Co je to kontokorent?

PR článek | rubrika: PR Článek | 11. 9. 2018
Nevycházíte s výplatou? Opozdily se vám nějaké příjmy z podnikání? To s kontokorentem nemusí být žádný problém. Podívejte se na to, jaký bankovní produkt se za tímto označením ukrývá a jaké jsou jeho základní vlastnosti. Dost možná zjistíte, že by se vám jeho pořízení také vyplatilo.
Co je to kontokorent?

Stálá finanční rezerva

Přirovnání „dlouhý jako týden před výplatou“ se nepoužívá náhodou. Čekání na příchozí platby dokáže být nekonečné a v neposlední řadě velmi nepříjemné. Časový nesoulad příjmů a výdajů dokáže pořádně zkomplikovat život a včasné placení všech závazků. Naštěstí existuje řešení.

Kontokorent nebo také kontokorentní úvěr představuje povolené přečerpání účtu. Tento produkt je poskytován k běžnému účtu a povoluje vám čerpat peníze, i když na účtu aktuálně žádné nemáte. Jak je to možné? Zjednodušeně vám banka půjčí a dovolí vám jít do minusu v rámci schváleného limitu. Kontokorent můžete chápat jako rezervu, díky které budete platit všechny účty včas.

Jaké jsou podmínky kontokorentu?

Pokud vás kontokorent zaujal, počítejte s tím, že každá banka má pro jeho schválení jiná pravidla. V prví řadě se jedná o pravidelné a dostatečné příjmy. Na základě toho, kolik peněz měsíčně dorazí k vám na účet, banka nastaví úvěrový limit. Ten bývá maximálně dvojnásobkem až trojnásobkem čistého příjmu. Proces schválení je zpravidla rychlejší u banky, která má o vás historicky dostatek informací a záznamů.

Vždy si předem zkontrolujte poplatky za sjednání, úroky z vyčerpané části a další podmínky. Splátky se u většiny bank strhávají automaticky. Zároveň se informujte o tom, jak často za rok musíte být na účtu v plusu. Skvělým tipem je nastavení limitu kontokorentu do výše vašeho pravidelného příjmu. Díky tomu s příchozí výplatou kontokorent splatíte.

Někdy se vyplatí kreditka

Dluh se u kontokorentního úvěru úročí nižší sazbou než u kreditek. Nevýhodou je absence bezúročného období. Co z toho vyplývá? U menších částek na krátké období se jednoznačně vyplatí kreditní karta. Většina bank nabízí 45 až 55 dní na splacení bez navýšení. U kontokorentu se vám dluh bude úročit vždy. Dalším rozdílem jsou různé bonusy. U karty jsou běžné věrnostní a partnerské programy pro platby u obchodníků. Příkladem je získání kreditů na nákup v konkrétním internetovém obchodě, vracení několika procent z nákupu nebo balíček pojištění.

Rizikem u kreditních karet jsou vysoké úroky a poplatky při zanedbání povinnosti vše splatit v bezúročném období. Během čerpání peněz z karty vždy mějte přehled a kontrolu nad budoucími možnostmi splácení. Utracené peníze vás jinak doženou a vy se můžete dostat do dluhové pasti. Během překlenutí nepříznivého období do další výplaty zbytečně neutrácejte. Kreditka by měla sloužit pouze na nejnutnější výdaje.

Kontokorent pro podnikatele?

Do problémů s finančními toky se mohlo dostat nejen jednotlivci, ale také společnosti, které například čekají na platby neuhrazených faktur za odvedené služby. I pro ně existuje řešení, které je v principu velmi podobné kontokorentu. Revolvingový úvěr představuje účelový úvěr, který není vázaný na běžný účet. Finanční prostředky z něj firma může čerpat opakovaně, a to především na pohledávky a zásoby. Možnost opakovaného čerpání i v době splácení úvěru patří mezi jedny z největších výhod revolvingového úvěru. Na opačné straně se nachází vyšší poplatky a vysoké úroky z prodlení.

Hodí se, ale pozor

Sjednání kontokorentu k vašemu účtu je dobrý nápad, pokud se ho skutečně chystáte pravidelně využívat na to, k čemu má primárně sloužit. Ve všech ostatních případech je čerpání do minusu rizikem a důvodem k tomu, abyste si vše předem pořádně propočítali.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

10. 7. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

Banky teď nabízejí hypotéky v průměru za 5,49 procenta. Na hranici 5,5 procenta se drží ale už několik měsíců, i když ČNB pokračovala v razantním snižování své klíčové sazby. Kdy hypotéky... celý článek

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

9. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Pětina Čechů nerozumí procentům, ukázal průzkum

Česká bankovní asociace (ČBA) si nechává pravidelně kolem poloviny roku vyhodnocovat finanční gramotnost v zemi. Index finanční gramotnosti, jak průzkumu říkají, má vždy stejnou strukturu... celý článek

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

ČNB sebrala Fair Credit povolení na spotřebitelské úvěry

21. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB sebrala Fair Credit povolení na spotřebitelské úvěry

Česká národní banka (ČNB) odňala společnosti Fair Credit Czech oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Důvodem je opakované a závažné porušení zákona... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Partners Financial Services