Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Prodej domu s hypotékou vyžaduje pečlivý výběr kupce

8. 7. 2009 | Věra Tůmová | 2 komentáře

Prodej domu s hypotékou vyžaduje pečlivý výběr kupce

Prodat byt s hypotékou není až tak velký oříšek, jak by se mohlo zdát. Kdo chce prodat dům i s úvěrem, musí pečlivěji vybírat kupce. Jeho „kvality“ nejdůkladněji prověřuje právě banka, která hypotéku původně prodejci poskytla.

Lubor Žalman, generální ředitel Raiffeisenbank, odpovídá na vaše dotazy

26. 6. 2009 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Lubor Žalman, generální ředitel Raiffeisenbank, odpovídá na vaše dotazy

Celý minulý týden jste se mohli zeptat generálního ředitele Raiffeisenbank Lubora Žalmana v podstatě na cokoli. Vaše dotazy se většinou týkaly služeb Raiffeisenbanky. Nicméně Lubor Žalman se vypořádal i s takovými dotazy jako, proč má mince dvě strany.

Češi mají rádi internetové finanční produkty

24. 6. 2009 | Věra Tůmová | 9 komentářů

Češi mají rádi internetové finanční produkty

Banky a pojišťovny se budou muset více zaměřit na produkty, které umí flexibilně reagovat na potřeby klientů a umožňují obsluhu přes internet. Takový vzkaz jim poslala odborná porota i veřejnost při hlasování o nejlepší finanční produkty Zlatá koruna.

Byt nevybírejte jen podle toho, že k němu dostanete auto

22. 6. 2009 | Věra Tůmová

Byt nevybírejte jen podle toho, že k němu dostanete auto

Developerské společnosti se předhánějí v nabídce bonusů při koupi nového bytu. K nemovitosti přidají auto, kolo či kuchyňskou linku. Jenže tím by se kupující neměli podle expertů nechat zmást a měli vybírat především podle lokality či kvality projektu.

Češi se krize bojí jen na oko. Jejich dluhy rostou.

17. 6. 2009 | Jan Stuchlík

Češi se krize bojí jen na oko. Jejich dluhy rostou.

Banky by se měly připravit, že letos poměrně výrazně vzroste počet úvěrů, které české domácnosti nebudou schopny splácet. Ty se přitom navzdory obavám z recese dál zadlužují, i když pomaleji než loni.

Jak se vyhnout pokutě za neplacení povinného ručení

16. 6. 2009 | redakce Peníze.CZ | 26 komentářů

Jak se vyhnout pokutě za neplacení povinného ručení

Výzva k zaplacení příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) se letos objevila ve schránce už deseti tisícům lidí, kteří neplatí povinné ručení k registrovanému vozu. Ve spolupráci s ČKP jsme proto připravili přehled rad k čtyřem nejčastějším situacím.

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

11. 6. 2009 | Petr Kučera | 6 komentářů

Vyšší daň po refinancování hypotéky? Rozhodne až soud

Zákon o dani z příjmu neumožňuje odpočet úroků z hypotéky, kterou se refinancuje úvěr, kterým se už dříve refinancovala původní hypotéka. Jenže finanční úřady zpravidla nepátrají po tom, o kolikáté refinancování vlastně jde a odpočet úroků uznávají.

Nových hypoték ubývá, hypoteční makléři mají přesto žně

8. 6. 2009 | Věra Tůmová | 11 komentářů

Nových hypoték ubývá, hypoteční makléři mají přesto žně

Češi odkládají investice do bydlení, a berou si tedy i méně hypoték. Některé banky přesto hlásí meziroční nárůst klientů. Žně mají i hypoteční makléři, přes které zařizuje úvěr na bydlení stále více klientů.

Pád Merrill Lynch: Jak ikonu pohřbily hypotéky

8. 6. 2009 | Jan Stuchlík

Pád Merrill Lynch: Jak ikonu pohřbily hypotéky

Devadesát pět let ode dne, kdy Charles E. Merrill stvořil budoucí legendu amerického kapitálového trhu, se banka Merrill Lynch dostala na dno. Potopilo jí zběsilé riskování s hypotékami, na kterém chtěla pohádkově vydělat.

Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank

5. 6. 2009 | Petr Kučera | 2 komentáře

Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank

Nepříjemné překvapení hrozí desítkám tisíc lidí, kterým letos končí fixace úrokové sazby u hypotéky. Přinejmenším některé banky totiž neposílají včas důležité dopisy, v nichž upozorňují na konec fixace a navrhují nové úroky.

Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty

27. 5. 2009 | Jan Stuchlík | 5 komentářů

Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty

Americké banky a karetní společnosti musí přestat s některými zavádějícími a predátorskými praktikami, kterými vydělávali na dlužnících. Na oplátku hrozí, že kvůli tomu budou muset karty zdražit. Pro zadlužené Američany to nakonec může být dobrá zpráva.

Banky přestávají diskriminovat staré hypoteční klienty

25. 5. 2009 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Banky přestávají diskriminovat staré hypoteční klienty

Konec fixace hypotečního úvěru přináší většinou držitelům hypotéky starosti. Čekají je od původní banky nové podmínky úvěru. Pokud jim nevyhovují, mohou zkusit převést úvěr jinam. To ovšem nebývá jednoduché a vyplatí se na to myslet v předstihu.

Postup, jak nejlépe refinancovat hypotéku

25. 5. 2009 | Věra Tůmová | 8 komentářů

Postup, jak nejlépe refinancovat hypotéku

Klíčem k úspěšnému refinancování stávající hypotéky novým úvěrem je začít včas. Nevyplatí se čekat až na okamžik, kdy banka pošle klientovi dopis s návrhem nových úrokových podmínek. V té době by klient už měl mít jasno, za kolik mu půjčí konkurence.

Šéfové bank berou odměny díky smrti svých zaměstnanců

21. 5. 2009 | Jan Stuchlík

Šéfové bank berou odměny díky smrti svých zaměstnanců

Ve Spojených státech používají banky a velké firmy poměrně málo známou taktiku, jak ušetřit při výplatě odměn šéfů. Uzavřou životní pojištění na své zaměstnance s tím, že plnění v případě jejich smrti připadne firmě. Ta z něj pak zaplatí bonusy šéfů.

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

20. 5. 2009 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Povinné ručení online vás na silnici hned tak nepustí

Povinné ručení sjednané přes internet či přes telefon bývá levnější. Jenže občas nebývá jasné, zda pojištění platí ihned, jak by se dalo očekávat. Ne každá pojišťovna také dokáže dodat hned Zelenou kartu, bez které se na silnici vyjet nesmí.

Stránka 133/214

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services