Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Končí i výhoda na běžném

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 2. 2021 | 8 komentářů
Nejlepší spořicí účet sníží úrok. Končí i výhoda na běžném

Zdroj: Mino Surkala, Shutterstock

Hello bank výrazně sníží úrokovou sazbu na svém spořicím účtu. Od začátku května klesne na 0,6 % z dosavadních 1 % p.a. Současně přestane úročit zůstatek na běžném účtu.

Spořicí účet Hello bank dlouhodobě patří mezi nejlépe úročené na trhu – přinejmenším mezi snadno dostupnými účty bez dalších podmínek. Od loňského května Hello bank reagovala na pád základních sazeb ČNB mírněji než většina konkurentů – úrok tehdy snížila z 1,5 % na 1 %.

Na jednom procento se udržel i letos, od začátku roku však banka snížila strop pro úročení vkladů z dosavadních 300 tisíc na 200 tisíc korun – případná část nad tento limit se neúročí vůbec. I přesto zůstala Hello bank jediná, kdo na spořicím účtu nabízela aspoň 1 %.

Druhý nejvyšší úrok na spořicím účtu – 0,9 % – momentálně drží mBank na poněkud komplikovaném produktu mSpoření. Zatím není jisté, jestli se od května stane jedničkou, nebo také sníží sazbu. (Aktualizace: Den po vydání článku oznámila, že také ona od května sníží úrok na 0,4 %.) Na zmíněný úrok dosáhnete, když na účtu máte maximálně 100 tisíc korun. Při překročení této hranice spadne úročení celého zůstatku (tedy i s částí do 100 tisíc) na prakticky nulovou sazbu 0,01 %. mBank umožňuje založení až osmi takových účtů, v praxi tedy lze zvýšit limit až na 800 tisíc, pokud na žádném nebude víc než 100 tisíc.

Trojkou je momentálně Equa bank, jejíž Spořicí účet Hit dává maximálně 0,7 % pro část vkladu do 200 tisíc. Equa už před měsícem oznámila, že od dubna klesne maximální úrok na 0,4 %. Část nad hranici 200 tisíc se úročí 0,1 %, stejně jako při nesplnění podmínek u nižšího zůstatku (aspoň třikrát za měsíc zaplatit kartou, nebo investovat do podílových fondů aspoň 50 tisíc). 

Pro vyšší vklady je tu hlavně J&T Banka, která po nedávném snížení nabízí 0,6 %. Naopak pro menší úspory slibují nadprůměrný úrok některé dětské účty: Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun, Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc, Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc. 

Žádný spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží. Zdaleka je neuchrání ani před zhruba dvou- až tříprocentní inflací, zvlášť když od výnosu odečteme i 15% daň. Přestože vám zůstane o dost víc než na běžném účtu, má spořicí účet smysl hlavně pro bezpečné uložení peněz, které chcete mít kdykoliv rychle k dispozici.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte nejlepší spoření? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Porovnání spořicích účtů

Porovnání termínovaných vkladů

Porovnání stavebního spoření

Úrok na běžném účtu končí

Zůstatek na běžném účtu nebude Hello bank od května úročit vůbec. Dosud na něm nabízela – a do konce dubna pořád nabízí – nejvyšší sazbu na trhu: 0,6 % do zůstatku 100 tisíc korun. Většina bank přitom zůstatky na běžném účtu neúročí vůbec, nebo jenom symbolickou sazbou 0,01 % - a to i v mnohem lepších časech než teď.

Vyšší úrok na běžném účtu nabízí vedle Hello bank už jenom Neo účet od Expobank, která ho loni snížila z 1,6 % na 0,25 %. Mezi výjimky patřily i Air Bank a Richee od Banky Creditas, obě však tuto výhodu zrušily loni po příchodu koronavirové krize.

Raiffeisenbank teď přichází s nabídkou úroku 1 % na běžném účtu, ale pouze pro vklady převedené z ING Bank, která letos končí s osobním bankovnictvím na českém trhu. Sazbou 1 % se bude po dobu dvanácti měsíců úročit zůstatek do 300 tisíc korun, nad tento limit pak 0,2 %.

Jak uchránit úspory před inflací?

Jistou ochranu před inflací – ať dosáhne jakékoliv výše – poskytuje protiinflační Dluhopis Republiky. Kdo ho ještě v minulosti od státu nekupoval, musí na začátku překonat administrativní komplikace a vstupní poplatek. Dluhopis má šestiletou splatnost, jednou ročně lze ho však předčasně „prodat“ – ovšem jen k určenému termínu, ne kdykoliv.

Alternativou jsou termínované vklady. Když se bance nebo družstevní záložně zavážete, že na peníze po předem určenou dobu nesáhnete, můžete v některých případech získat vyšší úrok než na spořicím účtu. Jenže ani ty nejlepší termínované vklady teď neochrání úspory před inflací.

Nad inflaci se – pouze díky státnímu příspěvku – dlouhodobě dostávají i výnosy stavebního spoření. Splnit podmínky pro maximální zisk je ale o dost komplikovanější: Hlavně spořit po dobu šesti let a měsíčně ukládat 1700 korun.

Zbývající možnosti, jak porazit inflaci, mohou přinést výrazně vyšší zisk, ale také ztrátu. Jde o podílové fondy, akcie a další investice. Jsou rizikovější, na rozdíl od vkladů v bankách nebo stavebních spořitelnách je nechrání ani státní systém pojištění vkladů

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2021 15:06, HonzaB

No a bída spořících účtů je taková, že s těmi 0,6 budou na prvním místě, pokud nepočítám reklamní akce typu rušení ING.
Takhle už nikdo nespoří, ale i na odkládání rezerv na blízké ještě horší časy je to potupné.
A toho běžného účtu je ještě větší škoda...

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 2. 2021 20:50

je bida v cesku setrte doma co je doma to se pocita cesko ja drahota kam se podivate banky to je onicem

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

16. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky po snížení úroků

Banky dál snižují úročení vkladů. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Nejhůře úročený účet pro děti láká nové klienty. Porovnali jsme, kdo dá víc

17. 6. 2024 | Petr Kučera

Nejhůře úročený účet pro děti láká nové klienty. Porovnali jsme, kdo dá víc

UniCredit Bank nabízí dětem lekci finanční gramotnosti. Novým klientům dá pro začátek úrokovou sazbu 4,25 % do limitu 100 tisíc a jednorázový bonus 500 Kč. Standardní úrok má ale jen... celý článek

Nový král termínovaných vkladů. Inbank spouští i osobní půjčky

6. 6. 2024 | Olga Skalková, Petr Kučera

Nový král termínovaných vkladů. Inbank spouští i osobní půjčky

Estonská Inbank vstoupila do Česka předloni, dosud se zaměřovala hlavně na splátkový prodej. Teď rozšiřuje služby o spoření a hotovostní spotřebitelské úvěry.

Partners Financial Services