Ceny vzrostly. Vzkříšení inflační příšery se ale nekoná, míní experti

Pavla Adamcová | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2024
Ceny vzrostly. Vzkříšení inflační příšery se ale nekoná, míní experti

Zdroj: Pleska / Midjourney

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Je to více, než očekávali analytici i sama Česká národní banka, která předpokládala míru 2,5 procenta. Čerstvá data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta.

„Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot,“ upřesnila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

„Inflace zrychluje své tempo, stále se však udržuje ve svém tolerančním pásmu. Zatímco ceny zboží se meziročně zvýšily jen o 1,4 procenta, ceny služeb zdražily o 5,3 procenta a zatím se je nedaří dostat plně pod kontrolu,“ říká k výsledkům ekonom BHS Štěpán Křeček.

V dubnu meziročně zdražilo vodné o 10,9 procenta, stočné o 10,5 procenta a elektřina o 12 procent.

Naopak cena zemního plynu se meziročně snížila o 5,8 procenta a cena tuhých paliv klesla o 4,8 procenta. „V dubnu si lidé výrazně připlatili za neřesti. Vzrostla cena lihovin o 10,4 procenta, vína o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta či tabákových výrobků o 7,1 procenta. Rovněž zdražily pohonné hmoty a oleje o 8,4 procenta,“ pokračuje Křeček.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Ekonom společnosti Cyrrus Víta Hradil připouští, že zvýšení meziroční inflace může působit dramaticky. „Ovšem podle nás jej nelze interpretovat jako zmrtvýchvstání inflační příšery. Již v předchozích měsících jsme upozorňovali, že nečekaně nízká meziroční inflace je ovlivňována šťastným vývojem v některých notoricky nespolehlivých kategoriích a může se velmi snadno v průběhu roku otočit, což se nyní stalo,“ upozorňuje ekonom.

Částečně to podle něj způsobil efekt srovnávací základny, kdy před rokem v dubnu ceny nezvykle poklesly, což posouvá meziroční srovnání směrem nahoru.

„Zároveň došlo k přerušení předchozího trendu meziměsíčního zlevňování potravin, což ovšem bylo spíše otázkou času. Svou roli sehrál i vývoj na mezinárodním trhu s ropou, který nepřál cenám pohonných hmot, a také postupné propisování zvýšení spotřební daně z tabáku a lihu,“ doplňuje Hradil.

Česká měna ale nadále posiluje, aktuálně už na 24,80 koruny za euro. To je dobrá zpráva pro ty, kteří by si nyní chtěli směnit hotovost na letní dovolenou. Psali jsme zde: Koruně se daří. Vyplatí se teď vyměnit eura na dovolenou?

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Podle analytiků ale také dále platí, že úrokové sazby budou klesat pomaleji než v uplynulých měsících. „Očekávání trhů na tempo snižování úrokových sazeb ze strany ČNB se po dnešní inflaci nezměnilo. ČNB už v minulosti zchladila předpoklady, že by sazby šly dolů rychle. Čeští centrální bankéři budou pravděpodobně nadále opatrní a uvolňování měnových podmínek bude pomalejší,“ odhaduje analytik Citfin Tomáš Volf. 

To podle něj bude mít negativní vliv na cenu úvěrů, které nebudou zlevňovat tak rychle, jak se původně čekalo. „Podpora podniků levnějšími provozními úvěry, dostupnější hypotéky a motivace k vyšší spotřebě domácností prostřednictvím levnějších úvěrů se odkládá,“ doplňuje Volf. 

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services