zmena na lodzii bez souhlasu vlastníka bytu

Dobrý den. Jsme vlastníkem 1-pokojového bytu v 13-ti bytovém domě (kde jen 2 byty nejsou v osobním vlastnictví). Byty mají velmi prostorné, cca 5 metrů dlouhé lodžie přiléhající k obyvacímu pokoji (a jako součást bytu také uvedené ve smlouvě o převodu bytu do vlastnictví). Jejich výplně (pod vysoko umístěným zábradlím – cca 1,3m) byly dosud skleněné, a tedy plně průhledné. Nyní však v době mé delší nepřítomnosti v ČR došlo v souvislosti s výměnou okapových plechů pod lodžiemi v celém domě také k (vlastníky nijak neschválené) výměně dosavadních skleněných výplní za zcela neprůhledné, a navíc v nepříjemné červené barvě (před opravou oplechování byly skleněné výplně odmontovány, po provedení opravy plechu však byly osazeny jiné – neprůhledné, z červeného plastu). Na rozdíl od ostatních, (marně) protestujících vlastníků, jsem se já namontování nepříjemných výplní nemohla nijak bránit vůbec – nebyla jsem v těch dnech přítomna v ČR a práce byly prováděny z lešení zvenku. Výměna průhledných skleněných výplní lodžií za plastové a neprůhledné byla tedy i v mé lodžii provedena nejen bez mého vědomí a souhlasu, ale také bez předchozího projednání rozsahu chystaných prací na schůzích Společenství vlastníků jednotek a bez získání souhlasu majitelů jednotlivých bytů. Rozhodl to sám předseda SVJ. S vlastníky se na schůzích projednávala jen výměna okapových plechů, nikoliv změna výplní (natož pak jejich vlastnosti, materiál a barva) – jak to ostatně vyplývá i ze zápisu ze schůzí. Plný a zcela neprůhledný stavební prvek v tak dlouhé lodžii zásadně negativně ovlivňuje světelné poměry v původně světlém (1 pok.) bytě a nevhodná barva výplní navíc působí velmi rušivě. Jako vlastník bytu, jehož je lodžie deklarovanou součástí, mám za to, že k provedení tak výrazné změny jako je výměna průhledného stavebního prvku za plný a neprůhledný, nemůže dojít bez vědomí a výslovného písemného souhlasu vlastníka bytu a hodlám se domáhat nápravy – navrácení průhledných výplní. Lodžie je součástí mého bytu a to, zda je průhledná či neprůhledná, světelné poměry v mém bytě výrazně ovlivňuje. Nejsem zdaleka jediná, kdo v domě proti namontování nových výplní důrazně, ale bezvýsledně protestoval, avšak nyní argumentuje nás předseda SVJ jednotným vzhledem domu "když je to už jednou provedeno", a také finančními více náklady, což nadpoloviční většina vlastníků nakonec akceptuje. Jak je to za této situace s mým právem vlastníka a jaké jsou mé možnosti dosáhnout nápravy (průhledných výplní). Děkuji za brzkou odpověď. Vera Býmová.

Otázku poslal/a: Vera Býmová, 19. 10. 2011 3:24

Na otázku odpovídá:

Daniel Kotula

Dobrý den paní Býmová, naprosto sdílím Vaše rozhořčení, tento druh konfliktu se stává relativně často. Na SVJ by se měli práce včetně rozpočtů schvalovat, přesto někdy se tomu tak neděje, nebo se udělá nějaká změna, která není po vůli vlastníků. Není cesta jak to napravit - práce jsou většinou hotovy. V tomto případě se hraje jen o to, kdo zaplatí změnu na původní průhledná skla. Pokud to zaplatí SVJ, je to to samé, jako by jste to platila Vy, neboť jste podílník SVJ a hlavně ostatní podílníci, kterým červená barva bude vyhovovat, tak nebudou s proplacením souhlasit. Sami si změnu zaplatit není také smysluplné. Jediná prosaditelná cesta je kompromisní, kdy navrhnete, že 50% nákladů si zaplatíte sama a 50% SVJ. Navrátit původní stav soudně nebo vyvoláváním konfliktů v SVJ nejde, přinese to více práce a nákladů než nějaká rozumná dohoda. To je moje rada, zatím se mějte a přeji, ať to dobře dopadne Daniel Kotula

21. 10. 2011 1:46

Položte svojí vlastní otázku. Spotřebitelská poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma ochrana spotřebitele, reklamace, spotřebitelská poradna

Odpouštět se má. Platí to i pro dluhy?

18. 10. 2011 | Tomáš Prouza | 9 komentářů

Odpouštět se má. Platí to i pro dluhy?

Ať už to přiznáme rádi, nebo bychom to naopak nejraději popřeli, základem naší civilizace je křesťanská ochota odpouštět. Škoda, že na to zapomínáme, když jde o hloupé dluhy a obírání těch, kteří neměli v životě štěstí.

Očima expertů: Pomohlo by stanovení maximální výše RPSN v boji proti lichvářům?

7. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Pomohlo by stanovení maximální výše RPSN v boji proti lichvářům?

Některé spotřebitelské úvěry připomínají spíše lichvu. Pomohlo by, kdyby stát u půjček stanovil maximální hranici roční procentní sazby nákladů (RPSN)? Zeptali jsme se právníka Tomáše Sokola, ekonomů Lubomíra Lízala a Petra Macha, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností.

Plaťte dál. Banky chtějí poplatek v Německu nezákonný

2. 10. 2011 | Petr Kučera

Plaťte dál. Banky chtějí poplatek v Německu nezákonný

Banky působící v České republice zatím nebudou rušit poplatek za vedení úvěrového účtu, který nejvyšší německý civilní soud prohlásil za protizákonný, a tudíž neplatný. O zlomovém verdiktu informoval on-line deník Aktuálně.cz v pátek.

Cesta z ráje: letenky se můžou pořádně prodražit

30. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Cesta z ráje: letenky se můžou pořádně prodražit

Cesta z exotické dovolené jako zlý sen – vyprávět o tom můžou čeští turisté, jimž byl zrušen let z Madagaskaru a jejich letecký dopravce a později i zprostředkující společnost je nechali na holičkách. Vrácení peněz za nevyužité letenky se marně domáhají i po více než čtyřech měsících od návratu.

Očima expertů: Strašák finanční negramotnosti

26. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Strašák finanční negramotnosti

Co si myslí ekonomové Petr Mach, Aleš Michl, Ilona Švihlíková, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci o finanční gramotnosti Čechů? Měla by se na výchově ke zodpovědnému přístupu k financím podílet více škola?

Zlatá horečka stoupá: čas na aspirin a studený obklad

23. 8. 2011 | Tomáš Prouza | 16 komentářů

Zlatá horečka stoupá: čas na aspirin a studený obklad

Kdo nemá doma cihličku zlata, jako by vůbec nebyl. Aspoň takový dojem vytváří většina českých médií – a pomáhají tak vytvářet horečku, na které vydělají jen překupníci.

Zaplatit stavební firmě kvůli zvyšování DPH ještě letos? Buď ušetříte statisíce, nebo proděláte miliony!

4. 8. 2011 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Zaplatit stavební firmě kvůli zvyšování DPH ještě letos? Buď ušetříte statisíce, nebo proděláte miliony!

Zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, bychom od ledna pocítili všichni. Ti, kteří se chystají stavět, však zejména. Sníženou sazbou se totiž daní i stavební práce. Chcete se zdražení vyhnout a zaplatit firmě letos dopředu? Přijdete o nejsilnější zbraň proti šlendriánu stavitele.

Tomáš Prouza: ČNB? Česká národní bezzubá!

18. 7. 2011 | Tomáš Prouza | 4 komentáře

Tomáš Prouza: ČNB? Česká národní bezzubá!

Je hezké, že v ČNB existuje odbor ochrany spotřebitele. Jen je škoda, že je v podstatě neviditelný a nikdo neví, k čemu vlastně je. Prostoru pro aktivitu má přitom víc než dost.

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích: pro a proti

14. 7. 2011 | Tomáš Prouza, Klára Król | 2 komentáře

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích: pro a proti

Pozdvižení vzbudil ministerský návrh novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí. Odbornou veřejnost rozdělil na dva tábory. Přinášíme názory pro i proti. Jak se na novelu dívá Klára Król z ministerstva financí a jak Tomáš Prouza z Partners?

Last minute: vyplatí se letos čekat do poslední minuty?

12. 7. 2011 | Klára Šponerová | 2 komentáře

Last minute: vyplatí se letos čekat do poslední minuty?

Začíná období dovolených, boj cestovních kanceláří o klienty vrcholí. Jednou z hlavních zbraní je označení last minute. Na poslední chvíli si tak můžete objednat dovolenou až o desítky procent levnější oproti stálé nabídce. Jsou skvělé last minute ceny konečné, nebo je v tom tradičně nějaký háček?

Kdo se bojí finančního arbitra?

12. 7. 2011 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Kdo se bojí finančního arbitra?

Od července posílily pravomocí finančního arbitra. Nově bude rozhodovat i spory klientů s investičními společnostmi a zastání se konečně dočkají také klienti pochybných úvěrových firem. Jen škoda, že ministerstvo financí opět zůstalo na půli cesty – chránit potřebují i klienti jiných institucí.

Exekuce. Pozor na jazyk, i ústní smlouva platí!

21. 6. 2011 | František Mašek | 9 komentářů

Exekuce. Pozor na jazyk, i ústní smlouva platí!

Co je psáno, to je dáno. Což neznamená, že na co lejstro není, to neplatí. Podle zákonů (psaných i nepsaných) je právoplatná i ústní smlouva, i po telefonu uzavřená. Když od ní chcete ustoupit, doporučení je však jasné: písemně! Jinak ve sporu o pár stovek můžete skončit i s exekucí na krku.

Zdraží vám proud, ukončíte smlouvu. Vaše práva posílí

19. 6. 2011 | Karel Toman | 3 komentáře

Zdraží vám proud, ukončíte smlouvu. Vaše práva posílí

Postavení zákazníků výrazně posílí v situacích, které s sebou přinesla liberalizace trhu s energiemi s tvrdým a občas i nefér bojem dodavatelů o klienty. Dodavatelé energií budou mít například nově povinnost lidem doručit změny cen a tarifů, čímž pro zákazníka automaticky vznikne právo od smlouvy odstoupit.

Reklamace novostavby je boj! Jak se vyzbrojit?

31. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Reklamace novostavby je boj! Jak se vyzbrojit?

95 % smluv o nákupu nemovitosti je napsaných tak, že kupující budou mít s reklamací problémy, říká v exkluzivním rozhovoru pro Peníze.cz Petr Němeček, majitel firmy, jež pomáhá čerstvým či budoucím majitelům nemovitostí reklamace u developerů a stavitelů uplatňovat.

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services