snížení cílové částky

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. V roce 2002 jsem uzavřela u Hypo spořitelny smlouvu o Stavebním spoření na cílovou částku 160 000,- Kč, bez nároku na státní podporu. Mezitím se změnila moje finanční situace, takže tam momentálně mám našetřeno asi 20 000,- Kč. Při ukončení spoření na něm určitě nebudu mít ani polovinu stávající cílové částky. Při uzavírání smlouvy jsem zaplatila nehorázný poplatek 2600,- Kč. Momentálně nám v paneláku mění okna a já bych potřebovala 40 000,- Kč. Byla jsem se ptát poradkyně, jestli mám nárok na úvěr a ta mně velmi ochotně nabídla překlenovací. Domnívám se, že po třech letech spoření mám nárok na normální, byly tam ještě jiné nesrovnalosti, proto bych se raději zeptala u vás na pár otázek: 1. Mám nárok na normální úvěr, nebo musím čerpat překlenovací? 2. Kolik zaplatím za snížení cílové částky? 3. V případě snížení cílové částky, dostanu zpět alespoň část poplatku za uzavření smlouvy (když jsem ji uzavírala, paní mi tvrdila, že pokud nebudu čerpat úvěr, dostanu 1300,- zpět)? 4. Budu potřebovat ručitele? 5. Po zvážení všech těchto okolností, doporučovali byste mi situaci řešit tímto způsobem?

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 29. 7. 2005 23:46

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Ad 1.) Na řádný úvěr máte nárok nejdříve po 24 měsících od uzavření smlouvy (požadavek zákona)ale současně musí být splněno tzv. hodnotící číslo, a to při tak malé naspořené částce ve vztahu k cílové částce určitě splněno nemáte!!! Hodnotící číslo však stoupne, pokud snížíte cílovou částku - v tomto případě na 40.000,- Konkrétní výpočet Vám musí udělat stavební spořitelna. Může se ovšem stát, že i po skokovém snížení CČ budete na úvěr muset čekat ještě 3 měsíce - to vše by Vám měli říct ve stavební spořitelně.
Ad 2) Neznám aktuální sazebník HYPO, ale u většiny stavebních spořitelen je snížení cílové částky zdarma.
Ad 3) Nedostanete zpět nic, poplatek za uzavření smlouvy je nevratný. Navíc budete čerpat úvěr, tudíž nesplníte ani podmínku na vrácení 1.300,-. Některé stavební spořitelny umožňují provést tzv. rozdělení smlouvy - na původní zůstane CČ 40.000 a na novou se bez poplatku převede 120.000. Nevím však, zda toto HYPO umožňuje.
Ad 4) Na 40.000 řádného úvěru při nezajištěné částce 20.000 ručitele potřebovat nebudete.
Ad 5) Musíte nejprve zjistit podmínky překlenovacího úvěru a pak si zpočítat, zda prát překlenovací úvěr nebo snižovat CČ.

30. 7. 2005 9:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Jak došly platební karty do českých zemí aneb historie karet plná zajímavostí

27. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 16 komentářů

Jak došly platební karty do českých zemí aneb historie karet plná zajímavostí

Historie platebních karet se začala psát v roce 1914. Tehdy společnost Western Union Telegraph Company poslala na světlo světa první úvěrovou kartu. Milníkem na časové ose moderních karet se ovšem stal až rok 1949. To jeden newyorský podnikatel v restauraci při placení zjistil, že si zapomněl peněženku. A tuto trapnou situaci již zažít nechtěl... V dnešním článku se podíváme na zrození prvních platebních karet ve světě, ale hlavně na to, kdy a jak se karty dostaly do zemí českých. Proč to trvalo tak dlouho a proč se do toho nechtělo ani bankám ani obchodníkům.

Cestovní pojištění: porovnejte si on-line všechny nabídky na českém trhu!

27. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 1 komentářů

Cestovní pojištění: porovnejte si on-line všechny nabídky na českém trhu!

Krásné počasí, květen za dveřmi. Není divu, že mnozí z nás již začali plánovat nebo dokonce již zakoupili letní dovolenou a shánějí se po cestovním pojištění. Připomínáme vám proto náš porovnávač. Vy si zvolíte cílovou zemi, datum pobytu, počet osob a jejich věk, typ cesty a rozsah pojištění a my vám seřadíme odpovídající produkty, které pojišťovny nabízejí, a spočítáme za kolik.

Nejčastější investiční omyly: čeho se vyvarovat

26. 4. 2007 | David Urbánek | 5 komentářů

Nejčastější investiční omyly: čeho se vyvarovat

Pokud investujete sami a nemáte s kapitálovými trhy dostatečné zkušenosti, možná využijete některé z následujících rad. Vyhnout se základním chybám znamená vyhnout se zbytečným ztrátám. Některé zásady jsou přitom zcela jednoduché.

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

24. 4. 2007 | Milan K. Osvaag | 28 komentářů

Daňová reforma: vyrovná nižší daň snížené daňové odpočty?

Snížení sazby daně z příjmů na jednotných 15 % by znamenalo sice nižší daň, ale také nižší daňové odpočty. To pocítí hlavně ti, kteří využívají daňových úlev na úvěry na bydlení, životní pojištění či penzijní připojištění. Podle Ministerstva financí ale nižší základ daně tuto nevýhodu dokáže nahradit. Kupecké počty ovšem napoví, že hypotéky zdraží a už u příjmu nad 35 000 Kč klesnou daňové odpočty na penzijní připojištění a životní pojištění na polovinu. Jak to tedy bude? A promítnou se změny také na trhu s finančními produkty?

Dětské konto: hledáte bankovní účet pro své dítě?

20. 4. 2007 | Josef Janda | 15 komentářů

Dětské konto: hledáte bankovní účet pro své dítě?

Dětský účet, nebo též dětské konto, nabízí většina tuzemských bank. Ve své podstatě se jedná o produkt, který má prvky klasického běžného účtu. Jeho součástí je platební karta či výpisy z účtu, nadstavbou pak zvýhodněná úroková sazba a pomyslnou třešničkou na dortu absence poplatků. Co naše banky připravily pro dětské a dospívající klienty?

Finpomoc.cz: finanční výpomoc, nebo vydírání bezmocných?

17. 4. 2007 | Milan K. Osvaag | 340 komentářů

Finpomoc.cz: finanční výpomoc, nebo vydírání bezmocných?

S rostoucím počtem lidí žijících na dluh rostou i řady firem nabízejících půjčky za podivných podmínek. Pro lidi ve finanční tísni jsou tyto mnohdy jedinou šancí jak zaplatit jiné splatné pohledávky. Občas ale skončí v šikovně upletené síti "expertů na slovíčkaření a hru s daty" a místo peněz pak zbudou jen oči pro pláč. Zda na konci budou opravdu jen slzy, nebo alespoň kus spravedlnosti, by mohl rozhodnout soud. Na jednu z těchto úvěrových firem, Finpomoc.cz, se totiž chystá trestní oznámení. Proč?

Ztracená či odcizená peněženka: kam dřív skočit

17. 4. 2007 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Ztracená či odcizená peněženka: kam dřív skočit

Přišli jste o peněženku a s ní také o platební karty, občanský a řidičský průkaz, legitimaci MHD či průkaz pojištěnce? Co honem dělat, kam zavolat, co musíte doložit, za jak dlouho dostanete novou kartu, doklady a kolik to všechno bude stát? Odpověď na tyto i další otázky najdete v našem článku.

Potřebuji životní pojištění? Je to produkt pro mě?

13. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 6 komentářů

Potřebuji životní pojištění? Je to produkt pro mě?

Co se vám vybaví pod pojmem životní pojištění? Výhodné spoření, daňové úlevy, šetření si na důchod? Pak jste obětí reklamní masáže a uzavřeli jste smlouvu pravděpodobně na "radu" prodejce pojištění. V jakých případech potřebujete životní pojistku a kdy spíše vyhazujete peníze komínem? Rozhodujte se na základě svých potřeb, ne potřeb zprostředkovatelů.

Události uplynulého měsíce: březen

6. 4. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Banky se konečně přizpůsobují klientům: na co se můžeme těšit?

5. 4. 2007 | Josef Janda | 22 komentářů

Banky se konečně přizpůsobují klientům: na co se můžeme těšit?

V českém bankovním sektoru dochází ke zvyšování platů, ale i zisků. Jakých zisků a v jaké skladbě dosáhly loni domácí banky? Vybraly na poplatcích klientů více či méně? Vrátí se bankovnictví zpátky na pobočky? Budeme moci do banky zajít i v sobotu? Nebo rovnou navštívit její pobočku v supermarketu? Jaké jsou nové trendy českého bankovnictví?

S pojištěním hypotéky máte budoucnost jistou

30. 3. 2007 | Pavel Slavík

Plánujete si vzít hypotéku a chcete klidně spát, i když si budete půjčovat hodně peněz? Není nic snadnějšího než se zabezpečit proti neočekávaným změnám v pracovním i soukromém životě a užít si Hypotéku bez starostí. Už při podpisu úvěrové smlouvy se můžete rozhodnout pro pojištění hypotéky, která se vám tak bude splácet mnohem snadněji. Budete totiž vědět, že jste mysleli na všechno.

Lze vymýtit práci načerno?

22. 3. 2007 | Milan K. Osvaag | 12 komentářů

Lze vymýtit práci načerno?

Mnohem přísnější kontroly lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, i zaměstnavatelů, pomáhají zvyšovat cenu práce v místech, kde je největší nezaměstnanost. Práce načerno je ale stále mimořádně výhodná jak pro lidi v evidenci úřadů práce, tak pro firmy, které si je najímají a platí jim na ruku. Přičemž za ně nemusejí odvádět žádné poplatky státu. Stát se chystá problém řešit. Jak?

Dluhopisy: poklesy akcií vynášejí dluhopisy opět na výsluní

21. 3. 2007 | Robert Šíbl

Dluhopisy: poklesy akcií vynášejí dluhopisy opět na výsluní

Po dalším týdenním poklesu na amerických akciových trzích se investorská veřejnost opět uchyluje k investicím do méně rizikových aktiv. To pomáhá i americkým vládním dluhopisům, které bychom i v budoucnu měli favorizovat před těmi evropskými. Na nejstarším kontinentu se totiž stále předpokládá ještě jedno navýšení sazeb v tomto roce. Naopak do výnosů se na americkém trhu v současnosti zahrnuje dokonce trojí snížení úrokových sazeb.

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

21. 3. 2007 | Kateřina Boušová

Děti a peníze: jak to jde dohromady?

Jakým způsobem rodiče v Americe, Africe, Evropě nebo na Dálném východě učí svoje děti finanční zodpovědnosti? Které děti se učí utrácet a které naopak investovat? V jakém věku dětí rodiče s finanční výchovou začínají? Ve které zemi děti dostávají kapesné, aniž by "hnuli prstem", a které děti si naopak musejí každou "korunu" zasloužit?

Stránka 148/214

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services