O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Kateřina Hovorková | rubrika: Co se děje | 5. 12. 2023
Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na sociální správu. Potřebujete k tomu identitu občana nebo datovou schránku. Zásadní je zkontrolovat doby pojištění, které ovlivňují výši dávky.
O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Zdroj: Shutterstock

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila novou službu. Lidé můžou o všechny typy důchodů požádat online přes počítač nebo chytrý telefon. 

Na webu ePortál ČSSZ v sekci Online služby a podsekci Pro pojištěnce nově najdou Žádost o důchod online. Je až ve spodní části, nabídka služeb je řazena abecedně. Pokud zájemce klikne na odkaz Spustit, dostane se na stránku, která ho vyzve k identifikaci.

Přihlásí se buď prostřednictvím identity občana, tedy například eObčankou, bankovní identitou či mobilním klíčem eGovernmentu, nebo využije své přihlašovací údaje k datové schránce. Pokud někdo žádá o důchod ze zahraničí, může využít identifikační prostředek podle unijního nařízení eIDAS. 

Po přihlášení klikne žadatel na odkaz Založit novou žádost. Potvrdí, jestli je důchodově pojištěn v České republice a zda v zemi žije. Další stránka už obsahuje všechny formuláře, které je potřeba vyplnit.   

Je rozdělená do dvou oddílů. První oddíl Základní informace žádosti obsahuje identifikační údaje žadatele, které jsou už sociální správou předvyplněné.  

Druhý oddíl Informativní vyhodnocení nároku na starobní důchod začíná informací o tom, kdy žadatel dosáhl nebo dosáhne důchodového věku a kolik má dob pojištění. Je tu i informativní odhad výše budoucího důchodu. Tato částka se může měnit, když žadatel bude doplňovat dál nové informace nebo přidávat dokumentaci.

V případě, že žadatel nemá nárok na důchod, dozví se to právě zde: „Ke dni jste nedosáhl/a důchodového věku a nejsou splněny podmínky pro nárok na starobní důchod. Z provedeného vyhodnocení dob pojištění evidovaných ČSSZ vyplývá, že jste dosud nezískal/a alespoň 35 let pojištění nebo 30 let čisté doby pojištění potřebné pro nárok na starobní důchod. Doby pojištění můžete zkontrolovat a případně doplnit v oddílu Přehled dob důchodového pojištění,“ uvádí v takovém případě aplikace.  

Pokud nárok na důchod žadatel má, tedy dosáhl důchodového věku a má dostatek dob pojištění, vyplní, jak ho chce dostávat – zda převodem, nebo v hotovosti. 

To nejdůležitější: zkontrolujte doby pojištění

Poté u žádosti o starobní důchod následuje výčet dob důchodového pojištění. Jde o jedno z nejdůležitějších míst v žádosti. Přehled je potřeba pečlivě zkontrolovat, jestli v něm nechybí některé zaměstnání nebo náhradní doba. Právě podle evidovaných dob pojištění sociální správa vypočítává výši starobního důchodu.

Pokud tady žadatel zjistí nesrovnalosti, musí začít pátrat. Každý odpracovaný nebo započítaný rok znamená o něco vyšší měsíční důchod.

V evidenci ČSSZ často chybí například informace týkající se takzvaných náhradních dob pojištění. Tedy těch období, kdy člověk nevykonával výdělečnou činnost, ale přesto se jedná o dobu pojištěnou. Nejčastěji jde o dobu studia na střední a vysoké škole nebo vojenské služby.   

O náhradních dobách jsme psali podrobně: Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak.

Přímo v aplikaci je možné chybějící doby doložit. Stačí například vojenskou knížku nebo diplom z vysoké školy naskenovat nebo vyfotit a nahrát. Když chybí odpracované roky či měsíce, měl by se žadatel obrátit na bývalého zaměstnavatele a požádat ho o evidenční list. Pokud už zaměstnavatel neexistuje, je možné dobu pojištění doložit například pracovní smlouvou, potvrzením zaměstnavatele nebo výplatní páskou z daného období.  

Důchody jako kvíz

Zdroj: Shutterstock

Znáte svůj důchodový věk? Tušíte, jak jsou teď vysoké důchody? A kolik se na ně platí peněz? Vyzkoušejte kvíz.

Kdy můžete do důchodu a pustí vás tam vůbec? Otestujte se

„Pokud jsou přiložené dokumenty pouze naskenované, může okresní správa v případě pochybnosti o pravosti požádat o jejich převedení autorizovanou konverzí, předložení originálu anebo o úředně ověřenou kopii v listinné podobě,“ upozorňuje ředitel ČSSZ František Boháček.

Následuje sekce informací o žadateli a vychovaných dětech, zčásti už předvyplněná z údajů sociální správy. Žadatel doplňuje například informace, zda chce péči o dítě do čtyř let uplatnit jako náhradní dobu pojištění a zda žádá o výchovné.

Nasledují další oddíly, kde se odpovídá na různé otázky sociální správy například k pobírání předdůchodu či důchodu z ciziny, k podnikání či případnému insolvenčnímu řízení.

„Rozpracovanou elektronickou žádost lze kdykoliv uložit a dokončit později, například když si klient bude potřebovat něco promyslet anebo když zjistí, že mu některé dokumenty chybí. Všechny služby ePortálu ČSSZ jsou dostupné z počítače i z mobilního zařízení či tabletu 24 hodin denně 7 dní v týdnu,“ doplňuje Boháček.

Sejděte se s úředníkem online

Když bude někdo s vyplněním žádosti potřebovat pomoct, může kontaktovat call centrum sociální správy. Boháček také slibuje, že do konce roku začne fungovat nová služba „objednání schůzky s pracovníkem ČSSZ online“, a to s datem a časem podle vlastního výběru. 

Chcete si i v penzi plnit sny? Poradíme!

Najděte si nejvýhodnější penzijní spoření a získejte státní příspěvky i slevy na dani. Podpořit vás může i zaměstnavatel.

„V tento rezervovaný čas se pak klient přihlásí přes svoje identifikační údaje do ePortálu, kde mu pracovník správy online poradí, jak žádost dokončit. Nezbytnými prostředky k uskutečnění online hovoru budou na straně klienta pouze mikrofon a reproduktor nebo sluchátka,“ dodává šéf ČSSZ. 

Po odeslání žádosti klient elektronicky obdrží potvrzení o jejím přijetí. Další komunikace pak probíhá podle volby klienta: v listinné podobě, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky. Na přiznání důchodu má sociální správa stejně jako u osobního podání na pobočce tři měsíce. 

Projekt online žádosti o důchod stát spolufinancoval z nástroje Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy. Stál 151 milionů korun. 

Podle odhadů využije novou službu v následujících měsících pět až deset procent žadatelů. Možnosti se ale rozšířily i pro ty, kteří budou chtít žádat na pobočce sociální správy. Nově je totiž možné osobní sepsání žádosti na libovolné okresní správě, tedy už ne pouze na té, ke které žadatel přísluší podle místa trvalého pobytu.

Od ledna do konce listopadu eviduje sociální správa 215 512 žádostí o všechny typy důchodů. O starobní důchod požádalo 122 639 lidí, z toho je 98 491 žádostí o předčasný důchod

Výpočet odchodu do důchodu

+

Další kalkulačky

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi po řádné valorizaci budete v roce 2025 dostávat právě vy.

Skoro milion důchodců přijde o státní příspěvek. Výjimka pro předčasné penze neplatí

26. 6. 2024 | Kateřina Hovorková, Olga Skalková | 1 komentář

Skoro milion důchodců přijde o státní příspěvek. Výjimka pro předčasné penze neplatí

Starobní důchodci od července nedostanou státní příspěvek k penzijnímu spoření. Řadě z nich se vyplatí snížit si měsíční vklad na minimum, ale na zrušení smlouvy by citelně prodělali. celý článek

Změny v penzijním spoření: Nová pravidla pro příspěvek i daňový odpočet

10. 6. 2024 | Petr Kučera

Změny v penzijním spoření: Nová pravidla pro příspěvek i daňový odpočet

Od července začnou platit nová pravidla pro státní příspěvek. Kdo chce včas změnit částku, kterou si na penzijní spoření posílá, měl by to nahlásit penzijní společnosti ještě v červnu.... celý článek

Důchodců bude víc, než se čekalo. Reforma je nutná, varuje úřad

7. 6. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Důchodců bude víc, než se čekalo. Reforma je nutná, varuje úřad

Bez zásadních změn bude státní důchodový systém neudržitelný, zdůrazňuje nová zpráva ministerstva práce a sociálních věcí. Stárnutí populace řeší i ostatní vyspělé státy.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nahradíme ho, slibují fondy

6. 6. 2024 | Olga Skalková | 1 komentář

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nahradíme ho, slibují fondy

Pět z devíti penzijních společností nabízí, že ztracený příspěvek budou seniorům částečně kompenzovat. Prošli jsme jejich podmínky.

Partners Financial Services