. 2019 | Petr Kučera | 35 komentářů

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď.

Půjčujeme si auto v zahraničí: Pár dobrých rad

1. 8. 2019 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Půjčujeme si auto v zahraničí: Pár dobrých rad

Chystáte se na dovolenou do ciziny a chcete si tam půjčit auto? Pro začátečníky máme pár užitečných tipů.

Kartou si koupíte jízdenku i do metra, Praha dohání zpoždění

31. 7. 2019 | Petr Kučera

Kartou si koupíte jízdenku i do metra, Praha dohání zpoždění

Dopravní podnik hlavního města Prahy začal do prvních stanic metra instalovat bezkontaktní terminály na nákup jízdenek. Budou umístěny ve vestibulech stanic – na stojanech, které předtím sloužily pro validátory Opencard.

Pomoc pro desítky tisíc dlužníků. Promlčeno, potvrdil Ústavní soud

30. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Pomoc pro desítky tisíc dlužníků. Promlčeno, potvrdil Ústavní soud

Společnost Home Credit vymáhala dluh na základě neplatné rozhodčí doložky. Když soud exekuci zastavil, chtěla vymáhat znovu. Podle Ústavního soudu už to ale nejde, došlo k promlčení.

Proč ji nechcete? Z kreditek se stává ohrožený druh

30. 7. 2019 | Petr Kučera | 33 komentářů

Proč ji nechcete? Z kreditek se stává ohrožený druh

Sberbank se rozhodla skončit s kreditními kartami. Zájem o ně dál klesá i u konkurence. A když už je klienti používají, tak většinou tak, že na nich banky příliš nevydělají.

Kdy poslat peníze, aby přišly ještě stejný den? Banky zrychlují platby

29. 7. 2019 | Petr Kučera | 19 komentářů

Kdy poslat peníze, aby přišly ještě stejný den? Banky zrychlují platby

Už jenom ve dvou bankách máte smůlu: I když zadáte platbu online hned ráno, na účet do jiné banky dorazí až následující den. Konkurence je čím dál pružnější. Opravdová revoluce ale teprve přijde.

Sberbank končí s kreditkami, debetní karty už vydá bezkontaktní

26. 7. 2019 | Petr Kučera

Sberbank končí s kreditkami, debetní karty už vydá bezkontaktní

Sberbank se rozhodla přestat nabízet kreditní karty, platnost těch dosavadních ukončí k 30. září letošního roku. Vyplývá to z oznámení, které posílá klientům.

Spořitelna hlásí přes 500 bankomatů s bezkontaktní funkcí

23. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Spořitelna hlásí přes 500 bankomatů s bezkontaktní funkcí

Bezkontaktně lze vybrat hotovost už z více jak 500 bankomatů České spořitelny. Do konce letošního roku by bezkontaktní výběry měla umožňovat téměř polovina ze všech 1473 bankomatů spořitelny.

Odměny za založení účtu: Kdo teď dává nejvíc a jak snadno

22. 7. 2019 | Petr Kučera | 9 komentářů

Odměny za založení účtu: Kdo teď dává nejvíc a jak snadno

Nemusíte hned měnit banku. Stačí, když si nový účet u konkurence jenom nezávazně vyzkoušíte. Víme, jak přijít k bonusu a kde si dát pozor.

Apple Pay už nabízí i UniCredit, mobilem zaplatíte s Mastercard

18. 7. 2019 | Petr Kučera

Apple Pay už nabízí i UniCredit, mobilem zaplatíte s Mastercard

UniCredit Bank začíná v Česku nabízet službu Apple Pay pro přímé platby mobilem s technologií NFC. Do digitální peněženky si lze nahrát debetní karty Mastercard (tedy zatím ne kreditní a Visa). Technologie je dostupná pro chytré telefony iPhone, hodinky Apple Watch, tablety iPad i počítače MacBook.

Nejlepší spořicí účty už začínají dvojkou. Projděte si nový přehled

18. 7. 2019 | Petr Kučera | 24 komentářů

Nejlepší spořicí účty už začínají dvojkou. Projděte si nový přehled

Víc než dvě procenta jako standardní úrok na spořicím účtu naposled banky nabízely do jara 2013. V dalších letech pak sazby snižovaly. V polovině roku 2017 nešlo dosáhnout na aspoň procento jinak než při splnění dalších podmínek. Teď je zase líp.

Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

17. 7. 2019 | Petr Kučera

Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

Na koupi nového bytu o rozměrech 70 metrů čtverečních musí Češi vynaložit 11,2 průměrných ročních platů – kdyby neutráceli za nic jiného. Ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi je situace u nás nejhorší. Ukazuje to nejnovější studie Deloitte Property Index 2019. Před rokem to bylo 11,3 průměrných ročních platů, studie vydaná v roce 2017 uváděla 10,9 platů.

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují nová čísla. Zájem roste

17. 7. 2019 | Petr Kučera

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují nová čísla. Zájem roste

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů letos v červnu klesla na 2,76 z květnových 2,8 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

16. 7. 2019 | Jan Traxler | 8 komentářů

Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Klesající úroky dluhopisů pravděpodobně sníží cenu hypoték. A konzervativní podílové fondy, včetně těch z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, vynesou víc. Jenže efekt bude krátkodobý. A navíc se taky zastaví růst úroků spořicích účtů, inflace jim zase daleko uteče.

Stránka 72/214

Aktuální články

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services