Podmínky pro uzavření smlouvy o SS

Vážená slečna Kateřino, k dnešnímu svátku Vám přeji všechno nejlepší. Prosím Vás o radu. Jsem cizí státní příslušník a pracuji v ČR, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Nemám povolení k trvalému pobytu, jenom k přechodnímu a každoročně si ho prodlužuji. Moje manželka je občanka ČR, ale s trvalým pobytem v cizině. V ČR nemá trvalý pobyt. K trvalému pobytu se v ČR přihlásí až po 1.5.2004 ke mně do služebního bytu, který mi přidělil můj zaměstnavatel. Má český pas i český občanský průkaz. Jako adresa trvalého bydliště má v OP uvedenou adresu Magistrátu města Brna. Její matka má trvalý pobyt v Brně. Může si moje manželka uzavřít ještě letos smlouvu o stavebním spoření v ČR, i když tu nemá trvalý pobyt, ale má OP a přiděleno i rodné číslo? Když ne a smlouvu uzavře ještě letos její matka, může byt smlouva po 1.5.2004 převedena na manželku nebo na mně? Zůstanou po převodu v platnosti podmínky z roku 2003, nebo nevýhodnější podmínky z roku 2004? Děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 25. 11. 2003 10:00

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Dobrý den,
předem děkuji za gratulaci.
Pokud má Vaše paní v občanském průkazu adresu trvalého bydliště v Brně, pak splňuje podmínku trvalého bydliště v ČR a smlouvu si samozřejmě uzavřít může (předpokládám, že jde o adresu u rodičů). Důležité je, že Vaše paní má platný OP s rodným číslem a trvalou adresou to kde fakticky bydlí není v tomto případě tolik důležité.
Podobný problém řeší spousta mladých lidí, kteří nemohou sehnat nové trvalé bydliště (bydlí v nájmech bez možnosti připsání) a trvalé bydliště jim zůstává u rodičů.
Do smlouvy si můžete zadat kromě adresy trvalého bydliště, také adresu korespondenční, kterou lze měnit dle aktuálního stavu. Pokud v průběhu spoření dojde ke změně trvalého bydliště jste povinni tuto změnu nahlásit spořitelně pomocí změnového formuláře. Tato změna nemá vliv na podmínky smlouvy.
K druhé části dotazu, pokud by smlouvu uzavřela matka Vaší manželky, pak by tato smlouva nešla převést ani na její dceru ani na Vás. Lze ovšem ošetřit, nejlépe u notáře, že vklady na tuto smlouvu ukládáte Vy a v případě úmrtí či ukončení smlouvy, jsou vklady na této smlouvě Vaše. Spořitelny také umožňují tzv. "Vinkulaci" či "Zajištění postoupení vkladů 3. osobě". Jde o dokumenty, kterými se spořitelně dává najevo, že střadatel nemůže s vkladem nakládat bez vědomí uvedené osoby. Těmito dokumenty někteří naši klienti řeší spoření na babičku a podobně.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy neváhejte mne kontaktovat telefonicky nebo emailem.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
prodej@penize.cz
U Bulhara 1611/3
110 00 PRAHA 1
Tel.: 222 246 619

26. 11. 2003 0:00

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Změny v životním pojištění: Vlk se nažral. A co koza?

12. 12. 2014 | Lukáš Škopek | 5 komentářů

Změny v životním pojištění: Vlk se nažral. A co koza?

Už dlouho mi to vrtalo hlavou: To to Ministerstvo financí nevidí? Nechybí mu peníze? Proč to neřeší? Všichni z branže o tom mluvili, ale ministerstvo mlčelo. Teď se konečně rozhodlo zatrhnout zaměstnavatelské příspěvky na životní pojištění využívané nikoli na pojištění, ale k brzkému výběru. Tedy prakticky jako část výplaty, ze které se neodvádějí povinná pojištění.

Povinné ručení: Ruší se poplatek pro nepojištěné. Doplatí na to poctivci?

11. 12. 2014 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Povinné ručení: Ruší se poplatek pro nepojištěné. Doplatí na to poctivci?

Poslanci schválili konec poplatku pro majitele aut, kteří nemají povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů ho totiž často vymáhala neoprávněně – i po lidech, kteří nemají auto ani řidičák. Zrušení takzvaných příspěvků nepojištěných motoristů do garančního fondu prý ale může způsobit další zdražování povinného ručení. Dopláceli by na nepoctivé řidiče ti, kteří povinnou pojistku platí?

Investiční byt: Jak výnosné umí být nemovitosti?

10. 12. 2014 | Vladimír Zuzák | 23 komentářů

Investiční byt: Jak výnosné umí být nemovitosti?

Hlavní lákadlo každého investora? Výnos. A nemovitosti, ty přinášejí výnos hned dvakrát – postupně se zhodnocují, stejně jako jiné komodity, ale také generují pravidelný měsíční příjem z pronájmu. Využijete-li navíc možnost pákovat hypotékou (při nízkých úrokových sazbách), můžete se dostat až přes pět procent ročně.

Klientka Ekonomických staveb: Jeden podpis mě stál osm set tisíc

8. 12. 2014 | Petra Dlouhá | 6551 komentářů

Klientka Ekonomických staveb: Jeden podpis mě stál osm set tisíc

Paní Ivana si od firmy v roce 2006 chtěla nechat postavit dům. Na jejím pozemku se ani nekoplo do země. Jednateli Ekonomických staveb přesto musela zaplatit téměř šest set tisíc. Na dalších dvě stě tisíc ji za šest let soudních sporů přišly služby právníka.

Vlastimil Nigrin: Kvalitní hypotéka? Nejde jenom o úroky

6. 12. 2014 | Ondřej Tůma

Vlastimil Nigrin: Kvalitní hypotéka? Nejde jenom o úroky

„Kam až klesnou úrokové sazby hypoték? Bankéřů se neptejte. Ale ani analytiků. To, co se dnes na hypotečním trhu odehrává, totiž v učebnicích neměli,“ říká v rozhovoru Vlastimil Nigrin, člen představenstva a vrchní ředitel pro oblast obchody a klienti Hypoteční banky.

Očima expertů: Konec hypoték bez vlastních úspor?

28. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Konec hypoték bez vlastních úspor?

Česká národní banka prý zvažuje zásah na hypotečním trhu: v dohledné době by údajně mohla omezit možnost nákupu nemovitostí prostřednictvím stoprocentních hypoték. Kdo by neměl vlastní úspory, na hypoteční úvěr by zkrátka nedosáhl. Co si o tom myslí finanční analytici, zástupci bank, realitní makléři a další odborníci z branže?

Jak se pojistit na cesty, a neuzavírat cestovní pojištění

27. 11. 2014 | Martin Bürger | 3 komentáře

Jak se pojistit na cesty, a neuzavírat cestovní pojištění

Plánujete na zimu dovolenou v cizině? Uvažujete o studiu v zahraničí? Jezdíte často na služební cesty do světa? Pokud ano, nezapomeňte na cestovní pojištění. Kromě klasické nabídky „vlastního cestovního pojištění“ existují ale i jiné způsoby, jak se pro případ nesnází na cestách zabezpečit. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Martin Vogl: Pokud pojišťovna tvrdí, že má nejlepší produkt pro všechny, nemluví pravdu

26. 11. 2014 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Martin Vogl: Pokud pojišťovna tvrdí, že má nejlepší produkt pro všechny, nemluví pravdu

Generální ředitel pojišťovny AXA se narodil v Německu. O Češích říká, že by potřebovali finančně vzdělávat. Možná vás ale překvapí, že jedním dechem dodává, že v Německu to s finanční gramotností není o nic lepší.

Expert pojišťovny o srovnávačích: Pojištění je buď dobré, nebo levné

21. 11. 2014 | Martin Vlnas, Monika Veselíková | 6 komentářů

Expert pojišťovny o srovnávačích: Pojištění je buď dobré, nebo levné

Prodej pojištění přes internet stále roste. S Jiřím Novým, marketingovým specialistou Allianz pojišťovny pro internet, jsme mluvili o povinném ručení, on-line pojištění, ale také o srovnávačích a tlaku, který s nimi na pojišťovny dolehl.

Kolik půjčí stavební spořitelna na dobré slovo? Téměř milion!

18. 11. 2014 | Petr Kielar

Kolik půjčí stavební spořitelna na dobré slovo? Téměř milion!

Stavební spořitelny – stejně jako banky – potřebují točit peníze, jenže Češi si teď podstatně víc ukládají, než si půjčují. A rekordně levným hypotékám se konkuruje velmi těžko. Stavební spořitelny se snaží zaujmout úvěry bez zajištění nemovitostí. A nejsou vůbec drahé!

Petr Zachariáš: Volali, že mají osm milionů, jestli jim dáme deset procent ročně

12. 11. 2014 | Gabriel Pleska

Petr Zachariáš: Volali, že mají osm milionů, jestli jim dáme deset procent ročně

Petr Zachariáš je šéfem společnosti, která zprostředkovává peer-to-peer půjčky. Teď se rozhodli postoupit ještě o level výš: nabídnout peer-to-peer půjčky jištěné nemovitostí, americké hypotéky. Pak už jde půjčovat velké peníze. Najdou větší investoři v půjčování peněz zajímavou alternativu k dluhopisům, akciím a fondům?

Jak správně nahlásit pojistnou událost?

11. 11. 2014 | Gabriel Pleska | 9 komentářů

Jak správně nahlásit pojistnou událost?

Máte životní pojistku? A víte, na co jste pojištění? Jak a kdy dáte pojišťovně vědět, že se vám něco stalo? K tomu, aby takzvaná likvidace pojistné události proběhla bez problémů a byste co nejdřív na svém účtu viděli peníze, je třeba trocha trpělivosti. A také spolupráce z vaší strany.

Velký investiční seriál: Státní důchody nás neuživí. Přesto si sami nespoříme!

29. 10. 2014 | Daniel Tácha | 25 komentářů

Velký investiční seriál: Státní důchody nás neuživí. Přesto si sami nespoříme!

Odkládat si na penzi může skoro každý. Jenže odkládání nestačí, protože z peněz stále ukusuje inflace. Úspory je potřeba rozmnožovat – investovat. Pro někoho je to možná smutná pravda, ale je to tak.

Předplacené platební karty: Anonymní a bezpečné

23. 10. 2014 | Ondřej Tůma | 59 komentářů

Předplacené platební karty: Anonymní a bezpečné

Vypadá to jako bankovní karta, platí se tím jako bankovní kartou – a není to bankovní karta. Na český trh vstupují předplacené platební karty. K čemu jsou? Nejsou propojené s účtem, takže se mohou hodit na bezpečné placení na internetu nebo kdykoli, když si člověk nechce brát svou „hlavní kartu“, třeba na večírek. A pak samozřejmě pro ty, kdo chtějí zůstávat skrytí…

Investiční životní pojištění: Pojišťovny zavádějí jednotný ukazatel nákladovosti

14. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Investiční životní pojištění: Pojišťovny zavádějí jednotný ukazatel nákladovosti

Pojišťovny budou od ledna dávat jasnější a srozumitelnější informace o životních pojistkách. Dozvíte se, kolik zaplatíte na poplatcích i kolik dostanete, když smlouvu předčasně vypovíte. Cílem je zamezit nekalým praktikám a přepojišťování, na kterém tratí klient i pojišťovna. Životní pojistka je z podstaty dlouhodobý produkt. Jinak ztrácí smysl.

Stránka 100/215

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services