Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Den finanční gramotnosti: Myslí Češi na zadní vrátka?

10. 9. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Den finanční gramotnosti: Myslí Češi na zadní vrátka?

Den finanční gramotnosti má za sebou šestý ročník. Letos se průzkum zaměřil na to, zda si české domácnosti tvoří dostatečný finanční polštář pro nenadálé události a jak přistupují k pojištění života a majetku.

Kupujete nemovitost. Jaké doklady potřebujete k žádosti o hypotéku

7. 9. 2017 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Kupujete nemovitost. Jaké doklady potřebujete k žádosti o hypotéku

Vzít si hypotéku obnáší kromě výběru banky a konkrétního produktu také dokládání nejrůznějších lejster. Poradíme, na co všechno se připravit, až si pro úvěr půjdete.

Zdraží povinné ručení? Maximálně o pár procent, hlásí pojišťovny

5. 9. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Zdraží povinné ručení? Maximálně o pár procent, hlásí pojišťovny

O nutnosti zvednout ceny povinného ručení mluví pojišťovny několik let. Dosud razantní zdražení nepřišlo a podle pojišťoven to nebude jinak ani v příštích měsících. Připlatí si především častí viníci dopravních nehod.

Jana Hrušková: Stavební spořitelny konečně taky pořádně půjčují

5. 9. 2017 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Jana Hrušková: Stavební spořitelny konečně taky pořádně půjčují

Stavební spoření není jenom státem podporované spoření. Má i druhou stranu – slouží jako zdroj půjček na bydlení. A zájem o úvěry, zejména na rekonstrukce, roste raketově. Jak se ale stavební spořitelny vyrovnaly s propadem počtu spořicích klientů? A s jakými pocity očekávají volby? Vzpomínáte ještě, jak to se stavebkem bylo nakloněné za ministrování Miroslava Kalouska…?

Regulace hypoték neprošla. Poslanci odložili novelu zákona o ČNB

30. 8. 2017 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Regulace hypoték neprošla. Poslanci odložili novelu zákona o ČNB

V Poslanecké sněmovně příští týden startuje poslední schůze před říjnovými volbami. Na programu jednání ovšem chybí novela zákona o České národní bance, která měla zásadním způsobem ovlivnit dostupnost hypotečních úvěrů. Regulace hypoték se prozatím odkládá.

Povinné ručení: Od nepojištěných se zas bude vymáhat příspěvek

28. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Povinné ručení: Od nepojištěných se zas bude vymáhat příspěvek

Příspěvek nepojištěných řidičů byl zrušen v roce 2015. Vymáhali ho dokonce i od lidí, kteří neměli auto, ani řidičák. Teď se má obnovit, k excesům prý už ale docházet nebude. Zlevní po obnovení příspěvku povinné ručení?

Padesát let s bankomaty

24. 8. 2017 | Monika Veselíková

Padesát let s bankomaty

Bankomaty patří mezi stovku nejvýznamnějších vynálezů dvacátého století. Letos v červnu uběhlo padesát let od instalování prvního bankomatu v Londýně. V Československu jsme si museli na tuhle novinku počkat až do roku 1989.

Marek Sabaka: Do pěti let sjednáte hypotéku přes mobil

14. 8. 2017 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Marek Sabaka: Do pěti let sjednáte hypotéku přes mobil

„Do mobilu se postupně přesouvá všechno. Spolu s tím, jak se budou generace mileniálů dostávat do produktivního věku, řešit rodinu, bydlení a investice, poroste strmě i počet sjednaných produktů online, včetně hypoték,“ říká specialista digitálního prodeje České spořitelny.

Srovnání: Na kolik přijde povinné ručení

10. 8. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Srovnání: Na kolik přijde povinné ručení

Kdo chce jezdit autem, neobejde se bez povinného ručení. Na kolik pojistka přijde a na co si dát pozor? Peníze.cz přináší porovnání online cen povinného ručení.

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

7. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

Když se vám na cestách stane nehoda, měli byste vědět, co dělat. Zvlášť v zahraničí. Poradíme.

Očima expertů: ČNB omezuje hypotéky. Je třeba dupnout na brzdu?

23. 6. 2017 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: ČNB omezuje hypotéky. Je třeba dupnout na brzdu?

Centrální bankéři chtějí přidusit hypoteční trh. Snadná dostupnost půjček na bydlení by prý naší ekonomice mohla v budoucnu pořádně zavařit. Chystaný zákon o ČNB by navíc mohl dát regulátorovi sílu, držet celý sektor hypotečních úvěrů v šachu. Co si o tom myslí odborníci?

Doporučení ČNB: Vedle hypoték omezí i další úvěry

20. 6. 2017 | Monika Veselíková | 96 komentářů

Doporučení ČNB: Vedle hypoték omezí i další úvěry

Zárodky finanční krize vznikají v dobrých časech, tvrdí národní banka. Tuzemské ekonomice se daří, proto se ČNB obává přehřátí hypotečního trhu a nadměrného zadlužování lidí s nižším příjmem. Vydala proto další balík doporučení, který má vedle hypoték regulovat i další úvěry. Co nás čeká?

Pojištění a terorismus. Kdo platí a kde ho mají ve výlukách

6. 6. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Pojištění a terorismus. Kdo platí a kde ho mají ve výlukách

Terorismus donedávna prakticky všechny pojišťovny řadily mezi okolnosti, za kterých se nevyplácejí peníze ani z cestovních, ani z životních pojistek. Doba se mění a teroristický útok se u těchto pojištění přestává mezi takzvané výluky počítat. Nabízíme přehled, kdo vás pojistí.

Do naha! Jak na transparentní účet

5. 6. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Do naha! Jak na transparentní účet

Transparentní účet není jen pro nadace, církve nebo politické strany, zřídit si ho v Česku může každý, kdo chce své peněžní toky zprůhlednit, ať už ho k tomu vede cokoli. Službu nabízí sedm bank.

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

29. 5. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

Doporučení centrální banky – půjčovat víc než 80 procent hodnoty nemovitosti maximálně patnácti procentům nových klientů – se začíná projevovat v praxi. Poptávka je dvojnásobná, a tak banky zvedají úroky. O kolik, napoví náš přehled. Navíc se chystá zákon, který má dostupnost hypotečních úvěrů omezit ještě víc.

Stránka 86/214

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services