Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 5. 9. 2023 | 6 komentářů
Poplatky za televizi a rozhlas stoupnou. Zaplatíme i za mobil

Zdroj: Shutterstock

Koncesionářský televizní poplatek se pravděpodobně zvýší o 25 korun, lidé tak budou platit 160 korun měsíčně. Rozhlasový poplatek stoupne o deset korun na 55 korun měsíčně. Zároveň se rozšíří okruh poplatníků. Předpokládá to vládní návrh zákona, který představil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Za rok by tedy koncesionáři veřejnoprávních médií měli platit 660 místo 540 korun za Český rozhlas a 1920 místo 1620 korun za Českou televizi. Ten, kdo oba poplatky hradí už teď, zaplatí ročně o 420 korun víc, kdo neplatil žádné a bude platit nově, bude ročně lehčí o 2580 korun.

„Poplatky se u České televize nezvyšovaly 15 let, u Českého rozhlasu dokonce 18 let, současná hodnota poplatku je tak zhruba poloviční. Sledovanost a poslechovost obou veřejnoprávních médií je však jednou z nejvyšších, obě média mají širokou nabídku, široké spektrum příznivců, vysokou kvalitu a důvěryhodnost,“ říká Baxa. 

Pokud vše půjde podle plánu, projeví se zvýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků od 1. ledna 2025.  

Nově bude poplatky platit i skupina lidí, která dosud poplatky vázané na rozhlasový a televizní přijímač neplatila. Změní se totiž definice zařízení, ze kterého se poplatek odvádí. Nově půjde o jakýkoli přístroj, který může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například chytrý telefon, tablet nebo počítač.  

Nadále platí, že se ale neplatí za přístroj, ale za domácnost. Je tedy jedno, kolik přístrojů v domácnosti je.

Změní se také platby právnických osob: Nebudou se dotýkat malých firem do pěti zaměstnanců a živnostníků, firmy budou odvádět poplatek v závislosti na počtu zaměstnanců.  

„Návrh vlády jednoznačně vítáme a věříme, že najde podporu v legislativním procesu. Je výsledkem naší dlouhodobé komunikace s politiky a veřejností a dlouholetého předkládání argumentů o neudržitelnosti veřejné služby při nevyřešení jejího financování,“ říká odcházející generální ředitel České televize Petr Dvořák.

V současné době přispívá 3,3 milionů koncesionářů České televizi a 3 miliony koncesionářů Českému rozhlasu.    

Cílem takzvané velké mediální novely je podle vlády zachování silných a nezávislých veřejnoprávních médií se stabilním financováním nezávislým na státním rozpočtu. Předpokládané zvýšení příjmů po navýšení poplatku a rozšíření okruhu poplatníků bude u České televize o 1,4 miliardy, u Českého rozhlasu o 626 milionů korun ročně. 

Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-435
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 9. 2023 13:25, Silviana

Výpalné by mělo být jako mandatorní výdaj, když ČT politici podporují, ať si ji platí z rozpočtu. Pro mne je celá ČT nesledovatelná!

+85
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services