Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Jak pojišťovny (ne)dodržují informační povinnost

27. 5. 2004 | Vendula Hilkovičová | 86 komentářů

Jak pojišťovny (ne)dodržují informační povinnost

Rozhodli jsme se zjistit, jak pojišťovny dodržují nový zákon o pojistné smlouvě, konkrétně zda poskytují klientům všechny povinné informace. Sedm pojišťoven proto bylo podrobeno našemu redakčnímu testu. Výsledek? Špatný.

Zahraniční platby nejsou z nejlevnějších

25. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 18 komentářů

Zahraniční platby nejsou z nejlevnějších

Chcete si zaplatit jazykový kurz či ubytování v cizině nebo potřebujete poslat hotovost příbuzným na účet v zahraniční? Je lepší provést transakci prostřednictvím banky, nebo využít poštu? Poradíme vám, jak na to.

Refinancování hypoték aneb nic není definitivní

20. 5. 2004 | Jiří Mikolášek | 22 komentářů

Refinancování hypoték aneb nic není definitivní

Roční fixace vaší hypotéky se blíží ke konci. Ač byla původní úroková sazba 3 %, banka vám pro další období nabízí 8 %. Jste překvapeni? Možná je čas začít uvažovat o refinancování vaší hypotéky.

Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte

20. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 12 komentářů

Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte

Zasílání SMS zpráv s informací o provedené transakci lze chápat jako jistou formu zabezpečení internetového bankovnictví či platebních karet. Dostanou však klienti zpět peníze v případě, kdy díky informaci v SMS zprávě zjistí, že se jim někdo vloupal na konto?

Špirakus: Skutečné pojištění jen od agentů a makléřů

19. 5. 2004 | Simona Ely Plischke | 8 komentářů

Špirakus: Skutečné pojištění jen od agentů a makléřů

"V USA se drtivá většina pojištění prodává přes agenty či makléře a všichni to berou jako samozřejmost. MLM firmy budou určitě hledat cesty jak novou legislativu obcházet. Podle způsobu, jakým byla do zákona zavedena změna limitu pro daňový odpočet životního pojištění, lze dovodit, že se jedná o čistý lobbying," říká Ivan Špirakus v odpovědích na vaše dotazy.

Úvěr či kreditka aneb co nabízí nový program Citibank

17. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 7 komentářů

Úvěr či kreditka aneb co nabízí nový program Citibank

Splácet půjčku v měsíčních splátkách s úrokem 18 %. Zní to jako nabídka spotřebitelského úvěru? Jde ovšem o možnost domluvit si pravidelné splácení vyčerpané částky, které budou moci od 17. 5. využít majitelé kreditních karet Citibank.

I s průměrným příjmem lze investovat do nemovitostí

13. 5. 2004 | Pavel Řehulka | 46 komentářů

I s průměrným příjmem lze investovat do nemovitostí

Mnoho lidí si myslí, že k investování do nemovitostí potřebují statisícové příjmy a velké úspory. Investovat do bytů ale můžete i s průměrným příjmem a nevelkými úsporami. Ukážeme si to na konkrétním příkladu.

Cesta k bytu za milion

12. 5. 2004 | Jiří Šedivý | 4 komentáře

Cesta k bytu za milion

Objevila se výhodná nabídka a vy potřebujete milion na svůj první vlastní byt? Jak se propracovat množstvím splátek a nestrádat? Taková cesta existuje, zvláště spojí-li se stavební spoření s hypotékou.

Zaplaťte si vedení účtu 'zdarma'

6. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 22 komentářů

Zaplaťte si vedení účtu 'zdarma'

Kouzelné slovíčko "zadarmo" zapůsobí asi na každého. A právě takovou nabídkou lákají potenciální klienty některé banky. Ovšem tato návnada má své ale... Podívejme se zblízka, co se skrývá za poplatkovými prázdninami či vedením účtu zdarma.

Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese

30. 4. 2004 | Kristýna Havligerová | 12 komentářů

Vstup do EU klientům bank příliš nepřinese

Vyplatí se po vstupu České republiky do EU otevřít si účet u některé ze zahraničních bank? Po prvním květnu u nás může začít podnikat jakákoli zahraniční banka. Můžeme se těšit na zostření konkurence?

Ceny nemovitostí opět spurtují, hlásí The Economist

26. 4. 2004 | Martin Zika | 9 komentářů

Ceny nemovitostí opět spurtují, hlásí The Economist

Ceny nemovitostí v minulosti kopírovaly s dvouletým zpožděním vývoj na akciových trzích. Že tomu tak v současnosti není, nejspíše způsobily mimořádně nízké úrokové sazby, ale o to horší může být vystřízlivění. Někteří odborníci se obávají propadu nemovitostních trhů i v České republice.

Chcete vilku ve Španělsku? Žádný problém!

22. 4. 2004 | Jiří Mikolášek | 23 komentářů

Chcete vilku ve Španělsku? Žádný problém!

Nákup zahraničních nemovitostí není v českém povědomí zrovna usazen, bere se spíše jako výraz podivínství horních deseti tisíc. Nicméně i tato praxe v ČR ožívá a například koupit apartmán ve Španělsku není nepřekonatelný problém.

Lidé v ČR byty vlastnit neumějí, říká Jiří Pácal

21. 4. 2004 | Martin Zika | 114 komentářů

Lidé v ČR byty vlastnit neumějí, říká Jiří Pácal

Před týdnem jste mohli Jiřímu Pácalovi pokládat dotazy z oblasti nemovitostí, financování bydlení či se ptát na problematiku Společenství vlastníků jednotek. Dnes si můžete přečíst, jak na vaše otázky odpověděl.

Alenka v říši poplatků

21. 4. 2004 | Kristýna Havligerová | 5 komentářů

Alenka v říši poplatků

Ceny bankovních operací klienti naleznou v sazebnících. Ty jsou běžně dostupné například na webových stránkách či pobočkách bank. Otázkou ale je, jestli sazebníky hledanou informaci poskytnou, příliš přehledné totiž nejsou.

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

19. 4. 2004 | Jan Rošťák | 18 komentářů

Cesta do hlubin fondů peněžního trhu

Další alternativou pro uložení peněz, která stojí za zvážení, jsou fondy peněžního trhu. Jak fungují, kolik v nich můžete vydělat a kdy je nejlépe využít?

Stránka 175/214

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services