Úpravy v žádosti o navýšení cílové částky

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Uvítám i radu, na koho se s problémem obrátit, příp. jakého právníka oslovit. Problém se týká smlouvy o stavebním spoření podepsané v roce 1999 (cílová částka 300.000,-), podle které mi V případě výpovědi smlouvy a zřeknutí se úvěru mělo náležet úrokové zvýhodnění. Koncem roku mi byl spořitelnou nabídnut úvěr s možností navýšení cílové částky na 465.000,-. Šlo prý o časově omezenou nabídku a protože jsme navíc o úvěru skutečně uvažovali, přistoupili jsme tedy na navýšení cílové částky a zažádali si o úvěr. V žádosti o navýšení cílové částky byla věta, že souhlasím s tím, že navýšením cílové částky přicházím o úrokové zvýhodnění za celou dobu spoření. Tuto větu jsem v žádosti přeškrtla a následně byla takto upravená žádost odeslána stavební spořitelně, která jí akceptovala a písemně mne vyrozuměla, že navýšení bylo provedeno. Současně s vyrozuměním o navýšení cílové částky mi stavební spořitelna poslala úvěrové smlouvy, na jejichž podepsání jsme měli 2 měsíce. Úvěrové smlouvy jsme nakonec nepodepsali a protože nám byl nabídnut jinou bankou výhodnější hypoteční úvěr, rozhodli jsme se o úvěr ze stavebního spoření dále neusilovat. Navíc vzhledem k tomu, že výpovědní lhůta smlouvy o stavebním spoření činí 3 měsíce, rozhodli jsme se tuto smlouvu k březnu 2006 vypovědět. Zároveň jsem banku informovala o tom, že se domnívám, že vzhledem k tomu, že jsem v žádosti o navýšení cílové částky přeškrtla výše zmíněnou větu o souhlasu se ztrátou úrokového zvýhodnění, že mi toto zvýhodnění náleží. Banka mi na oplátku napsala, že si mě dovoluje upozornit, že jsem podepsala žádost o navýšení c.č., kde s tímto souhlasím a poslala mi kopii této žádosti, kde onen můj škrtanec skutečně není znát. Doma mám přitom 2. kopii vzniklou průpisem, kde je škrtnutí dobře vidět. Moje otázky jsou: Je možné provádět úpravy v bankou předpřipraveném formuláři pro žádost o navýšení c. č.? Pokud banka takovou žádost akceptuje, platí moje úprava v žádosti? Pokud ano a banka mi tvrdí, že jsem takovou úpravu neprovedla, jakým způsobem se můžu bránit? Uvítám jakoukoliv radu. Děkuji Žofie V.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 5. 4. 2006 22:43

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Úpravy možné nejsou. Pokud jste ji provedla, stavební spořitelna měla dokument odmítnout. Pokud jej akceptovala, zřejmě přehlédla úpravu, což je ovšem jejich problém. O svá práva se můžete domáhat u soudu, tam budete muset předložit dokument s úpravou a stavební spořitelna bude muset předložit dokument bez úpravy... Pokud jej nemá, budete ve značné výhodě...

17. 4. 2006 18:58

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Očima expertů: Jsou postupně vyplácené provize budoucnost finančního poradenství?

20. 12. 2013 | Ondřej Tůma | 40 komentářů

Očima expertů: Jsou postupně vyplácené provize budoucnost finančního poradenství?

Sepsat pojistku na celý život, shrábnout provizi a nikdy už nezavolat. Tak asi partnerství finančního poradce a jeho klienta nemá vypadat. Někdy ale vypadá. Až příliš často. Pomohly by postupně vyplácené provize zkvalitnit poradenský trh? Potřebujeme regulaci, nebo si trh poradí sám?

Helena Lazosová: Statistiky jsou spravedlivější než unijní regulace

14. 12. 2013 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Helena Lazosová: Statistiky jsou spravedlivější než unijní regulace

„Jsem vystudovaná pojistná analytička. Je ještě potřeba něco dodávat?“ odpověděla s úsměvem na rtech Helena Lazosová na otázku, co říká sjednocení pojistných sazeb pro muže a ženy, které si vynutila Unie. Čerstvá šéfka marketingu a produktového vývoje ING Pojišťovny pro Českou republiku a Slovensko byla první ženou z branže, s níž jsme toto téma otevřeli. Není se čemu divit, vývoji produktů u konkurence většinou šéfují muži.

Očima expertů: Nový občanský zákoník již od ledna. Na co si dát pozor?

13. 12. 2013 | Ondřej Tůma | 1 komentářů

Očima expertů: Nový občanský zákoník již od ledna. Na co si dát pozor?

Víte, co vás všechno čeká s novým občanským zákoníkem? Na co si dávat zvlášť pozor, vám poradí právníci, advokáti, zástupci pojišťoven, spotřebitelských sdružení a finančněporadenských společností.

Nová šance pro lichváře? Zákoník mění pravidla dluhů

8. 12. 2013 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nová šance pro lichváře? Zákoník mění pravidla dluhů

Po několika soudních rozhodnutích a legislativních změnách, které se zastaly spotřebitelů, nyní zákon opět nahraje podnikatelům a firmám, především lichvářům. Tvrdí to spotřebitelský časopis dTest.

Smrt finančnímu poradci

8. 12. 2013 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Smrt finančnímu poradci

Jo, poradce, ten tvrdej chleba má. Například musí překousnout, že někteří mu vynadají i za to, že řekne, že půjčovat si na dárky je konina. A jak záhy uvidíte, to ještě není všechno...

Rozhovor, o který vaše televize nestojí

5. 12. 2013 | Václav Valášek | 32 komentářů

Rozhovor, o který vaše televize nestojí

Dostal jsem – pro mě velmi významné – pozvání do televize. Přesně týden před Štědrým dnem budu moci pět minut mluvit z obrazovky k národu na téma „Vánoce na dluh? Ne. Jak správně pokrýt výdaje na Vánoce?“ Není to ale pozdě? Vlastně: není pozdě už teď? Pro jistotu přináším na totéž téma rozhovor sám se sebou hned. S odpověďmi bez trémy. A možná i se správnějšími otázkami.

Autonehoda nebo porucha v zahraničí. Co dělat? A jak vybírat asistenční služby?

3. 12. 2013 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Autonehoda nebo porucha v zahraničí. Co dělat? A jak vybírat asistenční služby?

Lyžařská sezona klepe na dveře a mnoho řidičů se chystá za sněhem do ciziny. Co dělat, když vás za hranicemi potká porucha nebo nehoda? Kde všude platí vaše povinné ručení a havarijní pojištění? A s čím můžou pomoct dobře nastavené asistenční služby? Odpovědi v následujícím přehledu.

Pojištění není spoření, varuje Česká národní banka

1. 12. 2013 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Pojištění není spoření, varuje Česká národní banka

Prodejci životního pojištění nesmějí tento produkt přirovnávat ke spoření, ani nesmějí investiční složku nazývat spořicí. Výslovně je na to upozornila Česká národní banka, která nad pojišťovnami dohlíží. Používání pojmu spoření v souvislosti s produkty životního pojištění považuje za klamavé.

Spotřebitel není dost opatrný. Někdy bych řekl, že je i líný

23. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Spotřebitel není dost opatrný. Někdy bych řekl, že je i líný

S právníkem Petrem Chmelíčkem jsme rozmlouvali nejen o spotřebitelském právu a o boji o bankovní poplatky, ale také o tom, jak jsou Češi ochotni domáhat se svých práv a peněz u soudu. A o tom, že je možné si na soudní řízení, pokud v něm jde o peníze, sehnat investora, který za procenta ze „zisku“ pokryje náklady na proces.

Malé peníze: Jsem po uši v dluzích!

21. 11. 2013 | Jan Müller | 4 komentáře

Malé peníze: Jsem po uši v dluzích!

Dnes to nebude veselé čtení. Spíš varovné. Jenže jak to tak bývá – ti, kteří by především měli být varováni, ho budou číst pozdě. Až nastane to, před čím měli být varováni.

Michal Špaňár z Partners: Dávat si 600 korun na penzi? Malé roztomilé kničemu

16. 11. 2013 | Martin Vlnas | 50 komentářů

Michal Špaňár z Partners: Dávat si 600 korun na penzi? Malé roztomilé kničemu

„Ano, jsou tu lidé, kteří se opravdu na stáří sami zajistit nemůžou, ale je tu mnohem víc lidí, kteří na to mají, a neřeší to. Těm musíme otevřít oči,“ říká výkonný ředitel finančněporadenské společnosti Partners Michal Špaňár v posledním dílu rozhovoru.

Nejen povinné ručení... Zdraží i havarijní pojištění! Jak vybírat?

13. 11. 2013 | Petra Dlouhá

Nejen povinné ručení... Zdraží i havarijní pojištění! Jak vybírat?

O tom, že nás čeká zdražování povinného ručení, ví asi každý. Jak to ale bude s cenami havarijního pojištění? V Česku si ho dlouhodobě sjednává asi pětina majitelů aut a jeho ceny v posledních letech klesaly. Teď však nejspíš podraží. O kolik? Podle čeho havarijko vybírat? A komu se vyplatí?

Povinné ručení: Pojišťovna vás na amortizaci připraví klidně o desítky tisíc

10. 11. 2013 | Radek Pecák | 9 komentářů

Povinné ručení: Pojišťovna vás na amortizaci připraví klidně o desítky tisíc

Policie začala vyšetřovat Českou pojišťovnu kvůli jejímu postupu při likvidaci pojistných událostí z takzvaného povinného ručení.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

Nové zprávy z EU: konec nešetrných vysavačů, igelitek i rozmařilého splachování

7. 11. 2013 | Petra Dlouhá | 30 komentářů

Nové zprávy z EU: konec nešetrných vysavačů, igelitek i rozmařilého splachování

Brusel si „na nás“ brousí zuby. Začněte brousit nože! Debata o zákazech, které mají na naši hlavu z Evropské unie dopadnout, ožívá novou silou. Češi prskají a mluví o šíleném diktátu, někteří Němci rovnou o zakazovací vzteklině. Nakonec to však vypadá, že se – jako obvykle – žádné drama nekoná. Přečtěte si, oč už nás Unie „připravila“ a oč nás ještě „připraví“. Ruku na srdce: co z toho opravdu postrádáte? Můžete o tom hlasovat.

Stránka 105/214

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services