Vypořádání vložené investice

Dobrý den, mám asi neobvyklí dotaz, ale nevím, jak ho řešit. Rodiče si pořídili dům, který se skládal ze 4 malých bytů (dva v prvním patře a dva v druhém patře) a dvou nebytových prostor v přízemí. Rodiče si ze dvou bytů v prvním patře vytvořili jeden velký byt. Moje sestra si vytvořila velký byt z dvou bytů ve druhém patře a půdy (nacházející se ještě nad byty). Aby však stavební úpravy mohla provést, musela si vzít s manželem půjčku, aby však půjčku získali, museli se stát vlastníky. Rodiče tedy převedli celý dům na nás se sestrou, každá rovnou polovinou - bez definice, který byt je které a který nebyt je které, prostě každá má polovinu ze všeho. Nyní se sestra s manželem odstěhovala do nového domku a byt, ve kterém bydleli chce pronajímat. V bytě od rodičů bydlela s rodinou 17 let, já jsem z celého domu nemohla využívat nic, protože v jednom velkém bytě bydlela sestra a v druhém rodiče - ani mě však nenapadlo nic využívat. Co se však situace změnila, sestra začala tvrdit, že do jejich bytu investovala milion (na to není vůbec žádný důkaz) a chce byt, ve kterém bydleli pronajímat a celý nájem si chce nechávat (nechce nic dávat do fondu), dokud si nájmem nesplatí svůj milion. Nebo že si byt nyní můžu využívat já, ale mám ji zaplatit polovičku z investice. I kdyby se dům jednou prodával, chce nejprve zaplatit milion (její investici) a zbytek si teprve rozdělit rovným dílem. Když jsme s rodiči chtěli, že se jim celý dům vrátí, tak jedině pod podmínkou, že ji opět zaplatíme její investici. Mně to připadá na hlavu postavené, vždyť ona si svoji investici za těch 17 let odbydlela, nebo se pletu? Kdyby se jednalo o cizího nájemníka, kterému bychom byty a půdu pronajali s tím, že si tam může zainvestovat co chce a my mu to budeme postupně odčítat od nájmu, tak by již dávno byla investice zaplacena a ještě by nám pár let nájem platil. Nájem takového bytu se v dané oblasti pohybuje 10 tis., což by bylo zaplaceno za 10 let. Nejde mi na tom vůbec něco vydělávat, ale nelíbí se mi, že po mně či po rodičích sestra vyžaduje zaplatit investici, nebo naopak tam někoho nastěhovat a celý nájem si nechávat a až se porouchá střecha, tak bude po nás chtít opět zaplatit polovinu, do fondu nechce nic dávat. Řešit to chce ihned, protože chce co nejdříve peníze, buď z nájmu nebo od nás, vše je postaveno na citovém vydírání, kdy tím nejvíce ubližuje rodičům. Poraďte mi prosím vás, jak tuto situaci vyřešit, musíme se obrátit na soud? Moje vysvětlení neuznává, chce zajít za 3 nezávislými právníky a podle toho, ke které straně se častěji přikloní, tak podle toho by mělo dojít k vypořádání. Mě se to však nelíbí, protože nemám jistotu, jestli právníci budou opravdu tak nestranní.

Otázku poslal/a:  , 26. 10. 2019 12:33

Na otázku odpovídá:

Mgr. Šárka Smetanová

Dobrý den, obecně lze říci, že pokud sestra nemá důkaz, že investovala 1 milion Kč, pak nemůže nic požadovat. Rovněž nemá právo byt pronajímat, k tomu je třeba souhlasu všech spoluvlastníků. Nicméně situace je složitější a je nutno vědět, kdy údajně investovala peníze, od kdy je vlastníkem, o jakou půjčku jde, jaká byla tehdy dohoda mezi vámi, když dělala stavební úpravy atd. Doporučuji vyhledat si svého právníka, kterému důvěřujete, který se seznámí podrobněji s Vaším případem, a jehož vysvětlení Vám bude připadat logické, a poté jednat se sestrou nebo s jejím právníkem prostřednictvím něho. Jednání napřímo bývá v rodině příliš emocionální.

29. 10. 2019 15:40

Položte svojí vlastní otázku. Spotřebitelská poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma ochrana spotřebitele, reklamace, spotřebitelská poradna

Rozhodnuto. Luxus za 19, sociální bydlení za 9 procent

7. 12. 2007 | Jan Pekař

Rozhodnuto. Luxus za 19, sociální bydlení za 9 procent

Česko nevyužije možnost, aby se i z prodeje nových velkých bytů a domů platila snížená sazba daně z přidané hodnoty. Na nové úpravě DPH ovšem mohou vydělat podnikatelé, kteří mají provozovnu v bytových domech.

Hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek začíná

3. 12. 2007 | Věra Tůmová | 15 komentářů

Hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek začíná

Dny předvánočního shonu si mohou lidé zpestřit hlasováním o nejabsurdnější bankovní poplatek. Soutěž, která je rok od roku populárnější, bude mít díky nováčkovi tuzemského trhu, polské mBank, s nulovými poplatky ještě pikantnější nádech.

Jak změnit pojišťovnu u povinného ručení

8. 11. 2007 | Věra Tůmová | 16 komentářů

Jak změnit pojišťovnu u povinného ručení

Sazebníky pro povinné ručení na další rok jsou už u většiny pojišťoven známé. Kdo chce přejít za výhodnější nabídkou k jiné pojišťovně, musí si dát pozor, aby podal výpověď pojistky u původní pojišťovny nejpozději šest týdnů před výročním datem jejího sjednání.

Jak se vyhnout podvodníkům v internetových aukcích

6. 11. 2007 | Táňa Chadrabová | 12 komentářů

Jak se vyhnout podvodníkům v internetových aukcích

Každý rok roste počet lidí, kteří nakupují v internetových aukcích. Sice tam na ně většinou čeká nižší cena než v obchodě, ale mohou se setkat s nespolehlivými prodejci. Nepříjemným překvapením se lze vyhnout dodržováním jednoduchých zásad.

Co nesmí být ve férové reklamě

7. 9. 2007 | Táňa Chadrabová | 15 komentářů

Co nesmí být ve férové reklamě

Spotřebitelé by si měli od příštího roku vydechnout. Chystá se novela zákona o jejich ochraně, která zakáže některé druhy klamavé reklamy. Reklamní triky firem však nejspíš úplně nezmizí.

Při reklamování zboží buďte tvrdí. Zákon je na vaší straně

17. 8. 2007 | Táňa Chadrabová | 49 komentářů

Při reklamování zboží buďte tvrdí. Zákon je na vaší straně

Když prodejce nehodlá přijmout reklamaci vadného zboží, nechte si zpracovat znalecký posudek. Vyjde sice na pár set korun, ale když znalec zjistí, že reklamace je oprávněná, musí prodejce cenu posudku zaplatit.

Pozor na nákupy po telefonu

13. 8. 2007 | Táňa Chadrabová | 7 komentářů

Pozor na nákupy po telefonu

Při koupi zboží mimo kamenný obchod může spotřebitel vrátit zboží bez udání důvodu do čtrnácti dnů. To ovšem znamená, že vracené zboží musí být do dvou týdnů fyzicky přítomno u prodejce.

DOVOLENÁ 2007: Při reklamaci zájezdu pomohou fotografie vad a nedostatků

2. 7. 2007 | Michal Pravda

DOVOLENÁ 2007: Při reklamaci zájezdu pomohou fotografie vad a nedostatků

Vrátili jste se z dovolené, která nebyla zcela podle vašich představ? Pokud za vaši nespokojenost může cestovní kancelář, zájezd reklamujte. Máte na to tři měsíce od jeho skončení.

ESC: Účinná pomoc při potížích s nákupem v zahraničí

26. 6. 2007 | Jan Stuchlík

ESC: Účinná pomoc při potížích s nákupem v zahraničí

Spotřebitelé, kteří se cítí poškozeni obchodníkem z některé členské země Evropské unie, se mohou snáze domoci svých práv prostřednictvím Evropského spotřebitelského centra.

DOVOLENÁ 2007: Nedali vám správný pokoj? Trvejte na lepším

20. 6. 2007 | Michal Pravda | 5 komentářů

DOVOLENÁ 2007: Nedali vám správný pokoj? Trvejte na lepším

Když poskytované služby neodpovídají těm, které si klient zaplatil, měl by je reklamovat na místě u delegáta a opatřit si důkazy pro pozdější jednání s cestovní kanceláří. Na kompenzaci mají nárok i cestující, kterým se zpozdil let, nebo jejich letadlo vůbec neodstartovalo.

Události uplynulého měsíce: duben

4. 5. 2007 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Více než polovina poskytovatelů úvěrů lže o RPSN

7. 3. 2007 | Kateřina Boušová | 15 komentářů

Více než polovina poskytovatelů úvěrů lže o RPSN

Uvažujete o drobné půjčce a chcete si smlouvu nejdříve doma v klidu prostudovat? Máte smůlu. Věříte, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) a další informace uvedené na letáku jsou pravdivé? Může vás čekat nemilé překvapení. Věřili byste, že kvůli pokutě za rychlou jízdu půjčku nemusíte dostat? Ale ano. Napadlo by vás, že poplatky za poskytnutí úvěru mohou být vyšší než samotný úvěr? Divili byste se, ale i to zjistil terénní průzkum sdružení SPES mezi poskytovateli drobných půjček a úvěrů. Více se dočtete v článku.

Platební karty: jednoduché a účinné rady a tipy

12. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Platební karty: jednoduché a účinné rady a tipy

Víte, jak probíhá platba platební kartou po technické stránce? Jak banky řeší reklamace související s platbou kartami? Proč je dobré si vzhled karty z obou stran okopírovat? Proč podpis na kartě odlišit od vašeho podpisového vzoru u banky nebo proč nenosit kartu vedle mobilního telefonu? Víte, jak si zapsat PIN, když už si jej musíte poznamenat? Toto a mnohé další prozradí poslední díl seriálu o kartách.

Platební karty: jaká zneužití číhají a jak se jim bránit

10. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 17 komentářů

Platební karty: jaká zneužití číhají a jak se jim bránit

Víte, že podle zákona máte nárok na vrácení peněz, pokud nesouhlasíte se zaúčtovanou platbou bez přítomnosti platební karty, tedy na internetu? Jak v takovém případě postupovat? Proč se vám při platbě kartou Maestro či MasterCard může stát, že vám obchodník naúčtuje k částce nákupu i přirážku? Víte, že žádná banka nepřijala zásady ČNB k vydávání platebních karet?

Euro dříve či později?

23. 10. 2006 | Tomáš Prouza | 67 komentářů

Euro dříve či později?

Otázka, kterou si klade spousta lidí. Posun o rok či o dva není nijak kritický, důležitý ale je dostatek času na přípravu – a ochota rozptýlit fámy, které zavádění eura provázejí.

Aktuální články

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Cenové stropy pro část taxi skončí. Důvody pominuly, říká Stanjura

Alternativní a smluvní taxislužby přestanou od ledna 2025 podléhat cenové regulaci. Ministerstvo...více

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Stejný řetězec, nižší cena. Kde je drogerie za hranicemi levnější?

Drogerie v německých e-shopech řetězců dm a Rossmann zůstává výrazně levnější než u stejných...více

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Plnou moc už můžete udělit i digitálně. Ale má to háček

Od července měla začít fungovat digitální plná moc. Jenže nakonec si na ni musíme ještě...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services