Odprodej akcií z fondu

Dobrý den, tento dotaz se netýká přímo investic protřednictvím fondů, ale mému problému se blíží otázka fondů nejvíce. Celý problém se týká jednoho fondu, který se dostal do potíží a byl na něj prohlášen konkurz. Čtyři dny po vyhlášení konkurzu byly rozprodány akcie společností, které měl fond ve svém portfóliu hluboce pod nominální cenou. Co se týče ceny, v tom nespatřuji problém, protože cenu utváří trh pod i nad nominální cenu, ale co mě zaráží je fakt, jak si, v tomto případě velmi renomovaný obchodník s cennými papíry, může dovolit zprostředkovat prodej cenných papírů, které jsou předmětem konkurzní podstaty? Správce konkurzní podstaty nemá nyní co zpeněžit, poněvadž nemá k dispozici ani inkriminované cenné papíry, ale nemá ani finanční prostředky za prodej. Peníze zmizli neznámo kam. Celá transkakce je zaznamenána i na SCP. Tudíž se ptám, zda má obchodník s cennými papíry povinnost zjišťovat původ cenných papírů a informace o společnosti, která má tyto papíry ve svém portfóliu? Zda je zde šance, že správce konkurzní podstaty peníze ještě uvidí? Zda je možné po obchodníkovi s cennými papíry soudně zpětně požadovat, aby peníze za tyto cenné papíry vrátil zpět do fondu? Připadá mi totiž, že je zde velký zádrhel a tato transakce je z mého pohledu v rozporu se zákonem. Zákon totiž jasně stanoví, že s předmětem konkurzní podstaty se nesmí nijak manipulovat, zpeněžovat, nejen po vyhlášení konkurzu, ale i, mám takový pocit, 60 dní před vyhlášením. Je-li mezi vámi návštěvníky tohoto webu někdo, kdo by mi mohl poradit, byl bych vám velmi vděčný.. J. Bajer

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 5. 8. 2004 14:15

Na otázku odpovídá:

Můžete upřesnit typ fondu? Otevřený podílový fond zřízený podle českého práva totiž nemá právní subjetivitu a nelze na něj vypsat konkurz. Majetek podílníků je pak oddělen od majetku správce (investiční společnosti) a není součástí konkurzní podstaty, pokud by na správce (investiční společnost) byl vypsán konkurz. V daném případě se tedy asi jednalo o fond investiční, který právní subjektivitu má.
Pokud jde o povinnost obchodníka, pak má jednoznačně za povinnost si ověřit, že pokyn k prodeji dostává od majitele resp. od osob oprávněných jednat jménem majitele. Pokud v době, kdy byl pokyn přijat, nebyl v dostupné evidenci ještě konkurz vyznačen a pokud pokyn k prodeji daly osoby k tomu oprávněné, dopustily se trestného činu tyto osoby, nikoliv obchodník. Správce konkurzní podstaty by tedy jednoznačně měl podat trestní oznámení a orgány činné v trestním řízení prověří, zda obchodník přijal pokyn v době, když již byl konkurz vyznačen či nikoliv a stejně tak zjistí, kam byly poukázány peníze z transakce. Pokud nesjou na účtu obchodníka, ale byly převedeny v souladu s pokynem od k tomu oprávněných osob, nelze je vymáhat po obchodníkovi, ale po těchto osobách. Obchodník může na žádost orgánů činných v trestním řízení pouze sdělit, na jaký účet peníze převedl.
Pokud jde o ochrannou lhůtu pro neplatnost některých právních úkonů před podáním návrhu na konkurz, tak ta není 60 dnů ale dokonce 6 měsíců, ale podmínkou je, že byl majetek převeden za nápadně nevýhodných podmínek. Porušení opět nejde za obchodníkem, ale za tím, kdo pokyn dal (pokud to byla osoba oprávněná jednat jménem majitele akcií).

8. 6. 2004 7:52

Položte svojí vlastní otázku. Investiční poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma akcie, dluhopisy, investice, investiční poradna, komodity, kryptoměny, podílové fondy, spořicí účty, stavební spoření, termínované vklady

Daníme příjmy z pronájmu: Odpisy a další

29. 6. 2016 | Ondřej Antoš | 16 komentářů

Daníme příjmy z pronájmu: Odpisy a další

Další díl seriálu „Daně v nemovitostech a jak na ně“ je zaměřený na daňová úskalí spojená s pronájmem nemovitosti. Měl by pronajímatelům pomoci zorientovat se v tom, jaké výdaje proti příjmům z nájemného uplatnit, co odepisovat, jak postupovat při pronájmu nemovitosti ze společného jmění manželů, jak si poradit s výdaji na rozsáhlejší opravy nebo jak využít dosažených ztrát.

Stavební spoření: Teplota nahoru, úroky dolů

23. 6. 2016 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Stavební spoření: Teplota nahoru, úroky dolů

Stavební spořitelny chystají na léto snižování sazeb, kterými klientům úročí vklady. Jak vám teď stavebko zhodnotí úspory? Vyplatí se ještě vůbec?

Dětské penzijko s otazníky

20. 6. 2016 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Dětské penzijko s otazníky

Finanční produkt, u kterého se každou chvíli mění podmínky, těžko získá větší důvěru klientů. Přesně s tímto problémem se nyní potýká doplňkové penzijní spoření pro děti. Sotva vyletělo z hnízda, už mu chce Ministerstvo financí přistřihovat křídla.

Daníme příjmy z pronájmu: Jak na výdaje

16. 6. 2016 | Ondřej Antoš | 20 komentářů

Daníme příjmy z pronájmu: Jak na výdaje

V dnešním dílu seriálu o investování do realit „Daně v nemovitostech a jak na ně“ se zaměříme na pronájem. Konkrétně tedy na to, jak danit příjmy z pronájmu a které výdaje proti nim uplatnit, aby bylo daňové zatížení co možná nejnižší.

Andrea Lauren: Chceme přilákat tisíce investorů

11. 6. 2016 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Andrea Lauren: Chceme přilákat tisíce investorů

Čtyři a půl milionu za jeden týden. Nová platforma hromadného investování Fundlift začala zostra. O jejím fungování a dalších plánech jsme si povídali s Andreou Lauren, která má projekt na starosti.

Novostavby: Vyplatí se kupovat nový byt na pronájem?

8. 6. 2016 | Vladimír Zuzák | 6 komentářů

Novostavby: Vyplatí se kupovat nový byt na pronájem?

Až čtvrtina všech nových bytů se prodá na pronájem, říkají developeři. Vyplatí se kupovat investiční byt v novostavbě? Možné to je, chce to ale zvolit jinou investiční strategii než levnější byty ve starší zástavbě.

Očima expertů: Jaké akcie kupovat a jakých se zbavit?

3. 6. 2016 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Jaké akcie kupovat a jakých se zbavit?

Které akcie se teď vyplatí držet v portfoliu a kterých byste se měli co nejrychleji zbavit? Zeptali jsme se odborníků ze světa peněz.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

2. 6. 2016 | Jan Traxler | 74 komentářů

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Očima expertů: Kdo s koho? Bankovní Davidové proti bankovním Goliášům

27. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Kdo s koho? Bankovní Davidové proti bankovním Goliášům

Jak bude pokračovat souboj malých a velkých, nových a starých bank? Ptáme se ekonomů, analytiků, ekonomických novinářů a samotných bank.

Akcie na steroidech. Kdy přijde zástava srdce?

23. 5. 2016 | Jan Traxler | 9 komentářů

Akcie na steroidech. Kdy přijde zástava srdce?

Sportovci nacpaní anabolickými steroidy dokážou krátkodobě dosahovat úžasných výkonů. Dlouhodobě platí zničeným zdravím, ba riskují smrt. I skvělé výkony akcií, jejichž ceny od roku 2009 rostou, jsou přehnané a uměle udržované. Roli východoněmeckých sportovních funkcionářů a trenérů hrají centrální banky a finanční inženýři.

Stavební spořitelny v roce 2015 se ziskem 3,152 miliardy

19. 5. 2016 | Petr Kielar

Stavební spořitelny v roce 2015 se ziskem 3,152 miliardy

Stavební spořitelny zveřejnily výsledky hospodaření za rok 2015. Období nízkých úrokových sazeb je pro stavební spořitelny náročné a pro většinu z nich znamená pokles zisku.

Daňové výhody investic do nemovitostí

18. 5. 2016 | Ondřej Antoš | 8 komentářů

Daňové výhody investic do nemovitostí

Investice do nemovitostí určených k pronájmu jsou čím dál populárnější. Při správném nastavení může jít také o jednu z daňově nejvýhodnějších investic vůbec. Celou výši investice totiž lze „daňově umořit“. To se například investorovi do cenných papírů za obdobných podmínek nikdy nepodaří.

Šéf ANO spořitelního družstva: Banka není náš cíl

10. 5. 2016 | Martin Vlnas | 2 komentáře

Šéf ANO spořitelního družstva: Banka  není náš cíl

Kampeličky zažily zlé časy: některé padly, celý sektor pak byl podroben drobnohlednému zkoumání ČNB. A pak loni v červenci začal platit zákon, který družstevní záložny znevýhodňuje oproti bankám: střadatel totiž ke svému úročenému vkladu musí přidat ještě peníze navíc, ty se ale neúročí. ANO spořitelní družstvo se přesto loni dostalo ze ztráty a letos už chce počítat zisky.

Duben na trzích: Dolar v defenzivě, akciím dochází pára

9. 5. 2016 | Martin Mašát

Duben na trzích: Dolar v defenzivě, akciím dochází pára

Na ty nejmocnější čaroděje americká centrální banka ještě nemá. Nechat vás zkamenět neumí. Ale přesto – stačí jí pár slov a kurz dolaru se otočí. Kdo z vás to má?

Očima expertů: To spoření nespoří! Kam s penězi

6. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: To spoření nespoří! Kam s penězi

Spořicí účty nespoří a s úroky na termínovaných vkladech je to taky bída. Klasické spořicí produkty dnes nabízejí jen nepatrně víc než ten pověstný slamník. Ptáme se investorů, ekonomů, analytiků i lidí z bank na radu: Kam s penězi, které jsme byli zvyklí schovávat na spořicí účty a termínované vklady?

Stránka 88/334

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services