financovani bydleni

Prosím o radu, s partnerem zvažujeme možnost řešení bydlení - ráda bych ale, vzhledem k výši plánovaných investic, věděla, jak jsou řešeny majetkové/vlastnické vztahy. Stavající situace je následující: na jedné straně jsme já a můj partner, oba bez majetku, bez úspor, bydlíme v pronajatém bytě za cca 12.000 Kč, což při našich příjmech prakticky vylučuje možnost jakéhokoli spoření; před třemi roky jsme založili stavební spoření, kam jsme ale stihli naspořit jen cca 20.000 Kč; na druhé straně je partnerova matka, žijící v panelovém bytě 3+1; byt je po odkoupení od družstva již zcela v jejím vlastnictví. Zvažujeme následující možnost: byt od partnerovy mamy odkoupit, na což bychom údajně úvěr mohli získat (ručili bychom přímo tímto zakoupeným bytem); je však nutná nákladná rekonstrukce, která by ale byla provedena z peněz, které by od nás mama za odkoupení bytu získala, tzn. rekonstrukci by de facto financovala ona; ze stejných peněz by rovněž byly financovány zpětné splátky úvěru; přičemž na oplátku by mama - na dožití - užívala jednu polovinu zrekonstruovaného bytu. To by bylo asi v pořádku - můj dotaz je však následující: matka souhlasí s touto transakcí pouze pod podmínkou, že kromě ceny bytu, který od ni odkoupíme, zaplatíme navíc ještě dědický podíl (??) její dceři (druhé sourozenkyni mého partnera) ve výši jedné poloviny ceny bytu. Ale vzhledem k tomu, že mama nám byt nedává jen tak, ale budeme ho od ni regulérně kupovat a rekonstruovat (rekonstrukce bude sice de facto hrazena z jejich peněz, ale zase bude probíhat z velké části podle jejich představ, já sama bych rekonstrukci provedla v polovičním rozsahu!!); navíc byt bude zatížen - hloupě řečeno - podmínkou jejího dožití v rozsahu jedné poloviny bytu - nemohu se zbavit pocitu, že pro nás, resp. pro mě jako zcela cizí osobu (nejsme s jejím synem manželé) není taková transakce úplně výhodná; - mám pocit, že bychom ve výsledku reálně neuhradili pouze cenu bytu, ale po vyplacení podílu sestře de facto 1,5násobek ceny bytu, a navíc s omezeními... Vycházím z toho, že kdybych např. stejné peníze vložila do jiného bytu (a ručila jim), uhrazením jeho ceny by byt zcela vyřízen; na rekonstrukci bych v tom případě sice neměla už žádné další peníze, ta by ale nebyla ani třeba, protože bych přímo hledala byt bez potřeby rekonstrukce, a navíc bych nebyla omezena podmínkou ještě další výplaty poloviny ceny bytu sestře ani podmínkou dožití mamy v rozsahu poloviny bytu.... Je má úvaha nesprávná? Jak by mělo prosím vypadat standardní a pro všechny zúčastněné minimálně riskantní řešení podobné situace? A z jaké ceny se vypočítává dědický podíl druhému sourozenci - z prodejní ceny? A existuje vůbec právní nárok sestry na dědický podíl, když mama v okamžiku smrti vlastně nebude majitelem bytu? Děkuji. a.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 22. 3. 2005 21:25

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Nezlobte se, ale tato poradna nemůže zdarma nahrazovat služby advokátní kanceláře! Odpověď ve věci právní stránky by byla značně obsáhlá a přesahuje možnosti této bezplatné poradny. Po stránce finanční je třeba především zvážit, zda úvěr dostanete s ohledem na Vaše příjmy!!! Věcné břemeno dožití je u bytu 3+1 poměrně výrazným omezením vlastnického práva, které bych já osobně velmi zvažoval. Nárok na dědictví by tam po právní stránce samozřejmě nebyl, ovšem pokud matka Vašeho přítele hodlá celou kupní cenu investovat zpět do vašeho bytu, je zřejmé, že by tím byla sestra Vašeho přítele fakticky poškozena, neboť pokud si matka byt nechá, zdědí sestra přítele id 1/2. Vámi popsanou transakcí by na tomto právu byla krácena a je tedy správné, že matka ji chce vyplatit. Je poněkud komické, že Vy píšete, že byt zaplatíte 1.5, když bude celá kupní cena reinvestována do bytu a Vašeho úvěru. Podle mého názoru naopak získáte s přítelem byt za 50% jeho ceny, protože to, co Vy fakticky zaplatíte, je pouze onen dědický podíl, vše ostatní bude zpětně Vaše!!! Nicméně je tam věcné břemeno dožití, které Vám může v budoucnu značněn zkomplikovat život.

22. 3. 2005 21:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

23. 10. 2016 | Olga Skalková | 4 komentáře

Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky navíc hledají úspory kvůli novému stropu, který zavedla Evropská unie na poplatky od obchodníků.

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

21. 10. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Užívají ji k vlastní rekreaci i pronájmu – a stále víc lidí kombinuje obojí.

Velký přehled běžných účtů zdarma

11. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Velký přehled běžných účtů zdarma

Před deseti nebo patnácti lety byste řekli: sci-fi. Dnes najdete běžný účet se základními službami zdarma u většiny bank. Je ovšem potřeba dávat pozor: za zadarmo musíte většinou bankám něco slíbit. Třeba, že budete utrácet kartou. Nebo že si na účet budete posílat tolik a tolik peněz. Přinášíme přehled nízkonákladových bankovních účtů a jejich podmínek.

Jiří Šindelář: Na problémy kolem životního pojištění jsme měli reagovat dřív

8. 10. 2016 | Monika Veselíková, Martin Vlnas

Jiří Šindelář: Na problémy kolem životního pojištění jsme měli reagovat dřív

„Tohle téma měly mnohem dřív řešit jak finančněporadenské firmy, tak pojišťovny. A vlastně i Česká národní banka,“ říká v pokračování rozhovoru předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

Očima expertů: Sjednat hypotéku hned, nebo počkat na nový zákon?

7. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Sjednat hypotéku hned, nebo počkat na nový zákon?

Už brzy začne platit zákon o úvěru pro spotřebitele. Ten se dotkne i hypotečního trhu. Spotřebitelé budou mít větší ochranu, banky ale zřejmě zpřísní posuzování žádostí o půjčky na bydlení. Vyplatí se počkat, nebo je lepší vzít si hypotéku ještě teď?

Kdo nepodvádí pojišťovnu, okrádá rodinu!

4. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Kdo nepodvádí pojišťovnu, okrádá rodinu!

Počet podezřelých pojistných událostí, na které pojišťovny nasazují své detektivy, strmě stoupá. Podvodníci jsou stále vynalézavější.

Miliardový trh s provizemi dostane nová pravidla. U životního pojištění chybují poradci i klienti

2. 10. 2016 | Janis Aliapulios | 8 komentářů

Miliardový trh s provizemi dostane nová pravidla. U životního pojištění chybují poradci i klienti

Mění se pravidla pro prodej životního pojištění. Stát chce od začátku prosince prodej více regulovat, od změny si slibuje především ochranu spotřebitelů. Nově se prodlouží doba pro výplatu provizí u životních pojistek na pět let. Dosud se přitom odměna obvykle vyplácela už po uzavření smlouvy.

Bonusy na kreditkách: Na kterých kartách můžete vydělat?

26. 9. 2016 | Monika Veselíková | 25 komentářů

Bonusy na kreditkách: Na kterých kartách můžete vydělat?

Kdo umí hrát podle pravidel – především splácet dluh v bezúročném období, může na kreditní kartě vydělat nebo s ní přinejmenším ušetřit. Které kreditní karty nabízí slevy na nákupy a kde můžete získat část utracených peněz zpět? Peníze.cz přinášejí velký přehled bonusů na kreditních kartách.

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!

24. 9. 2016 | Ondřej Tůma, Martin Vlnas | 13 komentářů

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!

Online směnárnu, která nabídne bezkonkurenčně lacinou výměnu peněz, připravoval Radim Krejčí s kolegy tři roky. Letos RoklenFx spustili a teď stojí před klíčovým úkolem: přesvědčit konzervativní zákazníky, aby z drahých kamenných směnáren a bank odešli za levnější směnou na internet.

Nové povinné ručení podle Allianz. Kdo jezdí málo, platí míň

21. 9. 2016 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Nové povinné ručení podle Allianz. Kdo jezdí málo, platí míň

Novinka potěší hlavně sváteční řidiče. Cenu povinného ručení totiž Allianz počítá podle počtu ujetých kilometrů. Na nejvyšší slevu – čtyřicet procent, dosáhnou řidiči, kteří ročně ujedou míň než pět tisíc kilometrů. Slevu podle ročního nájezdu bude pojišťovna nabízet také u havarijního pojištění a pojištění skel.

Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

18. 9. 2016 | Petr Kučera | 7 komentářů

Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

Od 21. dubna dostal Státní fond rozvoje bydlení jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, se čtyřmi zájemci zatím uzavřel smlouvu. Příčinou malého zájmu je jednak to, že komerční hypotéky stále zlevňují, především ale to, že „státní hypotéka“ je maximálně na 600 tisíc korun.

Srovnání bankovních účtů pro drobné podnikatele

14. 9. 2016 | Ondřej Tůma

Srovnání bankovních účtů pro drobné podnikatele

Který podnikatelský účet je pro menší podnikatele nejvýhodnější? Na co si při výběru dávat pozor? A kolik zaplatíte měsíčně za podnikatelské konto u jednotlivých bank na našem trhu?

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?

9. 9. 2016 | Ondřej Tůma | 72 komentářů

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?

Kdo by platil za běžný účet, když účtů zadarmo je dvanáct do tuctu? Z různých důvodů se takoví lidé najdou. A ti ostatní se kvůli záporným úrokovým sazbám, ordinovaným centrálními bankami, s účty bez poplatků možná také brzo budou muset rozloučit.

Místo platební karty mobil. Banky přišly s novým řešením

8. 9. 2016 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Místo platební karty mobil. Banky přišly s novým řešením

Možnost udělat si z telefonu mobilní peněženku aktuálně nabízejí tři banky. Ale zatímco klienti Fio banky musí mít speciální simku od O₂, která podporuje NFC platby, u ČSOB a Komerční banky žádnou zvláštní SIM kartu nepotřebujete a nezáleží ani na poskytovateli mobilních služeb. Chcete kartu vyměnit za mobil? Poradíme, jak na to.

To vám nebaštím. Koupit si byt? Dům? Nikdy!

8. 9. 2016 | Gabriel Pleska | 65 komentářů

To vám nebaštím. Koupit si byt? Dům? Nikdy!

Na rozdíl od vás, od vás a od vás nechci nikdy bydlet ve vlastním. A vím proč

Stránka 89/214

Aktuální články

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services