Výpověď. O kolik těhotenství, mateřská a rodičovská oddálí konec pracovního poměru?

Ochranná lhůta zachrání výdělek do porodu, případně pomůže k nároku na mateřskou
Výpověď. O kolik těhotenství, mateřská a rodičovská oddálí konec pracovního poměru?

V nedávném článku jsme na Peníze.cz psali o tom, že těhotné ženy a rodiče na mateřské nebo rodičovské jsou chráněný druh. Že jim zaměstnavatel nemůže dát výpověď skoro ze žádného z uznávaných výpovědních důvodů:

Těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená jsou zkrátka ochrannou dobou, ve které zaměstnance nejde jen tak vyhodit. Co když je ale pořadí obrácené: člověk nejprve dostane výpověď a pak ve výpovědní lhůtě nastoupí na mateřskou nebo rodičovskou, případně se u zaměstnankyně prokáže těhotenství? Ochranná doba zafunguje i tady: jakmile začne běžet, přestane se počítat výpovědní doba a nabíhat zase začne až po skončení doby ochranné. Samozřejmě pokud zaměstnanec zaměstnavateli neřekne, že na prodlužování pracovního poměru netrvá.

Umění načasování. Příklad z praxe

Jitka dostala 11. května výpověď pro nadbytečnost, pracovní poměr měl skončit uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která standardně začíná běžet k prvnímu následujícího měsíce. Výpovědní doba tedy měla být od 1. června 2018 do 31. července. Jitka ale ve výpovědní době otěhotněla, doktor za počátek těhotenství označil 10. červen. Právě teď je Jitka v práci a čte si na internetu tenhle článek. Její pracovní poměr 31. července neskončil, trvá doteď a bude trvat, až nastoupí na mateřskou, a potom celou rodičovskou. Pak se Jitka vrátí do práce a pobude v ní ještě 52 dní, což je zbytek výpovědní doby od 10. června do 31. července.

Kdyby ale doktor určil začátek těhotenství na den, kdy Jitka dostala výpověď, tedy 11. května, nebo na den dřívější, výpověď by byla úplně neplatná. Jitka už by ji dostala v ochranné době, kdy platí zákaz výpovědi, musela by být zrušena, a žádné prodloužení výpovědní doby by se ani nepočítalo.

Manuál nastávajícího rodiče

Proč odkládat nevyhnutelné

Proč by ale zaměstnanci nebo zaměstnankyně měli chtít v práci zůstávat? Inu, protože to nese jisté nezpochybnitelné výhody.

Jitka například dostává mzdu a nemusí si hledat práci. Jiný dobrý důvod potom je nárok na peněžitou podporu v mateřství a mateřskou dovolenou. Mohlo by se stát, že žena, která otěhotní chvilku po výpovědi, nenasbírá potřebných 270 dní nemocenského pojištění ve dvou letech před porodem. A nebude mít nárok na mateřskou. Nebo by později nedostala mateřskou na druhé dítě. A třetí dítě…

Rodičovství tedy může, když na to přijde, protáhnout výpověď na měsíce nebo celé roky. Tedy přesněji: ne rodičovství jako takové, samotný fakt, že máte děti a že o ně pečujete, ještě neznamená, že jste v práci chráněni – to platí jenom pro těhotné, pro maminky na mateřské a maminky a tatínky na rodičovské.

V zásadě tak může docházet k lehce absurdním situacím toho typu, že vyhozená zaměstnankyně se po šesti letech vrací do práce – na tři dny, než jí doběhne výpovědní lhůta.

O pravidlech návratu do práce po skončení mateřské a rodičovské a o tom, kdy vám zaměstnavatel musí držet právě vaši pracovní pozici a kdy jen místo odpovídající povaze práce dohodnuté v pracovní smlouvě, jsme psali v článku

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

12. 7. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli nepružnému trhu v Evropě „nehrálo druhé housle“. Jaké novinky tedy čekají firmy a jejich zaměstnance... celý článek

Změny od července: čekají v práci, spoření i v jednání s úřady

28. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Změny od července: čekají v práci, spoření i v jednání s úřady

Novinky v benefitech, penzijním spoření nebo příspěvku na péči. Ale i digitální plná moc, občanka v mobilu a odpouštění dluhů. Polovina roku přináší v osobních financích hodně změn.... celý článek

Na brigádu budou moct i mladší děti. Hranice klesne o rok

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Na brigádu budou moct i mladší děti. Hranice klesne o rok

Chystaná novela zákoníku práce dovolí práci i čtrnáctiletým dětem bez ukončeného základního vzdělání. Ale jen po určitou dobu a ve vybraných oborech.

Chcete dovolenou, šéf je proti. Poradíme, na co máte nárok

17. 6. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Chcete dovolenou, šéf je proti. Poradíme, na co máte nárok

Může o termínu a délce vaší dovolené rozhodovat opravdu jenom zaměstnavatel? Kdy ji může zrušit a odvolat vás z ní? A do kdy si musíte vybrat zbytek? Projděte si praktický přehled pravidel.... celý článek

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

Partners Financial Services