Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Mojmír Hampl: Ztratili jsme schopnost posoudit, čím reálnou ekonomiku zatížíme

11. 7. 2011 | Arsen Lazarevič | 1 komentářů

Mojmír Hampl: Ztratili jsme schopnost posoudit, čím reálnou ekonomiku zatížíme

„Čím víc je v Unii dokumentů, které se tématem konkurenceschopnosti na papíře zabývají, tím víc je konkrétních rozhodnutí a opatření, která konkurenceschopnost fakticky podkopávají,“ říká v exkluzivním rozhovoru Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky a nejmladší člen její rady.

Devět triků, jak ušetřit na havarijním pojištění

29. 6. 2011 | Světlana Rysková | 13 komentářů

Devět triků, jak ušetřit na havarijním pojištění

Povinné ručení mít musíme, ale naše auto neochrání. To umí jen havarijní pojištění. Když je vhodně propojíme a využijeme pár šikovných triků, můžeme na pojistném ušetřit i několik tisíc korun.

Havarijní pojištění a povinné ručení: on-line prodej na Peníze.cz

29. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ

Havarijní pojištění a povinné ručení: on-line prodej na Peníze.cz

Nemusíte své auto milovat jako člena rodiny. Nemusíte ho milovat vůbec, i nenávidět ho můžete. Určitě ale stojí za to s chladnou hlavou uvážit, zda se nevyplatí pojistit ho. Zvlášť když se podaří najít výhodné havarijní pojištění. A s Peníze.cz se to podaří. Což platí i pro povinné ručení, které tak jako tak mít musíte.

Škola finanční gramotnosti: životní pojištění

28. 6. 2011 | Roman Baroš | 4 komentáře

Škola finanční gramotnosti: životní pojištění

Velmi pravděpodobně máte doma životní pojistku. Víte ale, jaká rizika kryje? Mít pojistku totiž ještě nemusí znamenat, že jste pojištěni. A naopak: životní pojištění nemusí znamenat, že jste pojištění jen pro případ ztráty života.

Česká spořitelna: Platit zahraniční kartou? Zakazuje se!

22. 6. 2011 | Petra Dlouhá | 40 komentářů

Česká spořitelna: Platit zahraniční kartou? Zakazuje se!

„Majitelům zahraničních platebních karet vstup zakázán.“ To by si měla na dveře vyvěsit řada českých e-shopů. „Vděčí“ za to podivnému bezpečnostnímu opatření České spořitelny. Ale pozor – to funguje v režimu zvláštního utajení.

Vyplatí se přirozené, nebo fixní rizikové pojistné?

10. 6. 2011 | Michal Korejs

Vyplatí se přirozené, nebo fixní rizikové pojistné?

V životním pojištění vedle sebe existují dva různé přístupy pojišťoven v rámci konstrukce investičního nebo univerzálního životního pojištění.

Deregulace: soudy o výši nájemného až napřesrok?

8. 6. 2011 | František Mašek | 1 komentářů

Deregulace: soudy o výši nájemného až napřesrok?

Katastrofický scénář, podle kterého budou letos soudy po deregulaci nájemného řešit desítky tisíc žalob o správnou výši nájemného, se zatím nenaplnil. Jejich počet zatím dosáhl několika stovek. Výši nájemného drží zřejmě dole velký počet volných bytů.

Finanční masochismus

2. 6. 2011 | Roman Baroš | 26 komentářů

Finanční masochismus

Podle definice ve Wikipedii je masochismus „sexuální potěšení, při kterém je jedinec vzrušen bolestí, která je mu způsobována“. Věděli jste ale, že existuje i finanční masochismus?

Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?

2. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 25 komentářů

Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?

Evropská unie chystá zájemcům o koupi nemovitostí nemilé překvapení. Zvažuje totiž, že by měly banky poskytovat hypotéky na pouhých 40 % hodnoty nemovitosti. Pokud by si někdo chtěl půjčit na koupi domu či bytu víc, hypotéka by se mu pěkně prodražila.

Majetek jako riziko: co pojistit a proč

30. 5. 2011 | Dušan Šídlo, Martin Vlnas | 14 komentářů

Majetek jako riziko: co pojistit a proč

„Pojišťovny jsou pozadu se zaváděním moderních technologií a využíváním internetu pro nabídku pojistek. Neživotní pojištění navíc stále tvoří zhruba dvě třetiny veškerého předepsaného pojistného,“ psal v roce 2001 Tomáš Prouza v jednom ze svých prvních článků na Peníze.cz. V roce 2011 je situace úplně jiná.

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

20. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

Google minulý týden představil převratné notebooky. Potvrzují, že se nenápadně, ale výrazně mění způsob, jakým za počítače a software platíme.

Pasivní domy – stavte tak, aby se vám to jednou vrátilo!

18. 5. 2011 | Klára Šponerová | 21 komentářů

Pasivní domy – stavte tak, aby se vám to jednou vrátilo!

Zdá se vám, že jsou pasivní domy luxus, který si může dovolit jen horních deset tisíc? Nenechte se zmást! Počáteční náklady se sice prodraží, doba, za kterou se vám investované peníze vrátí, se však s narůstajícími cenami energií zkracuje.

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla! Díl II.

17. 5. 2011 | Martin Vlnas | 4 komentáře

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla! Díl II.

Hned několik bank spustilo masivní kampaně na hypotéky s úrokovými sazbami, které vypadají až podezřele dobře! Jak je to doopravdy? Jako vždy je tu háček. Někdy spíš pořádný hák! V minulém díle jsme si představili nabídky GE Money a mBank. Dnes dojde na UniCredit Bank a banku LBBW.

Snadno nabyl, snadno pozbyl: nevěřte úvěrům, dopadnete špatně!

16. 5. 2011 | Michal Höschl | 12 komentářů

Snadno nabyl, snadno pozbyl: nevěřte úvěrům, dopadnete špatně!

Když kluk propadne vášni pro sběratelské kartičky s hokejisty, snadno se dostane s penězi na nulu a do příštího kapesného suší pusu. Když se dospělý pustí s dětinským zápalem do sbírání kreditních karet, nula ho nezastaví a rychle se dostane hluboko pod ni – tam, kde zamrzá úsměv i nejotrlejším.

Stránka 123/214

Aktuální články

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services