Koupě bytu v OV a na co si dát pozor u SVJ

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o vyjasnění problematiky nákupu bytu v osobním vlastnictví a také na co si dát pozor. V diskuzích na internetu koluje spousta informací a probíhají různé dohady odborníků v oboru. Na portále SVJ se diskutuje dokonce o různých podvodech při prodeji bytu. Budu předpokládat, že se rozhodneme koupit byt v osobním vlastnictví. Poplatky za správu jsou u současného majitele bytu 2.668 Kč/měsíčně. Tento měsíční poplatek musel tedy vzniknout v minulosti např. při rekonstrukci střechy nebo výměně výtahu atd. Částka za rekonstrukci se tedy rozdělila mezi jednotlivé majitele bytových jednotek. Tuto částku majitel bytu mohl zaplatit v jedné částce nebo rozdělit na měsíční platby - poplatky za správu... většina neinformovaných včetně mě říkáme fond oprav. Tzn. pokud se rozhodnu byt koupit, měl by původní majitel bytu částku uhradit popř. snížit cenu bytu? Tato částka 2.668 Kč tedy není nekonečnou měsíční platbou, ale pouze platbou na uhrazení závazku za rekonstrukci. To máme měsíční částky v případě revitalizace v letech, kdy jsem nebyl majitelem tohoto bytu. Co se ale stane, když je potřeba vyměnit např. okna? SVJ přece nemá žádný další příjem, aby financovala rekonstrukce. Rozhodne se půjčit peníze od banky, v zástavě banky bude celá nemovitost, v katastru nemovitostí bude uvedeno "Zástavní právo smluvní" a celá výše rekonstrukce se rozdělí mezi majitele jednotek podle podlahové plochy. Je to tak? Pokud jsem pochopil správně, SVJ nemůže nutit majitele bytu, aby platil měsíční poplatky. Pokud však vznikne dluh na celkové nemovitosti (např. právě rekonstrukce), musí majitel bytu zaplatit poměrnou část dle velikosti bytu a je jedno, zda zaplatí jednorázově nebo formou měsíčních plateb. Velice děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 31. 7. 2014 11:26

Na otázku odpovídá:

Ing. Vladimír Zuzák

Dobrý den,
děkuji za dotaz a poskytnu vám trochu širší odpověď. Když byt kupujete, měl byste - stejně jako to děláme my pro naše klienty - kontrolovat celou řadu dokumentů (list vlastnictví, katastrální mapu, nabývací titul, prohlášení vlastníka, energetický štítek), mezi které patří také dokumenty spojené s SVJ, fondem oprav a případnými současnými nebo chystanými závazky a úvěry. Doporučuji nahlédnout do evidenčního listu, který vystavuje SVJ novému majiteli a je to souhrn všech poplatků, které je třeba platit - a tedy současných závazků. Dále také zjistěte, jaký je současný zůstatek na účtu SVJ a ze zápisů ze schůzí SVJ se dozvíte, jestli se chystá například rekonstrukce, výměna oken nebo jiná finančně náročná operace. Obvykle svým klientům radím, že nejvýhodnější je koupit byt v domě po rekonstrukci, která byla zaplacena z našetřených peněz nebo kde již byl úvěr zaplacen. Co se týče ponížení ceny, je to zcela ve vašich rukou při vyjednávání, případně se můžete obrátit na nás, kteří zastupujeme kupující a s vyjednáváním o ceně máme zkušenosti. Povinnost dát slevu v tomto případě neexistuje.
Ke druhé části vaší otázky - pokud jste již vlastníkem bytu, stačí souhlas 75 % členů SVJ k tomu, aby rozhodli o rekonstrukci, úvěru i zástavě. Vy potom máte povinnost toto rozhodnutí respektovat a splatit svoji část, což po vás může SVJ vymáhat i exekučně.
s pozdravem
Vladimír Zuzák

12. 8. 2014 17:21

Položte svojí vlastní otázku. Spotřebitelská poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma ochrana spotřebitele, reklamace, spotřebitelská poradna

Podniky v EU: bezpečnost práce a spotřebitelé

17. 3. 2004 | Jan Heřman

Podniky v EU: bezpečnost práce a spotřebitelé

Evropská legislativa ovlivňuje podnikatele ve vztahu k vnitřním pracovním podmínkám i ve vztahu k zákazníkům. Jak tato oblast ovlivní české firmy v EU a co spotřebitelská a pracovně-bezpečnostní legislativa vlastně řeší?

Podniky v EU: ochrana životního prostředí se prodraží

10. 3. 2004 | Jan Heřman

Podniky v EU: ochrana životního prostředí se prodraží

Splnění požadavků EU na ochranu životního prostředí si ze strany podnikatelů vyžádá miliardové investice. Jde například o limity na emise do ovzduší nebo vod, povinnou recyklaci obalů nebo zpětný výkup a likvidaci použitých výrobků.

Certifikovaný finanční poradce podle AFPZ

13. 2. 2004 | Kristýna Havligerová | 19 komentářů

Certifikovaný finanční poradce podle AFPZ

Údajně již zhruba za měsíc by měla Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů začít poskytovat certifikace. Zjišťovali jsme, jak bude tento projekt fungovat a zda může finančním poradcům, potažmo jejich klientům, něco významného přinést.

Rok 2004 očima šéfů pojišťoven

14. 1. 2004 | Simona Ely Plischke | 7 komentářů

Rok 2004 očima šéfů pojišťoven

Sazby pojistného ovlivní změna zákona o DPH, cena nových životních pojistek vzroste kvůli nižší maximální technické úrokové míře. Po vstupu do EU navíc můžeme očekávat i přibližování cen dražším sazbám současných "unijních" pojišťoven.

Labyrint EU: nezabloudíme?

8. 1. 2004 | Jan Heřman | 3 komentáře

Labyrint EU: nezabloudíme?

Stojíme před prahem Evropské unie. Víme ale všichni, co nás uvnitř čeká? Jaké konkrétní dopady pocítíme, až práh překročíme? Odpovědět se pokoušíme unikátním cyklem článků o důsledcích vstupu ČR do EU. Seriál je určený zejména podnikatelům a firmám, zajímavé informace v něm ale jistě najde každý čtenář.

Zákony, zákony, hejbejte se!

19. 11. 2003 | Pavel Daniel | 5 komentářů

Zákony, zákony, hejbejte se!

Pojišťovnictví a fungování pojišťovacích makléřů čekají změny. Nově přijatý zákon o pojišťovací smlouvě přinese podle zástupců domácích pojišťoven lidem větší možnosti, vyšší ochranu a lepší nabídku.

Spořitelna podlehla tlaku

31. 7. 2003 | Dušan Hradil | 7 komentářů

Spořitelna podlehla tlaku

Na jaře jsme jako první upozornili na problém se zrušením desetitisícové prémie u studentského konta České spořitelny. V létě se pak strhla mediální lavina, přidalo se Sdružení na ochranu spotřebitelů a studenti připravili žalobu. Banka byla nakonec donucena ustoupit.

Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy

17. 4. 2003 | Simona Ely Plischke | 59 komentářů

Klientům pojišťoven zvoní na lepší časy

Podvedl vás někdy pojišťovací agent? Pak pro vás máme dobrou zprávu, v parlamentu se totiž v nejbližších dnech chystá projednávání zákona, který by měl zprostředkovatelům přistřihnout křídla a klienty lépe ochránit.

Elektronické peněženky nemusely panikařit

31. 1. 2003 | Jasna Sýkorová | 5 komentářů

Elektronické peněženky nemusely panikařit

Virtuální měna nejsou peníze, vysvětluje ve svém rozboru Zbyněk Loebl, právník z Central European Advisory Group. Zrušení elektronických peněženek, ke kterému došlo k prvnímu lednu tohoto roku, bylo tedy podle něj unáhlené.

Drahé tři týdny

30. 1. 2003 | Petr Vykoukal | 6 komentářů

Drahé tři týdny

Ztratit platební kartu je nepříjemné. A že ještě horší je o tom nějakou dobu nevědět, se přesvědčil jeden z našich čtenářů. O záchranu alespoň části šestimístné sumy, která mu stihla za tři týdny zmizet z účtu, se marně snaží již více než rok.

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services