ukončení smlouvy a převod žádosti o státní příspěv

Dobrý den, rád bych se zeptal na tři věci: 1) smlouvu o stavebním spoření jsem uzavřel 24.10.1997. Dá se přesně určit datum, kdy splním podmínku 5 let spoření pro přiznání státního příspěvku (SP) a můžu dát výpověď- požádat o výplatu naspořené částky včetně úroků a SP? 2) V návaznosti na první otázku se chci zeptat, kdy je ideální doba k podání žádosti o SP na souběžnou smlouvu u stejné stavební spořitelny? 3) jak mi doručí stavební spořitelna státní příspěvek za poslední období,t.j. po zrušení účtu u stavební spořitelny a vybrání naspořených financí? (jak často je připisován SP na účet?) Děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 20. 11. 2003 16:01

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Vážený pane Klapale,
abyste nepřišel o připsané zálohy státní podpory, je potřeba splnit podmínku uplynutí 60 měsíců od uzavření smlouvy. Datum, kdy byla Vaše smlouva přijata spořitelnou je buď datum podepsání Vámi, maximálně však den, kdy spořitelna Váš návrh na uzavření smlouvy přijala. Tento datum byste mohl najít v akceptačním dopise, který spořitelny svým klientům posílají. Jelikož mohu předpokládat, že Vaše smlouva byla spořitelnou (bohužel nepíšete jakou) přijata nejpozději měsíc po Vašem podpisu, vázací dobu danou zákonem jste již splnil koncem minulého roku. Teoreticky Vás měl kontaktovat člověk, se kterým jste smlouvu uzavíral, popřípadě zaměstnanec spořitelny, kterému jste byl přidělen. Většina spořitelen své klienty na uplynutí 5 let upozorňuje. V každém případě uplynutí této lhůty u své smlouvy si můžete ověřit přímo ve své spořitelně.
Dalo by se říct, že pokud své naspořené peníze potřebujete nebo se Vaše vklady blíží cílové částce, můžete smlouvu ukončit ihned. Pokud ovšem byla Vaše smlouva uzavřena na vysokou cílovou částku a Vy jste ji ještě celou nevyužil, pak bych Vám doporučila ve spoření dále pokračovat. Popřípadě si peníze (samozřejmě pokud je nutně nepotřebujete) nechte na účtu u spořitelny pro získání dalších úroků, které jsou vyšší než na běžném účtu a peníze vyberte, až když je budete opravdu potřebovat.
K Vašemu druhému dotazu. Pokud máte uzavřenou souběžnou smlouvu bez nároku na státní podporu a tento nárok chcete na svou souběžnou smlouvu převést z první smlouvy můžete tak učinit kdykoliv. Pokud jste ovšem na svou první smlouvu již vložil roční optimální vklad pro získání maximální státní podpory, pak si nárok na novější smlouvu převeďte až k 1. 1. 2004 a učinit tak můžete buď ještě letos, nebo během příštího roku.
Váš třetí dotaz souvisí s tím, kdy smlouvu ukončíte, pokud tak učiníte do konce tohoto roku či do února příštího roku, pak Vám státní podpora za rok 2003 bude vyplacena v dubnu příštího roku a to na účet nebo složenkou tak jak si určíte. Pokud byste smlouvu ukončoval později, pak by Vám byla vyplacena v následném termínu v říjnu. Přesně Vám to samozřejmě řeknou přímo ve Vaší spořitelně.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte mne kontaktovat emailem či telefonicky na níže uvedeném telefonním čísle.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
prodej@penize.cz
U Bulhara 1611/3
110 00 PRAHA 1
tel.: 222 246 619

20. 11. 2003 20:12

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

20. 5. 2009 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

Povinné ručení sjednané přes internet či přes telefon bývá levnější. Jenže občas nebývá jasné, zda pojištění platí ihned, jak by se dalo očekávat. Ne každá pojišťovna také dokáže dodat hned Zelenou kartu, bez které se na silnici vyjet nesmí.

Která kreditka se vyplatí jako finanční rezerva

5. 5. 2009 | Věra Tůmová | 8 komentářů

Která kreditka se vyplatí jako finanční rezerva

Ne každá kreditní karta se hodí jako finanční rezerva pro případ nouze. U některých karet si banky účtují poplatky, i když se nepoužívají. To finanční rezervu prodražuje.

Jak se naučit financovat vlastní bydlení

4. 5. 2009 | Eva Sovová | 1 komentářů

Jak se naučit financovat vlastní bydlení

Knižní novinka Financování vlastního bydlení je užitečnou učebnicí, jak porovnávat úvěry na bydlení a vybrat si ten nejvýhodnější. Naučí spočítat jak je úvěr drahý i jak řešit rizika, která přináší zadlužení.

Škody při autonehodách nafukují náhrady za újmu na zdraví

30. 4. 2009 | Věra Tůmová | 5 komentářů

Škody při autonehodách nafukují náhrady za újmu na zdraví

Povinné ručení řidiči vnímají jako drahou povinnost. Někteří se proto nepojišťují. Pokud způsobí nehodu, zaplatí to přes ČKP nejprve poctiví řidiči a následně i viníci sami. Nejdráže je přijdou škody na zdraví s rentou za ušlý výdělek, protože se platí i desítky let.

Riziková životní pojistka s dividendou od Uniqa se k úvěrům vyplatí

20. 4. 2009 | Věra Tůmová | 5 komentářů

Riziková životní pojistka s dividendou od Uniqa se k úvěrům vyplatí

Pojišťovna Uniqa vyvinula poměrně netradiční rizikové životní pojištění. Obsahuje nejen výhody klasických „rizikovek“, ale částečně i životních pojistek se spořící složkou. Patrně proto se o něj začíná zajímat stále více klientů. Tomuto produktu jsme dali čtyři hvězdičky.

Jednoduché spořící účty banky zbytečně komplikují

16. 4. 2009 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Jednoduché spořící účty banky zbytečně komplikují

Spořící účty jsou mezi klienty bankovních domů stále populárnější. Někdy jsou ale pořádně komplikované. Banky totiž vytvářejí produkty, kterými klienty nalákají na „skvělé“ úročení s různými podmínkami, které nemusí být na první pohled zřejmé.

Životní pojištění BeneFIT: spíše dobré skupinové úrazové pojištění

15. 4. 2009 | Věra Tůmová | 10 komentářů

Životní pojištění BeneFIT: spíše dobré skupinové úrazové pojištění

Nové rodinné rizikové životní pojištění BeneFIT od enerali se blíží spíše rodinnému úrazovému pojištění. Proti přirozené smrti příliš nezajistí, ale úrazy kryje slušně. Navíc při bezeškodním průběhu klientům vyplácí část pojistného zpět. Udělili jsme mu tři hvězdičky.

Koho pojištění hypotéky proti nezaměstnanosti neochrání

14. 4. 2009 | Věra Tůmová | 4 komentáře

Koho pojištění hypotéky proti nezaměstnanosti neochrání

Pojištění proti ztrátě zaměstnání u hypotéky se může v době recesem první pohled hodit. Není to ale vždy až tak pravda. Pojišťovna za nezaměstnaného klienta platí splátky úvěru jen za určitých okolností, v jiných případech má dotyčný smůlu.

Udělejte si pořádek v úvěrech s naší novou kalkulačkou

9. 4. 2009 | redakce Peníze.CZ

Udělejte si pořádek v úvěrech s naší novou kalkulačkou

S postupující recesí se řada domácností může dostat do situace, kdy budou jen s vypětím všech sil splácet půjčky. Udělejte si proto včas inventuru, komu a kolik ještě dlužíte. Pomůže vám naše nová kalkulačka.

Koho dnes přitahuje rizikové životní pojištění

6. 4. 2009 | Věra Tůmová | 9 komentářů

Koho dnes přitahuje rizikové životní pojištění

Rizikové životní pojištění existuje na českém trhu už dlouho. Navzdory tomu, že poměr ceny a výkonu u něj vychází mnohem lepší než u ostatních životních pojistek, sjednává si jej relativně málo klientů. Někteří si však začínají tuto výhodu uvědomovat.

Nové kreditky učí utrácet

2. 4. 2009 | Věra Tůmová | 11 komentářů

Nové kreditky učí utrácet

Počet kreditních karet v peněženkách Čechů roste. Přes dva miliony je už aktivně využívají a banky jim stále nabízí nové. Výhody nových „kreditek“ ovšem stojí nejvíce na slevách z nákupů. Banky tak i dnes motivují stylem: čím víc utratíte, tím víc ušetříte.

Stát by měl více pomáhat vlastníkům bytů a domů

1. 4. 2009 | Věra Tůmová | 8 komentářů

Stát by měl více pomáhat vlastníkům bytů a domů

Patnáctiletý růst cen nemovitostí v Česku je u konce a ceny bytů a domů se možná začnou vracet na „rozumnou“ úroveň. Stát by měl přesto vlastnické bydlení podpořit, třeba možností odepsat si část hodnoty nemovitosti z daní, navrhuje studie firem Deloitte a Hyposervis.

Životní pojištění Patriot: jak utopit peníze na patnáct let

26. 3. 2009 | Věra Tůmová, Jan Stuchlík | 11 komentářů

Životní pojištění Patriot: jak utopit peníze na patnáct let

Česká pojišťovna na trh přichází s novou životní pojistkou Patriot, kterou si mohou sjednat i důchodci. Pojišťovna ho nejspíš bude opět nabízet hlavně jako spořící produkt. Tomuto pojištění jsme udělili „s odřenýma ušima“ dvě hvězdičky.

Velká záchrana bank se rozjíždí

26. 3. 2009 | Jan Stuchlík | 1 komentářů

Velká záchrana bank se rozjíždí

Americkým bankám by se mělo ulevit. Problematické hypotéky a cenné papíry, které jim brání v půjčování, od nich vykoupí stát a soukromí investoři. Když vše půjde dobře, vydělají investoři i stát. V opačném případě zaplatí většinu ztrát daňoví poplatníci.

Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr

20. 3. 2009 | Věra Tůmová | 13 komentářů

Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr

Dříve výhodná hypotéka od mBank ztratila své kouzlo. Bilanční mechanismus, kterým se daly snížit úroky, už banka neposkytuje k úvěrům s fixovanou úrokovou sazbou. Na hypotéku navíc dosáhne podstatně méně klientů. Kdo bude chtít hypotéku na více než polovinu hodnoty nemovitosti, nejspíš bude mít smůlu.

Stránka 134/214

Aktuální články

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services