Odprodej akcií z fondu

Dobrý den, tento dotaz se netýká přímo investic protřednictvím fondů, ale mému problému se blíží otázka fondů nejvíce. Celý problém se týká jednoho fondu, který se dostal do potíží a byl na něj prohlášen konkurz. Čtyři dny po vyhlášení konkurzu byly rozprodány akcie společností, které měl fond ve svém portfóliu hluboce pod nominální cenou. Co se týče ceny, v tom nespatřuji problém, protože cenu utváří trh pod i nad nominální cenu, ale co mě zaráží je fakt, jak si, v tomto případě velmi renomovaný obchodník s cennými papíry, může dovolit zprostředkovat prodej cenných papírů, které jsou předmětem konkurzní podstaty? Správce konkurzní podstaty nemá nyní co zpeněžit, poněvadž nemá k dispozici ani inkriminované cenné papíry, ale nemá ani finanční prostředky za prodej. Peníze zmizli neznámo kam. Celá transkakce je zaznamenána i na SCP. Tudíž se ptám, zda má obchodník s cennými papíry povinnost zjišťovat původ cenných papírů a informace o společnosti, která má tyto papíry ve svém portfóliu? Zda je zde šance, že správce konkurzní podstaty peníze ještě uvidí? Zda je možné po obchodníkovi s cennými papíry soudně zpětně požadovat, aby peníze za tyto cenné papíry vrátil zpět do fondu? Připadá mi totiž, že je zde velký zádrhel a tato transakce je z mého pohledu v rozporu se zákonem. Zákon totiž jasně stanoví, že s předmětem konkurzní podstaty se nesmí nijak manipulovat, zpeněžovat, nejen po vyhlášení konkurzu, ale i, mám takový pocit, 60 dní před vyhlášením. Je-li mezi vámi návštěvníky tohoto webu někdo, kdo by mi mohl poradit, byl bych vám velmi vděčný.. J. Bajer

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 5. 8. 2004 14:15

Na otázku odpovídá:

Můžete upřesnit typ fondu? Otevřený podílový fond zřízený podle českého práva totiž nemá právní subjetivitu a nelze na něj vypsat konkurz. Majetek podílníků je pak oddělen od majetku správce (investiční společnosti) a není součástí konkurzní podstaty, pokud by na správce (investiční společnost) byl vypsán konkurz. V daném případě se tedy asi jednalo o fond investiční, který právní subjektivitu má.
Pokud jde o povinnost obchodníka, pak má jednoznačně za povinnost si ověřit, že pokyn k prodeji dostává od majitele resp. od osob oprávněných jednat jménem majitele. Pokud v době, kdy byl pokyn přijat, nebyl v dostupné evidenci ještě konkurz vyznačen a pokud pokyn k prodeji daly osoby k tomu oprávněné, dopustily se trestného činu tyto osoby, nikoliv obchodník. Správce konkurzní podstaty by tedy jednoznačně měl podat trestní oznámení a orgány činné v trestním řízení prověří, zda obchodník přijal pokyn v době, když již byl konkurz vyznačen či nikoliv a stejně tak zjistí, kam byly poukázány peníze z transakce. Pokud nesjou na účtu obchodníka, ale byly převedeny v souladu s pokynem od k tomu oprávněných osob, nelze je vymáhat po obchodníkovi, ale po těchto osobách. Obchodník může na žádost orgánů činných v trestním řízení pouze sdělit, na jaký účet peníze převedl.
Pokud jde o ochrannou lhůtu pro neplatnost některých právních úkonů před podáním návrhu na konkurz, tak ta není 60 dnů ale dokonce 6 měsíců, ale podmínkou je, že byl majetek převeden za nápadně nevýhodných podmínek. Porušení opět nejde za obchodníkem, ale za tím, kdo pokyn dal (pokud to byla osoba oprávněná jednat jménem majitele akcií).

8. 6. 2004 7:52

Položte svojí vlastní otázku. Investiční poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma akcie, dluhopisy, investice, investiční poradna, komodity, kryptoměny, podílové fondy, spořicí účty, stavební spoření, termínované vklady

Tomio Okamura: Postrádám u nás dlouhodobé vize

29. 3. 2011 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Tomio Okamura: Postrádám u nás dlouhodobé vize

Druhá část rozhovoru s Tomiem Okamurou se bude věnovat především jeho obchodním projektům a investicím. Řeč přijde ale i na nedotažené reformy českých politiků a problémy mezilidských vztahů.

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

28. 3. 2011 | Markéta Šichtařová | 6 komentářů

Debata o penzijní reformě? Diskutujte si o poplatcích, do podstatných věcí nestrkejte nos!

Ministerstvo financí „dostalo za uši“, že penzijní reformě nepředcházela pořádná debata. Náprava byla zjednána: veřejnost smí vyjádřit názor na to, jaké poplatky platit penzijním fondům. Kdy však přijde řeč na podobu prvního pilíře a další „méně zásadní“ věci?

Ruské akcie rostou. A není to jen kvůli ropě a plynu

28. 3. 2011 | Petr Zajíc | 1 komentářů

Ruské akcie rostou. A není to jen kvůli ropě a plynu

Arabskými státy hýbou nepokoje a Rusko si mne ruce – má totiž ropu. Jaderná energetika dostala ránu a Rusko si mne ruce, má ropu a má zemní plyn. Ruské akcie tedy rostou – jenže dneska to už není jen díky právě zmíněným surovinám.

Růst DPH, konec podpory hypoték, deregulace: je čas koupit vlastní bydlení?

25. 3. 2011 | Daniel Kotula | 14 komentářů

Růst DPH, konec podpory hypoték, deregulace: je čas koupit vlastní bydlení?

Co udělá s nemovitostním trhem synergický efekt současných změn? Výstavba nových bytů (do 120 m²) a domů (do 350 m²): DPH vzroste o 7,5 %. Odpočty úroků z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření: u smluv uzavřených od r. 2012 nebudou možné. Regulované nájemné: napřesrok už končí opravdu všude. A inflace samozřejmě nikdy nespí.

Podtrženo. Sečteno. Kalkulačka vám řekne, o kolik reformy zdraží nové bydlení

24. 3. 2011 | František Mašek | 2 komentáře

Podtrženo. Sečteno. Kalkulačka vám řekne, o kolik reformy zdraží nové bydlení

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí? Pokud projde navrhované zrušení daňových odpočtů u úvěrů na bydlení, hypoteční úvěry od příštího roku možná podraží. Realitní trh ale nečeká podle odborníků žádná katastrofa. Ceny nemovitostí totiž ovlivňuje řada faktorů, nikoliv jen daňové odpočty a růst DPH.

Penzijní fondy nepřekvapily: inflaci porazily jen s odřenýma ušima!

23. 3. 2011 | Dušan Šídlo | 36 komentářů

Penzijní fondy nepřekvapily: inflaci porazily jen s odřenýma ušima!

Penzijní fondy budou za loňský rok připisovat zhodnocení na úrovni spořicích účtů. V průměru zhruba dvě procenta. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných dat zveřejněných Asociací penzijních fondů. Boj s inflací tedy vyhrály. Bylo to ale těsné!

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

22. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 29 komentářů

Daňová reforma: vyplatí se nám nepodporovat mladé?

Ministerstvo financí představilo plán na reformu daňového systému. Jde o změnu, jež mnohé narovnává a zjednodušuje, nedá se však říci, že je to změna zásadní – a především promyšlená. Zvážili reformátoři například dopad, jaký bude mít zrušení možnosti odečíst si úroky z hypoték a stavebních spoření?

Daňová reforma: budeme si všichni skutečně „rovni“?

21. 3. 2011 | František Mašek | 16 komentářů

Daňová reforma: budeme si všichni skutečně „rovni“?

Návrh daňové reformy odborníci zatím opatrně chválí. Oceňují snahu škrtat výjimky a zjednodušovat systém. Jiní varují – zejména ty, kteří uvažují o koupi domu či bytu. Reforma jim ji může prodražit až o stovky tisíc.

Navržená reforma: trest za odpovědnost

19. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 3 komentáře

Navržená reforma: trest za odpovědnost

Vláda, která měla být vládou rozpočtové odpovědnosti, a tedy zejména vládou snižování výdajů, se změnila ve vládu zvyšování daní a rostoucího přerozdělování. Ještě horší ale je, že se stala vládou, trestající odpovědné a úspěšné.

Jakpak nám asi dneska Kalousek zreformuje daně?

18. 3. 2011 | František Mašek | 27 komentářů

Jakpak nám asi dneska Kalousek zreformuje daně?

Diskuse o penzijní reformě a správné výši DPH jsou zbytečné – stačí radikálně snížit daň na pivo, cigarety a nezdravé potraviny a vše se vyřeší! Podobný námět v návrhu daňové reformy, který má dnes představit tým ministra Kalouska, zřejmě nenajdeme. Odborníci varují hlavně před dalším možným zvyšováním daně z příjmů fyzických osob.

Crowdsourcing: 13 512 investorů pro jeden dobrý nápad

18. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 1 komentářů

Crowdsourcing: 13 512 investorů pro jeden dobrý nápad

Kasičku, do které prostý český lid sbíral příspěvky na Národní divadlo, někdo čmajzl z depozitáře Národního muzea a připojil ji k internetu. Tak nejlíp lze popsat crowdsourcing, „skupinové investování” do podnikatelů i umělců. Ve Státech se zabydlelo, teď míří do Česka.

Japonsko: je čas spáchat investiční harakiri?

16. 3. 2011 | Aleš Tůma | 4 komentáře

Japonsko: je čas spáchat investiční harakiri?

Na japonském akciovém trhu v úterý proběhl masivní výprodej. Propad za dva dny byl nejsilnější od roku 1987 a klesly i americké a evropské indexy, ceny komodit, a dokonce i zlato. Je důvod k panice? Známý spekulant Marc Faber k tomu prohlásil: „Panika je dobrá příležitost nakupovat, ale pokud dojde k roztavení reaktoru, sázky se ruší.“

Zajištěné fondy: víte, do čeho investujete?

16. 3. 2011 | František Mašek | 19 komentářů

Zajištěné fondy: víte, do čeho investujete?

Zájem o zajištěné fondy sice kvůli nižším výnosům poklesl, někteří drobní investoři však na ně nedají dopustit. Láká je hlavně garance, že jim fond i při nejhorším vývoji na trzích vrátí původně investovanou částku. Vědí ale, do čeho investují, jaký je jejich reálný výnos a jakou daň za zajištění zaplatí?

Proč nemá vláda ráda své voliče?

15. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 27 komentářů

Proč nemá vláda ráda své voliče?

Pokud by byl někdo natolik masochistický, že by se vrátil k volebním programům vládní koalice, našel by v nich zejména slova o snižování výdajů či o efektivním využití státního majetku (včetně jeho privatizace). Rozhodně se v nich nic nepíše o navyšování daňové zátěže nebo o trestání odpovědných lidí, kteří se chtějí starat sami o sebe místo toho, aby byli závislí na státu.

Není důvod, proč by pojištění bankovních vkladů měli platit klienti

14. 3. 2011 | Světlana Rysková | 7 komentářů

Není důvod, proč by pojištění bankovních vkladů měli platit klienti

Od letošního roku se zvýšila ochrana vkladů v bankách. Výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová se domnívá, že toto opatření banky zvládnou bez problémů. Některé další požadavky Evropské komise na zvýšení ochrany klientů by však byly příliš nákladné a v českých podmínkách těžko uskutečnitelné.

Stránka 136/334

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services