Jak s hypotekou?

Dobrý den, je mi 27 let a hodlám si pořídit hypotéku tak, abych byl finančně co nejméně zatížen. Mám naspořeno cca 400 tisíc Kč, čistý výdělek 18 tisíc Kč měsíčně. Žádné jiné finanční závazky nemám. Cena nemovitosti je 1 600 tisíc Kč. S tímto jsem si sjednal schůzku s finančním poradcem. Na prvním setkání sliboval umoření hypotéky již po dvanácti letech s tím, že sjednaná by byla na 30 let (můj požadavek, abych se nemusel příliš omezovat). Na druhém setkání přišel s IZP Uniqa a sliboval výnos 8% bez toho, aby zároveň přišel s konkrétní nabídkou hypotéky. Tato alternativa se mi příliš nezdála, protože neznám své náklady, které vzniknou při chodu bytu a dalších nutných investicích do něj v okamžiku koupě. Nicméně mi neustále nutí, abych podepsal předběžnou smlouvu, což jsem udělal (potvrdil mi, že podpisem této smlouvy se k ničemu nezavazuji). Další výpočty, kterým jsem nerozuměl ani za mák, mi vysvětloval, jakým mechanismem dojde k umoření hypotéky již po 12 letech (počítal ještě s kombinací s OPF Conseq). Protože povahu podílových fondů zhruba znám, začal jsem bezprostředně po schůzce pátrat po vlastnostech IZP a s hrůzou se všude dočítám o jeho maximální nevýhodnosti. Z toho, co jsem utržkovitě pochopil, uvádím: - Daňové úlevy > pokud nebudu pojištění držet až do 60 let, budu muset státu veškeré úlevy vracet, navíc není jisté, zda stát IZP od daňových úlev neoprostí. - Několik prvních let budu z vkládané částky splácet pouze vstupní provizi. - Do investic je vkládáno (tedy šetřeno a zhodnocováno) pouze jisté (nikde jsem nenarazil jaké) procento z měsíčního poplatku. Tedy pokud bych opravdu přes IZP vkládal měsíčně částku 1 500 Kč po dobu 12 let, pak bych měl nastrčeno 216 tisíc Kč + úroky (prosím o výpočet), což ani zdaleka nepokrývá významnější částku hypotéky, navíc bych v tomto okamžiku musel vracet daňové úlevy....? Jak celý mechanismus IZP tedy funguje? Prosím o laické vysvětlení. Po četbě na internetu jsem dospěl k následujícímu závěru: Vzít si hypotéku na 1 200 000,-, vstoupit do podílových fondů a pravidelně v nich investovat. Dle nároku na hypotéku si pořídit příslušné pojištění. Naopak se vyhnout finančnímu poradci, který místo návrhu řešení hypotéky přinese abstraktní plán s konkrétními produkty IZP a OPF bez toho, aby měl hotový návrh hypotéky. Zároveň bych prosil finanční poradce, aby během návrhu řešení používali co nejtransparentnější pojmy a mechanismy, aby i laik věděl, co vlastně platí, co mu hrozí a jaké zisky mu to přinese. Dále prosím všechny odborníky o posouzení mé situace a vyjádření se k ní. Mnohokrát děkuji za ochotu a vaše názory.

Otázku poslal/a: Petr Hujka, 1. 9. 2006 15:59

Na otázku odpovídá:

Kateřina Boušová

Tématu kombinace hypotéky s IŽP jsme se na Peníze.CZ věnovali ve třech článcích: Hypotéka s IŽP: třetina peněz vyletí oknem (http://www.penize.cz/zpravy/3708/hypoteka-s-izp-tretina-penez-vyleti-oknem/), Chytrá hypotéka od Broker Consulting: vychytralá a nefér prezentace (http://www.penize.cz/zpravy/4350/chytra-hypoteka-od-broker-consulting-vychytrala-a-nefer-prezentace/?IDP=1&) a Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat (http://www.penize.cz/zpravy/4456/kombinaci-hypoteky-a-sporicich-produktu-nelze-pausalne-odsuzovat/?IDP=1). Věříme, že texty vám pomohou se alespoň do určité míry zorientovat.

9. 11. 2006 17:50

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

21. 10. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Užívají ji k vlastní rekreaci i pronájmu – a stále víc lidí kombinuje obojí.

Velký přehled běžných účtů zdarma

11. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Velký přehled běžných účtů zdarma

Před deseti nebo patnácti lety byste řekli: sci-fi. Dnes najdete běžný účet se základními službami zdarma u většiny bank. Je ovšem potřeba dávat pozor: za zadarmo musíte většinou bankám něco slíbit. Třeba, že budete utrácet kartou. Nebo že si na účet budete posílat tolik a tolik peněz. Přinášíme přehled nízkonákladových bankovních účtů a jejich podmínek.

Jiří Šindelář: Na problémy kolem životního pojištění jsme měli reagovat dřív

8. 10. 2016 | Monika Veselíková, Martin Vlnas

Jiří Šindelář: Na problémy kolem životního pojištění jsme měli reagovat dřív

„Tohle téma měly mnohem dřív řešit jak finančněporadenské firmy, tak pojišťovny. A vlastně i Česká národní banka,“ říká v pokračování rozhovoru předseda Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

Očima expertů: Sjednat hypotéku hned, nebo počkat na nový zákon?

7. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Sjednat hypotéku hned, nebo počkat na nový zákon?

Už brzy začne platit zákon o úvěru pro spotřebitele. Ten se dotkne i hypotečního trhu. Spotřebitelé budou mít větší ochranu, banky ale zřejmě zpřísní posuzování žádostí o půjčky na bydlení. Vyplatí se počkat, nebo je lepší vzít si hypotéku ještě teď?

Kdo nepodvádí pojišťovnu, okrádá rodinu!

4. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Kdo nepodvádí pojišťovnu, okrádá rodinu!

Počet podezřelých pojistných událostí, na které pojišťovny nasazují své detektivy, strmě stoupá. Podvodníci jsou stále vynalézavější.

Miliardový trh s provizemi dostane nová pravidla. U životního pojištění chybují poradci i klienti

2. 10. 2016 | Janis Aliapulios | 8 komentářů

Miliardový trh s provizemi dostane nová pravidla. U životního pojištění chybují poradci i klienti

Mění se pravidla pro prodej životního pojištění. Stát chce od začátku prosince prodej více regulovat, od změny si slibuje především ochranu spotřebitelů. Nově se prodlouží doba pro výplatu provizí u životních pojistek na pět let. Dosud se přitom odměna obvykle vyplácela už po uzavření smlouvy.

Bonusy na kreditkách: Na kterých kartách můžete vydělat?

26. 9. 2016 | Monika Veselíková | 25 komentářů

Bonusy na kreditkách: Na kterých kartách můžete vydělat?

Kdo umí hrát podle pravidel – především splácet dluh v bezúročném období, může na kreditní kartě vydělat nebo s ní přinejmenším ušetřit. Které kreditní karty nabízí slevy na nákupy a kde můžete získat část utracených peněz zpět? Peníze.cz přinášejí velký přehled bonusů na kreditních kartách.

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!

24. 9. 2016 | Ondřej Tůma, Martin Vlnas | 13 komentářů

Radim Krejčí: Jak my ty banky milujeme!

Online směnárnu, která nabídne bezkonkurenčně lacinou výměnu peněz, připravoval Radim Krejčí s kolegy tři roky. Letos RoklenFx spustili a teď stojí před klíčovým úkolem: přesvědčit konzervativní zákazníky, aby z drahých kamenných směnáren a bank odešli za levnější směnou na internet.

Nové povinné ručení podle Allianz. Kdo jezdí málo, platí míň

21. 9. 2016 | Monika Veselíková | 12 komentářů

Nové povinné ručení podle Allianz. Kdo jezdí málo, platí míň

Novinka potěší hlavně sváteční řidiče. Cenu povinného ručení totiž Allianz počítá podle počtu ujetých kilometrů. Na nejvyšší slevu – čtyřicet procent, dosáhnou řidiči, kteří ročně ujedou míň než pět tisíc kilometrů. Slevu podle ročního nájezdu bude pojišťovna nabízet také u havarijního pojištění a pojištění skel.

Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

18. 9. 2016 | Petr Kučera | 7 komentářů

Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

Od 21. dubna dostal Státní fond rozvoje bydlení jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, se čtyřmi zájemci zatím uzavřel smlouvu. Příčinou malého zájmu je jednak to, že komerční hypotéky stále zlevňují, především ale to, že „státní hypotéka“ je maximálně na 600 tisíc korun.

Srovnání bankovních účtů pro drobné podnikatele

14. 9. 2016 | Ondřej Tůma

Srovnání bankovních účtů pro drobné podnikatele

Který podnikatelský účet je pro menší podnikatele nejvýhodnější? Na co si při výběru dávat pozor? A kolik zaplatíte měsíčně za podnikatelské konto u jednotlivých bank na našem trhu?

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?

9. 9. 2016 | Ondřej Tůma | 72 komentářů

Očima expertů: Konec bankovních účtů zdarma?

Kdo by platil za běžný účet, když účtů zadarmo je dvanáct do tuctu? Z různých důvodů se takoví lidé najdou. A ti ostatní se kvůli záporným úrokovým sazbám, ordinovaným centrálními bankami, s účty bez poplatků možná také brzo budou muset rozloučit.

Místo platební karty mobil. Banky přišly s novým řešením

8. 9. 2016 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Místo platební karty mobil. Banky přišly s novým řešením

Možnost udělat si z telefonu mobilní peněženku aktuálně nabízejí tři banky. Ale zatímco klienti Fio banky musí mít speciální simku od O₂, která podporuje NFC platby, u ČSOB a Komerční banky žádnou zvláštní SIM kartu nepotřebujete a nezáleží ani na poskytovateli mobilních služeb. Chcete kartu vyměnit za mobil? Poradíme, jak na to.

To vám nebaštím. Koupit si byt? Dům? Nikdy!

8. 9. 2016 | Gabriel Pleska | 65 komentářů

To vám nebaštím. Koupit si byt? Dům? Nikdy!

Na rozdíl od vás, od vás a od vás nechci nikdy bydlet ve vlastním. A vím proč

Den finanční gramotnosti: Třetina lidí si bere hypotéku na ostro. Bez rezervy

6. 9. 2016 | Monika Veselíková | 9 komentářů

Den finanční gramotnosti: Třetina lidí si bere hypotéku na ostro. Bez rezervy

Stejně jako v předchozích letech i letos představila společnost Partners výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat ke Dni finanční gramotnosti. Průzkum se tentokrát zaměřil na postoje a znalosti Čechů v oblasti úvěrů na bydlení. Z výsledků je patrné, že Češi nejvíc fandí hypotékám. někdy až příliš bezvýhradně.

Stránka 89/214

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services