Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Hypoteční úvěry: lepší už to nebude?

11. 5. 2011 | František Mašek

Hypoteční úvěry: lepší už to nebude?

Ceny nemovitostí mohou jít ještě dolů, zájem o hypotéky však roste už teď. Obavy ze zvýšení daně z přidané hodnoty a nejistota ohledně daňových odpočtů u úvěrů na bydlení dělají své. Dobře se prodávají zejména menší a levnější nově postavené byty.

Jak na hypotéku? Bude vás to bolet!

10. 5. 2011 | Aleš Müller | 20 komentářů

Jak na hypotéku? Bude vás to bolet!

Všechno máte ještě před sebou? Vězte, že oproti sázení stromu a plození syna je zajištění vlastní střechy nad hlavou docela fuška, možná vrcholný výkon vašeho života. Můžete se na něj připravit, můžete trénovat. Rozčleňte si cestu k němu na etapy a – makejte, dřete, dejte si zabrat!

Životní pojištění: jak správně nastavit pojistnou částku

9. 5. 2011 | Věra Tůmová | 14 komentářů

Životní pojištění: jak správně nastavit pojistnou částku

Víc než polovina dospělých Čechů má životní pojistku. Jenže podle průzkumů České asociace pojišťoven si životní pojištění neumíme správně nastavit. Nedomyslíme plně hrozby a dopady jednotlivých rizik a životní pojistku často sjednáváme spíš jako spořicí produkt místo zajištění proti nenadálým událostem.

Silnice, nebo tankodrom? Kdy máte nárok na náhradu škody na vozidle

4. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Silnice, nebo tankodrom? Kdy máte nárok na náhradu škody na vozidle

Silnice v České republice připomínají po každé zimě spíš tankodromy. Není divu, že v důsledku mizerného stavu vozovky často dochází k nehodám a poškození vozidel. Na náhradu škody mají řidiči právo i v případě, že si nesjednali havarijní pojištění. Získat ji však není nic jednoduchého.

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla!

3. 5. 2011 | Martin Vlnas | 22 komentářů

Floatingové hypotéky pod lupou: pozor na reklamní lákadla!

Hned několik bank spustilo masivní kampaně na hypotéky s úrokovými sazbami, které vypadají až podezřele dobře! Jak je to doopravdy? Jako vždy je tu háček. Někdy spíš pořádný hák! Dnes vám představíme nabídky GE Money Bank a mBank. V dalším díle se zaměříme na UniCredit Bank a banku LBBW.

Nejlepší život s Best Life? ČNB varuje!

28. 4. 2011 | František Mašek | 19 komentářů

Nejlepší život s Best Life? ČNB varuje!

Potřebujete peníze, chcete vypovědět životní pojištění nebo hledáte zajímavou investici? Pardubická firma Best Life nabízí odkup životního pojištění až za trojnásobek odkupní hodnoty! Nabídka je to zajímavá – neméně zajímavé ale je, že před aktivitami firmy varovala Česká národní banka.

Životní pojištění v roce 2011: jednorázová investiční pojištění, ale také pojištění rizik

27. 4. 2011 | Martin Vlnas, Věra Tůmová | 1 komentářů

Životní pojištění v roce 2011: jednorázová investiční pojištění, ale také pojištění rizik

Trh s neživotním pojištěním stagnuje, životní pojištění stále roste. Hitem jsou jednorázová investiční životní pojištění. Přibývá ale i pojištění invalidity a trvalých následků. Češi si začínají uvědomovat, že stát se o ně v problémech nepostará – škrty v sociální oblasti tak vedou k větší odpovědnosti.

Dluhy, osobní bankrot: myslet bolí, půjčka je bezbolestná

27. 4. 2011 | Petra Dusová | 15 komentářů

Dluhy, osobní bankrot: myslet bolí, půjčka je bezbolestná

Ach ten pokrok! Otočíš kohoutkem, teče teplá, večeři chystá mikrovlnka a na fotbal nejdeš k sousedům s televizí. Ta tvoje má úhlopříčku metr. A kdes na ni vzal? Inu – dnes netřeba pracovat, netřeba škudlit, půjčka je legrace. A když není z čeho splácet, prostě zbankrotuješ. Cesta do pekla je přímá, široká a pohodlná.

Ředitel ČOI: Lidé by se měli naučit číst pořádně smlouvy

26. 4. 2011 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Ředitel ČOI: Lidé by se měli naučit číst pořádně smlouvy

V listopadu loňského roku odvolal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ústřední ředitelku České obchodní inspekce Janu Příhodovou. Nový ředitel ČOI Jan Štěpánek poskytl serveru Peníze.cz exkluzivní rozhovor, ve kterém mluvil nejen o svých plánech, ale i o tom, proč v řadě oblastí nelze publikovat kompletní seznamy hříšníků jako například u čerpacích stanic.

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

21. 4. 2011 | Arsen Lazarevič | 14 komentářů

Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Přišla krize a firmy řezaly náklady. Projevilo se to i na platech: jejich růst polevil, ve 4. čtvrletí roku 2010 reálné mzdy dokonce poklesly. Šetření se tedy nevyhne ani domácnostem. Přinášíme pár praktických rad. Vyzkoušejte je – a nakonec možná zjistíte, že se v pepito zástěře řezníka podřezávajícího výdaje cítíte dobře.

Jakou hypotéku si mohu dovolit a kolik mě bude stát?

20. 4. 2011 | Lucie Drásalová | 12 komentářů

Jakou hypotéku si mohu dovolit a kolik mě bude stát?

Pokud uvažujete o úvěru na bydlení, rozhodně se neřiďte jen podle nabízené úrokové sazby. Mnohem důležitější je správné nastavení výchozích parametrů. Jak na to? Více se dozvíte na příkladu čtyř modelových situací, které jsme pro vás připravili.

Kliente, otřes se! Speciální ždímací program pro věrné zákazníky

18. 4. 2011 | Vladimír Švorba | 24 komentářů

Kliente, otřes se! Speciální ždímací program pro věrné zákazníky

Vážený kliente, jelikož jste naším dlouholetým zákazníkem, dovolte nám naúčtovat Vám speciální příplateček. Naše firma si vzájemného vztahu s Vámi velice váží, věřte nám, že budeme hledět napříště Vás ždímat s ještě větší péčí a ještě důkladněji. Klidně do posledního halíře.

Nástrahy životního pojištění. Smrt si nevybírá, pojišťovny ano

14. 4. 2011 | Dušan Šídlo | 20 komentářů

Nástrahy životního pojištění. Smrt si nevybírá, pojišťovny ano

Smrt – nejkratší jméno z těch opravdu podstatných, jev zcela zřejmý a nezpochybnitelný. Ne však pro pojišťovny. Pokud se domníváte, že životní pojištění kryje jakoukoliv ztrátu života, nahlédněte do pojistných podmínek!

Nehraje s vámi finanční poradce „Kliente, nezlob se!“?

30. 3. 2011 | Radek Petráš | 41 komentářů

Nehraje s vámi finanční poradce „Kliente, nezlob se!“?

Když se zeptáte sta lidí na ulici, jestli chtějí finančního poradce, devětadevadesát jich odpoví, že ne, a jeden neodpoví vůbec. Důvody těch devětadevadesáti: „Už finančního poradce mám,“ případně: „Už mám všechno ideálně nastavené, nepotřebuju ho.“ Nebo je to jinak?

Čekáte, že vám vrátí daňový přeplatek? Ještě si počkáte

27. 3. 2011 | Petr Kučera | 6 komentářů

Čekáte, že vám vrátí daňový přeplatek? Ještě si počkáte

Pospíšili jste si letos s daňovým přiznáním, abyste přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve? I kdybyste přiznání podali už v únoru, dočkáte se peněz možná až na začátku května.

Stránka 124/214

Aktuální články

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services