Mobilní tarify jsou v Česku nehorázně předražené. V zahraničí si účtují i o polovinu méně

PR článek | rubrika: PR Článek | 16. 10. 2017 | 1 komentář
Doba, kdy jste s okolním světem mohli na dálku komunikovat pouze skrze obří sluchátko připoutané pokroucenou šňůrou k zsátrčce ve zdi, je dávno pryč. Dnes už má každý telefon mobilní, který se pohodlně vejde do kapsy od kalhot či bundy.
Mobilní tarify jsou v Česku nehorázně předražené. V zahraničí si účtují i o polovinu méně

Stačí ho doma nabít a poté jej můžete bez problému využívat kdykoliv a kdekoliv. Nelimitují vás žádné kabely. Jeho provoz ale není zadarmo. Pokud ho tedy nemáte jen na přijímání hovorů, případně SMS zpráv, na hraní her nebo na okrasu. Kolik si operátoři v Česku účtují? V jakých cenových relacích se tarify pohybují v zahraničí? A lze za mobilní služby nějak ušetřit?

Jiný operátor, jiná cena, to je celkem pochopitelné, ale situace, kdy operátor působící současně u nás i v zahraničí nabízí za hranicemi stejné služby jako Česku za odlišné ceny, je naprosto absurdní. Bohužel to v dnešní době není žádnou anomálií. Poskytovatelé mobilních služeb na českých zákaznících celkem solidně rejžují. Například společnost T-Mobile nabízí v Česku za cenu okolo 30 eur jen 4 GB dat, v Polsku za ten samý obnos získáte neomezený datový balíček. A to není zdaleka jediný případ.

Spotřebitelé oceňují konec roamingu

Jedinou pozitivní novinkou, které se Češi za poslední rok dočkali, je zrušení poplatků za roaming. Co to přesně znamená? Díky programu „Roam like at home“ můžete v zemích Evropského hospodářského prostoru využívat veškeré mobilní služby za stejné ceny jako doma. I to má však háčky. Ne každé volání přes hranice se totiž nazývá roamingem.  

Ukážeme si to na příkladu. Pokud jste například Čech na dovolené v Německu a voláte do Česka (tedy české sítě), roaming to je. Pokud byste ale volali z Česka například do Španělska (do zahraniční sítě na číslo, které začíná jinou předvolbou než +0420) už je to mezinárodní volání, které je výrazně dražší. Vlivem nové regule o roamingových cenách tedy mohou nastat i velmi paradoxní situace, kdy z Rakouska do Itálie budete volat za domácí ceny, ale z Česka si za telefonát do Itálie na zahraniční číslo připlatíte.

Mezi slepými jednooký králem

Vraťme se ale zpátky na domácí půdu. V Česku působí více než 90 různých operátorů. Hledat v takovém množství předražených nabídek tu relativně nejvýhodnější je, co si budeme povídat, zhruba stejné jako klipování mozkového aneurysmatu. Právě proto jsme pro vás sepsali tři šikovné tipy.  

  1.  Vyberte si z kombinovaných balíčků od O2  

Tarify O2 samostatně vycházejí celkem draze, ale pokud dokážete chytře zkombinovat mobilní služby s internetem a TV, ušetříte nemalou částku. Vybrat si můžete z poměrně široké nabídky různých balíčků. Jedním nich je například O2 Spolu, který obsahuje tři neomezené tarify a navíc 81 kanálů O2 TV na čtyři různá zařízení.  

  1. Chcete neomezený tarif? Sjednejte si ho u Vodafone

Ti, kteří hledají rozumný poměr cena versus kvalita služeb, mohou využít tarif od Vodafone. Operátor poměrně nedávno upgradoval celou svou stávající nabídku. Tarify RED nahradil tarify RED Naplno a napumpoval je daty. Jejich ceny jsou, jak bylo dříve zvykem, opět ve znamení sedmiček. Jako věrné stálice však zůstávají studentský tarif #jetovtobě a tarif pro seniory 60+.

  1. Sbalte svých pět švestek a odstěhujte se za hranice

Třetí řešení je poměrně radikální, a proto ho berte s rezervou. Nejste s českými operátory příliš spokojeni? Odstěhujte se do některé ze zemí, kde jsou mobilní služby včetně štědré datové dotace vzhledem k průměrné mzdě o dost levnější. Nabízí se vám například Polsko, Velká Británie, Irsko, Nizozemsko nebo Dánsko. Pokud se stěhovat nehodláte, postěžujte si svému operátorovi. Čím víc nespokojených hlasů se bude ozývat, tím vyšší je šance na nápravu.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services