Chybná statistika

Dobrý den, Tento dotaz bude předpokládám ojedinělý mezi všemi ostatními. Upřímně ihned přiznám, že se jedná o dotaz ohledně chybně vyhodnoceného tiketu u společnosti Chance a jak se proti tomu bránit. Na samotném tiketu jsem vsadil počet faulů v jednom konkrétním zápase. Všechny statistiky ve světě uvádějí celkový počet faulů v zápase 30, nicméně oficiální stránky fortunaligy jich ve statistice zápasu uvádějí pouze 29. V tom by nebyl tak zásadní problém, kdyby v jiné záložce na stejných stránkách a u stejného zápasu nebylo uvedeno také 30. Mimochodem přenos zápasu běžel jako streaming na O2TV a opravdu v zápase bylo 30 faulů. Chance se odkazuje na oficiální stránku ligy - fortunaliga.cz. Tedy samozřejmě ze záložky, kde je ve statistice uvedeno 29 faulů. Vlastníkem stránky je ligová fotbalová asociace, která ovšem v této záležitosti na můj dotaz nereagovala. Napsal jsem na facebook strány Fortunaligy a bylo mi odpovězeno, že situaci prověří a případně opraví. To už před týdnem. Tedy dle mého se nic nedělo a dít nebude. Hodně zarážející je, že oficiálních stránkách Fortuna ligy se statistiky objevily až 24 hodin po skončení zápasu. Navíc chybně. Jeví se to tak jako záměrná manipulace s výsledkem s ohledem na objem přijatých sázek u jednoho konkrétního zápasu. Navíc když jako jasný důkaz slouží přenos onoho zápasu, kde bylo prokazatelně odpískáno 30 nedovolených zákroků sudím. Prosím o radu, zda to řešit přes právníka. Děkuji. S pozdravem, Tomáš Hes

Otázku poslal/a: Tomáš Hes, 3. 3. 2022 13:52

Na otázku odpovídá:

dTest,  Kolektiv odborníků

Dobrý den, děkujeme Vám za využití internetové poradny dTestu na peníze.cz.
Je pravdou, že Váš dotaz je zcela ojedinělý a musíme přiznat, že s takovým problémem se setkáváme poprvé. V první řadě je třeba kvalifikovat, zda předmětný tiket představuje zboží či službu. To je poněkud problematické, neboť zákon takový pojem dosud nezná. Domníváme se tedy, že bychom mohli tiket kvalifikovat jako prostředek sloužící k realizaci sázky či obecně hazardní hry. Hazardní hra je dle zákona definována jako hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost. Ve výčtu typů hazardních her je uvedená i kursová sázka.
Protože jste ve Vašem dotazu neuvedl, o jaký konkrétní zápas se jedná, nejsme schopni Vámi poskytnuté informace prověřit, a proto budeme vycházet z předpokladu, že jsou správné. Zákon o hazardních hrách nestanoví konkrétní lhůtu, do kdy má být údaj na internetových stránkách případně opraven. Mohla totiž nastat situace, kdy byl tento údaj generován automaticky. Zákona o hazardních hrách stanoví lhůtu pro opravu chyb právě u takto automaticky generovaných informacích, kdy primárně odkazuje na vyhlášku. Zároveň stanoví, že pokud se jedná o formální chybu, nesmí být lhůta pro opravu kratší než 1 den od chvíle, kdy byla chyba vytknuta. Pokud se jedná o neformální chybu, pak tato lhůta nesmí být kratší než 7 dnů od chvíle, kdy byla chyba vytknuta.
V tomto případě můžete uplatnit reklamaci tiketu, neboť ji zaručuje samotný Herní plán vydávaný společností Chance, a to v ustanovení § 21 Herní plán - Kurzové sázky, kde je stanoveno v odst. 1: "Účastníci mohou podávat odůvodněné stížnosti nebo reklamace (dále jen reklamace) Chanci, vždy nejpozději do šesti měsíců ode dne vzniku rozhodné skutečnosti, která je důvodem reklamace, přičemž každá řádná reklamace musí být Chanci doručena nejpozději poslední den lhůty pro její podání dle tohoto odstavce. Chance každou řádnou reklamaci prošetří a nejpozději do 30 dnů ode dne jejich uplatnění oznámí stěžovateli výsledek." Dále je v odst. 3 téhož ustanovení dáno: "Reklamaci uplatní Účastník v případě Internetových kurzových sázek uzavíraných prostřednictvím internetu prostřednictvím e-mailu zaslaného na elektronickou adresu: reklamace@chance.cz, ve kterém specifikuje její důvody a uvede svůj požadavek na její vyřízení. Reklamace musí zejména obsahovat jednoznačnou identifikaci Účastníka (uživ. jméno), časový údaj reklamované sázky, popř. jiné relevantní údaje týkající se reklamované skutečnosti."
Doporučujeme Vám celou věc společnosti v reklamačním protokolu popsat tak, jak jste nám ji popsal v dotazu, přičemž je nanejvýš vhodné reklamaci doplnit o fotky, kde by bylo jasně vidět, že na jiných stránkách mají jiný (správný) údaj o počtu faulů. Obrázky můžete realizovat přes funkci screenshot v systému Windows nebo pořídit fotografie skrze mobil.
V případě, že Vám nebude vyhověno, doporučujeme se obrátit na dozorové orgány, kterými je Ministerstvo financí ČR a orgány Celní správy ČR. Lze se dotazovat přímo na Ministerstvu financí přes podatelnu dostupnou na e-mailové adrese: podatelna@mfcr.cz nebo na telefonu 257 043 322 a můžete se pokusit požádat o prověření celé situace.
V případě potřeby další konzultace kontaktujte prosím poradenskou linku dTestu na telefonním čísle 299 149 009. S přáním příjemného dne, Váš dTest

29. 3. 2022 15:04

Položte svojí vlastní otázku. Spotřebitelská poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma ochrana spotřebitele, reklamace, spotřebitelská poradna

Stížností na dodavatele energií rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

15. 5. 2019 | Jana Poncarová | 4 komentáře

Stížností na dodavatele energií rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. To jsou typické příklady potíží s dodavateli energií. Na rozdíl od předchozích let se lidé nebojí ozvat. Loni si jich stěžoval rekordní počet. Má to vůbec smysl?

Pár dobrých rad dTestu. Nejčastější omyly při reklamacích

22. 3. 2019 | Lukáš Zelený | 2 komentáře

Pár dobrých rad dTestu. Nejčastější omyly při reklamacích

Reklamace patří k nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. Přečtete si, s jakými omyly se nejčastěji setkáváme ve spotřebitelské poradně dTestu a jak si v takových situacích správně poradit.

Pozor na Český mincovní obchod, varuje ČOIka

3. 12. 2018 | Monika Veselíková | 21 komentářů

Pozor na Český mincovní obchod, varuje ČOIka

Objednáte jednu minci, přijdou dvě. Do měsíce další a spolu s nimi faktura na několik tisíc. Takové jsou praktiky Českého mincovního obchodu. Česká obchodní inspekce proto radí obloukem se prodejci vyhnout.

Dnes vám dají k elektřině žárovku zadarmo, zítra budou hrozit exekucí

9. 8. 2018 | Jana Poncarová | 2 komentáře

Dnes vám dají k elektřině žárovku zadarmo, zítra budou hrozit exekucí

Evergreen podomního prodeje energií. Ke smlouvě dostanete úsporné žárovky. Prý zadarmo. Když ale od dodavatele odejdete, bude je chtít zaplatit. Vlastně budou je chtít zaplatit vymahači. S výhrůžkami že za dva dny máte na krku exekutora.

Nákupy online. Jakým e-shopům se raději vyhnout?

27. 7. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Nákupy online. Jakým e-shopům se raději vyhnout?

V Česku je něco kolem čtyřiceti tisíc internetových obchodů. Ne všechny ale hrají fér. Dodržování zákonných povinnosti pravidelně kontroluje Česká obchodní inspekce. Jaké jsou nejčastější prohřešky a kde raději nenakupovat?

Ztracený, zpožděný nebo zničený kufr. Odškodné může být vysoké

24. 7. 2018 | Petra Dlouhá

Ztracený, zpožděný nebo zničený kufr. Odškodné může být vysoké

Vystoupíte z letadla a kufr nikde. Co dělat, když vám letecká společnost ztratí zavazadlo? A co když ho poškodí nebo doručí pozdě? Odškodné se vyplácí až do 1220 eur. Poradíme.

5 tipů dTestu: Co dělat se zbožím poškozeným při přepravě

27. 6. 2018 | Lukáš Zelený | 3 komentáře

5 tipů dTestu: Co dělat se zbožím poškozeným při přepravě

Možná si vzpomenete, jak vás pobouřilo video se zaměstnancem přepravní společnosti, který vykládá balíky z dodávky, jako kdyby trénoval hod kládou na skotské hry. Co dělat, když vám z obchodu dojde balíček s poškozeným zbožím?

2018: Jak reklamovat a nepohořet

21. 6. 2018 | Petra Dlouhá | 39 komentářů

2018: Jak reklamovat a nepohořet

Chcete reklamovat? Potřebujete reklamovat? Musíte reklamovat? A víte, na co máte právo?

Evropská komise chystá balíček prospotřebitelských opatření

30. 4. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Evropská komise chystá balíček prospotřebitelských opatření

Hromadné žaloby a vyšší sankce za porušení pravidel. Evropská komise chce posílit pozici spotřebitelů. Na zavedení novinek si ale budeme muset počkat.

Očima expertů: Mají hromadné žaloby smysl?

27. 4. 2018 | Ondřej Tůma | 1 komentářů

Očima expertů: Mají hromadné žaloby smysl?

Nástroj na šikanu velkých institucí, nebo šikovný pomocník pro běžné spotřebitele, kteří se nemůžou domoci svých práv? Hromadné žaloby míří do Česka.

Krachy cestovek. Můžete v létě přijít o peníze?

10. 4. 2018 | Ondřej Tůma

Krachy cestovek. Můžete v létě přijít o peníze?

Jsou při nákupu dovolené naše peníze v bezpečí, nebo hrozí, že v případě krachu cestovní kanceláře nedostaneme zpátky všechno, co jsme za zájezd zaplatili?

Dieselgate. Než se to promlčí

18. 3. 2018 | Martin Vlnas | 7 komentářů

Dieselgate. Než se to promlčí

Aféra dieselgate: koncern Volkswagen přiznal, že naftové motory vybavoval softwarem zkreslujícím výsledky emisních testů. Letos v září to budou tři roky. A je možné, že kdo si přijde stěžovat později, na toho Volkswagen udělá dlouhý nos: Je to promlčené!

Dieselgate. Koupili jste cinknuté auto? Řekněte si o odškodné

17. 3. 2018 | Martin Vlnas | 12 komentářů

Dieselgate. Koupili jste cinknuté auto? Řekněte si o odškodné

V Česku je přes 150 tisíc dieselových aut, do kterých automobilky koncernu Volkswagen instalovaly podvodný software. Ten vozům pomohl projít emisními testy. Když to prasklo, v Americe koncern své zákazníky plošně odškodňoval tisíci dolarů. Jinde se mu do toho nechce. Zatím?

Ministerstvo spravedlnosti chystá hromadné žaloby. Zákon bude příští rok

14. 3. 2018 | Monika Veselíková

Ministerstvo spravedlnosti chystá hromadné žaloby. Zákon bude příští rok

Podávání hromadných žalob má ulevit především spotřebitelům. Jak konkrétně budou hromadné žaloby probíhat a na kolik kolektivní řízení před soudem přijde? Podrobnosti v článku.

Velké srovnání poskytovatelů půjček

8. 1. 2018 | Daniel Hůle | 4 komentáře

Velké srovnání poskytovatelů půjček

Na co si dát pozor, když si půjčujete peníze? Nezisková organizace Člověk v tísni porovnala poskytovatele spotřebitelských půjček. Přečtěte si, jak se liší.

Partner sekce

dTest

dTest

Jsme nezisková organizace - Občanské sdružení spotřebitelů TEST (založeno v roce 1992). Do vínku jsme si dali úkol sloužit spotřebitelům a spotřebitele chránit. A protože „spotřebitelství“ zahrnuje vlastně vše, co člověka životem provází a co k životu potřebuje, staly se naší prioritou výrobky. Právě za ně spotřebitelé vydávají nejvíce peněz a přece nikdo netouží utrácet za šmejdy, které za chvíli přestanou fungovat. Nebo si dokonce z obchodů odnášet výrobky, které mu mohou ublížit, protože se v nich skrývá nebezpečí pro zdraví či život. Když však spotřebitelé budou vědět, které výrobky jsou dobré a spolehlivé a naopak kterým se obloukem vyhnout, když budou mít k dispozici dostatek objektivních informací, dokáží s jejich pomocí ochránit sebe i svou peněženku. Od roku 1992 měsíc co měsíc publikujeme testy výrobků na stránkách časopisu dTest. A nejenom je... Pomocnou ruku podáváme i v dalších oblastech, ve kterých může spotřebitel narazit na různá úskalí a pasti. Srozumitelně přibližujeme práva kupujících (spotřebitelů) a naopak povinnosti prodávajících, radíme, jak je aplikovat v běžném životě, na co si dávat pozor při reklamacích, upozorňujeme na nové zákony, varujeme před nekalými praktikami prodávajících i před klamavou reklamou, publikujeme konkrétní příběhy ze života pro ponaučení... Jako předplatitelé dTestu máte zdarma přístup ke všem výsledkům testů jak na webových stránkách www.dtest.cz, tak v mobilní aplikaci, kterou najdete v Google Play a Apple App Store pod názvem dTest. Kontakty: Časopis dTest vydavatel Občanské sdružení spotřebitelů TEST Černomořská 419/10, 101 00, Praha 10 - Vršovice tel: +420 241 404 922, 222 767 220

Za poradnu odpovídá:

 Kolektiv odborníků

http://www.dtest.cz/

Partnerem poradny od: 28.11.2012

Aktuální články

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

ČSOB spouští nový věrnostní program. Láká na odměny za Kate Coiny

Československá obchodní banka (ČSOB) přichází s novým věrnostním programem. Za využívání...více

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet...více

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services