financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

29. 5. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

Doporučení centrální banky – půjčovat víc než 80 procent hodnoty nemovitosti maximálně patnácti procentům nových klientů – se začíná projevovat v praxi. Poptávka je dvojnásobná, a tak banky zvedají úroky. O kolik, napoví náš přehled. Navíc se chystá zákon, který má dostupnost hypotečních úvěrů omezit ještě víc.

Očima expertů: Jak se bránit kyberútokům

19. 5. 2017 | Ondřej Tůma

Očima expertů: Jak se bránit kyberútokům

Kybernetické vyděračské útoky ochromily před pár dny britský zdravotní systém, zásah dostaly z velkých západních firem FedEx, španělská Telefónica nebo Deutsche Bahn. Kromě velké kriminality je tu ale ta každodenní – když si neopatrný člověk nechá vycucnout konto. V pokračování naší ankety se ptáme odborníků, jak nezchudnout na webu.

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

18. 5. 2017 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

Jak úspěšná je regulace, kterou trhu půjček přinesl zákon o úvěru pro spotřebitele? Jsou půjčky skutečně bezpečnější, nebo se podvodníci jen přesunuli na černý trh, kde páchají ještě větší škody?

Registry dlužníků. Co na vás povědí a jak z nich ven?

17. 5. 2017 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Registry dlužníků. Co na vás povědí a jak z nich ven?

Informace o nesplacených úvěrech si dnes jen těžko necháte pro sebe. Existuje totiž několik úvěrových registrů, do kterých se informace o vašich nesplacených závazcích sbíhají. Jaké informace registry dlužníků sbírají, jak z registru získat výpis, můžete se z něj nechat vymazat? Poradíme.

Očima expertů: Vyplatí se brát si hypotéku na investiční nemovitost?

21. 4. 2017 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Vyplatí se brát si hypotéku na investiční nemovitost?

Možnost vzít si v bance půjčku na byt nebo dům a ten pak pronajímat byla i kvůli nízkým sazbám hypoték dlouho vyzdvihována jako zajímavý investiční plán. Na trhu ale přituhuje: podmínky hypoték jsou přísnější a sazby zřejmě čeká cesta nahoru. Vyplatí se investiční nemovitost na hypotéku i dnes? A pokud ano, za jakých podmínek?

Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

5. 4. 2017 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

Stavební spoření je znovu v kurzu. Roste počet lidí, kteří si u stavební spořitelny půjčují. A nejen těch, kteří si nejprve naspořili a teď si berou takzvaný řádný úvěr. Přibývá těch, kteří si berou úvěr překlenovací, ba přímo kvůli němu si stavební spoření zakládají. K čemu překlenovací úvěr je a jak funguje?

Krátkodobé a sezónní havarijní pojištění: Přehled pro motorkáře či na dovolenou

3. 4. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Krátkodobé a sezónní havarijní pojištění: Přehled pro motorkáře či na dovolenou

Vedle klasické havarijní pojistky nabízejí tuzemské pojišťovny také krátkodobé či sezónní havarijní pojištění. Jaký je v nich rozdíl, jaká rizika takové pojistky kryjí a kde je sjednat? Poradíme.

Sedm předpovědí pro příští tři roky. Jaký bude život s inflací

30. 3. 2017 | Jan Traxler | 13 komentářů

Sedm předpovědí pro příští tři roky. Jaký bude život s inflací

Inflace se vrací. Znamená to, že by se některé věci měly vracet k normálu. Hypotéky už zase například nebudou pro každého, spořicím účtům pomalu vyšplhají úroky z desetinek na procenta. Problémy výhledově čekají toho, kdo má plnou kapsu státních dluhopisů – což jsou například vaše fondy penzijního připojištění.

Bez peněz do hypotéky nelez! Půjč si napřed… ve stavební spořitelně

30. 3. 2017 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Bez peněz do hypotéky nelez! Půjč si napřed… ve stavební spořitelně

Šance získat hypotéku bez vlastních úspor se od dubna opět sníží. Doporučení České národní banky jde sice obejít a hypotéku dofinancovat za pomoci úvěru ze stavebního spoření, má to ale hned několik háčků.

Bance dáte sbohem rychleji. Poradíme, jak na to

28. 3. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Bance dáte sbohem rychleji. Poradíme, jak na to

Změnit banku, převést peníze i trvalé příkazy se dá pomocí jediného formuláře. Jenže řada lidí o tom nemá nejmenší tušení a zbytečně se přechodu mezi bankami obává. Od března je přestup ještě snazší a rychlejší. Peníze.cz přinášejí návod i potřebné formuláře.

Jakub Strnad: Jeden produkt pro všechny

11. 3. 2017 | Monika Veselíková, Martin Vlnas

Jakub Strnad: Jeden produkt pro všechny

„Klientům, kteří u nás mají třeba pět smluv, umožníme sdružit všechny platby za všechny produkty do jedné,“ říká v rozhovoru předseda představenstva Allianz pojišťovny Jakub Strnad. S jakými dalšími inovacemi jeho pojišťovna přichází a proč se pojišťovnictví vyhýbají fintechové projekty?

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

1. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

Chcete zaplatit na dani z příjmů za loňský rok co nejmíň? Snižte si základ daně. Přinášíme přehled daňových odpočtů. Nenechte si žádný proklouznout mezi prsty. Máme pro vás i aplikaci, která daňové přiznání hravě vyplní za vás.

Místo silnice tankodrom? Můžete chtít náhradu škody

28. 2. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Místo silnice tankodrom? Můžete chtít náhradu škody

Silnice plné děr a výmolů. Po zimě nic neobvyklého. Stejně tak řady řidičů, kteří si kvůli závadě na vozovce poškodí pneumatiku, pokřiví tlumiče nebo třeba rozhodí geometrii auta. Kde žádat náhradu škody? Poradíme.

Radim Synek z Creditas: Čeští klienti budou chtít české banky

14. 2. 2017 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Radim Synek z Creditas: Čeští klienti budou chtít české banky

Když končí kampelička, bývá to signál k poplachu. U záložny Creditas to bylo jinak. Její konec totiž nebyl náhlý, ale dlouhodobě plánovaný: k prvnímu lednu se změnila na banku. V soutěži o klienta nesází na bombastickou reklamu a jedinečné inovace, zaujmout chce „klasickým konzervativním bankovnictvím“.

Investice na P2P a P2B platformách. Kolik nesou a jaká jsou rizika

25. 1. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Investice na P2P a P2B platformách. Kolik nesou a jaká jsou rizika

P2P platformy, oblíbené zejména v zahraničí, nějaký čas fungují i v Česku. Jak konkrétně půjčování od lidí lidem probíhá, jaké poplatky si platformy účtují a na co si dát pozor? Projděte si náš přehled.

Stránka 87/214

Aktuální články

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services