EU

Evropská unie (zkratka EU) je svazek 27 evropských států. Ekonomická a politická unie specifického druhu, která má sice některé rysy jednotného státu, ale v jiných věcech zas spíš mezinárodní organizace. Vznikla v roce 1993 na základě několika starších společenství, která integrovala evropské země od 50. let – Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO), Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Evropská unie má své vlastní instituce, které zahrnují Evropskou komisi, Evropský parlament, Radu EU a Evropský soudní dvůr. Tyto instituce spolupracují na vytváření a provádění legislativy, která ovlivňuje širokou škálu oblast, od obchodu po životní prostředí.

Zásadním prvkem Evropské unie je jednotný trh, který umožňuje volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob mezi členskými státy. V roce 1999 byla zavedena společná měna, euro, kterou nyní používá 19 z 27 členských států. Členské země mají jednotný trh a obchodní politiku, budují zahraniční vztahy a další. Také mají stanovené společné cíle a normy. Větší část členských států navíc tvoří měnovou unii a používá společnou měnu, která se jmenuje euro. V této takzvané eurozóně je dnes nadpoloviční většina států EU.

Další články na téma EU najdete na Finmag.cz.

"Zelené fondy" aneb vydělejte na změně (politického) klimatu

Podílové fondy | Roman Stuchlík | 3. 4. 2007

"Zelené fondy" aneb vydělejte na změně (politického) klimatu
+2

Firmy vyvíjející nové technologie, jež mají pomoci lidstvu snížit emise skleníkových plynů, mohou čekat pohádkové zisky. Podmínkou jsou vyšší pokuty znečišťovatelům ovzduší nebo vyšší státní dotace "čistým" technologiím. Jak investovat do "zelených" fondů, které nakupují akcie eko-technologických firem? Co trh konkrétně nabízí? Může přijít "ekologická bublina"?

Akcie: PX povyskočil, na historické maximum ale nestačil

Akcie | Pavel Slavík | 3. 4. 2007

Akcie: PX povyskočil, na historické maximum ale nestačil
+2

Pražská burza si udržela silné zisky z minulého týdne. Americké trhy naopak svorně oslabovaly. V USA poklesl také index spotřebitelské důvěry a na nejnižší hodnotu za posledních 7 let se propadl i prodej nových domů. Německý DAX naopak ještě upevnil svůj takřka 5% růst z minulého týdne a důvěra německých podnikatelů v březnu neočekávaně vzrostla. Maďarská burza oslabila.

Komodity: osvědčují se jako vhodná diverzifikace portofila

Investiční produkty | Robert Šíbl | 29. 3. 2007

Komodity: osvědčují se jako vhodná diverzifikace portofila
-4

I když většina investorské veřejnosti považuje komoditní trhy za snad nejrizikovější formu investic, když se ke konci února zvýšila pravděpodobnost recese v USA a trh se začal houfně přesouvat do méně rizikovějších typů aktiv, na trzích s komoditami k žádným výprodejům nedošlo. Proč tomu tak je? Jaký je vztah mezi akciovým a komoditním trhem?

Akcie: burzy se po rekordních týdnech "dočkaly" ztrát

Akcie | Pavel Slavík | 13. 2. 2007

Akcie: burzy se po rekordních týdnech "dočkaly" ztrát
-3

Pražská burza zakončila týden s nepatrnou ztrátou. Také maďarské a americké akcie korigovaly zisky z minulého týdne. Své růsty udržel jen německý trh. Které tituly stály za poklesy a které naopak zapříčinily, že tyto poklesy nebyly tak dramatické?

Sytý hladovému nevěří aneb jak banky přispívají na dobročinnost

Články | Kateřina Boušová | 22. 12. 2006

Sytý hladovému nevěří aneb jak banky přispívají na dobročinnost
+4

Umí být banky štědré? Kolik z 30 miliard korun, které vydělaly v prvních devíti měsících letošního roku, věnují na dobročinnost? Na jaké projekty přispívají? Patří charita k "dobrým mravům", nebo je to věc každé instituce? Jaký je názor neziskových organizací a co si o tom myslí banky? Jakou roli hrají daňové odpisy?

Události uplynulého měsíce: listopad

Články | redakce Peníze.CZ | 1. 12. 2006

Události uplynulého měsíce: listopad
+1

Uteklo vám v listopadu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru listopadových událostí.

Komodity: připravme se na zimu, zásoby klesají

Články | Robert Šíbl | 24. 11. 2006

Komodity: připravme se na zimu, zásoby klesají
+2

Říjen potvrdil stagnaci ceny na trhu s ropou, která se výrazněji pod 60 USD za barel před zimním obdobím už asi nepodívá. Od počátku uplynulého měsíce získal na ceně zemní plyn, jehož letošní cesta se vyvíjí především podle vývoje zásob. Od počátku roku, stejně jako v horizontu jednoho roku jeho cena poklesla o více než 30 %, v říjnu ale přidal více než 20 %.

Dluhopisy: evropské výnosy jsou stále velmi atraktivní

Články | Robert Šíbl | 22. 11. 2006

Dluhopisy:  evropské výnosy jsou stále velmi atraktivní
-5

Vývoj ve druhé polovině letošního roku se na dluhopisových trzích v USA bude počítat rozhodně k rekordním. Výnosy spolu s potvrzeným zpomalováním ve Spojených státech klesaly nejvíce od roku 2002 a v současnosti stále 40 % analytiků předpokládá počátek snižování sazeb již na počátku příštího roku, což by dluhopisy mohlo ještě více vyzvednout.

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: říjen 2006

Články | Robert Šíbl | 2. 11. 2006

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: říjen 2006
-4

Změny v průběhu minulého měsíce nebyly převratné. Fundament hlavních světových ekonomik zůstává podobný, očekávání budoucího vývoje snad nejvíce ovlivnily poklesy cen energií, které stáhly dolů meziměsíční změny inflace.

Evropské univerzity se brání potřebným změnám

Články | Radim Valenčík | 1. 11. 2006

Evropské univerzity se brání potřebným změnám
0

Otázka financování vzdělání na vysokých školách patří nejen mezi ty, které ve veřejných diskuzích vyvolávají největší emoce, ale kde se vyskytuje i nejvíce nedorozumění až demagogie. Podívejme se, kam nepochopení veřejnosti vede, kam evropské vysoké školy přivedla chybějící přímá finanční zainteresovanost na uplatnění svých absolventů. Máme pro vás i unikátní žebříček světových univerzit podle kvality vzdělání a výsledků vědeckovýzkumné činnosti.

Dluhopisy: ve středoevropském čtyřlístku "řádily" centrální banky

Články | Robert Šíbl | 3. 10. 2006

Dluhopisy: ve středoevropském čtyřlístku "řádily" centrální banky
-6

Minulý týden zasedaly všechny čtyři centrální banky ve středoevropském regionu. Největším překvapením bylo rozhodnutí maďarské autority, překvapila ale Národná banka Slovenska a z části i ČNB. Všechny zásahy byly ve prospěch růstu výnosů, ceny dluhopisů tak inverzně ztrácely. Dluhopisy v USA sice minulý týden mírně ztratily, ale i tak ve třetím čtvrtletí získaly nejvíce za poslední čtyři roky. Evropský trh se vyvíjel paralelně.

Investiční pobídky: může být státní úředník dokonalejší než trh?

Články | Lukáš Marek | 19. 9. 2006

Investiční pobídky: může být státní úředník dokonalejší než trh?
-2

Vznik každé investice vždy zároveň znamená zánik investice jiné. Nejde jen o to zvolit investici výnosnou, jde o to zvolit tu nejvýnosnější. Trh vybírá investice, které samozřejmě realizuje jinak než státní úředník. Kdo rozhoduje lépe?

Dluhopisy: také v ČR vzrostou sazby dříve

Články | Robert Šíbl | 19. 9. 2006

Dluhopisy: také v ČR vzrostou sazby dříve
-4

Událostí minulého týdne bylo páteční zveřejnění míry americké i evropské inflace. Vše tentokrát zůstalo bez překvapení a i dluhopisové trhy končily týden na úrovních, na kterých začínaly. Domácí situace se vyvíjí spíše ve vleku politických událostí, vyšší nárůst dluhopisových výnosů byl způsoben prohlášením viceguvernéra ČNB Singera, který naznačil dřívější utažení měnové politiky. Situace v regionu hlásí růst trhu v Polsku i Maďarsku.

Akcie: Amerika má za sebou úspěšný týden

Články | Pavel Slavík | 21. 8. 2006

Akcie: Amerika má za sebou úspěšný týden
-1

Úterní a středeční růst na amerických trzích byl jedním z největších dvoudenních růstů letošního roku. Závěr týdne patřil počítačovým gigantům, zatímco společnost Hewlett-Packard potěšila, Dell naopak zklamal. Posílily i trhy eurozóny, podle některých analytiků by evropské akcie mohly po zbytek letošního roku růst rychleji než americké tituly. V Česku si největší zisk připsaly akcie Orco Property a ČEZu.

Dluhopisy: americké mohou být zajímavou investicí

Články | Robert Šíbl | 15. 8. 2006

Dluhopisy: americké mohou být zajímavou investicí
+7

Sazby se v USA po 2letém nepřetržitém zvyšování tentokrát nezměnily a zůstávají na úrovni 5,25 %. Na rozdíl od Evropy, kde ECB zrychlila tempo růstu sazeb. Česká koruna nečekaně láme další rekordy a domácí dluhopisy minulý týden získaly. Na Slovensku mají potíže s růstem cen. Co dalšího týden přinesl?

Akciový trh se přes léto uklidnil

Články | Robert Šíbl | 10. 8. 2006

Akciový trh se přes léto uklidnil
-1

Připravili jsme pro vás shrnutí (nejen) červencového dění na akciových trzích. Vývoj světových akciových a sektorových indexů v různých časových obdobích, hlavní události ovlivňující vývoj na světových trzích a výhled do budoucna.

Dluhopisy: sváteční nálada i na trzích

Články | Robert Šíbl | 19. 4. 2006

Dluhopisy: sváteční nálada i na trzích
+5

Americké výnosy do splatnosti překonaly po 4 letech hranici 5 % a dále rostou. Zatímco jsou současné podmínky v zemích eurozóny hodnoceny kladně, ukazatele ekonomických očekávání mírně zaostaly, a stály tak za mírným oslabením eura proti dolaru. Stále přetrvávají inflační rizika, globálně proto sazby i nadále rostou. Střední Evropu stále ovlivňují politické faktory, tedy volby v Polsku a Maďarsku.

Události uplynulého měsíce: leden

Články | redakce Peníze.CZ | 10. 2. 2006

Události uplynulého měsíce: leden
+5

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Potřeba velkého kapitálu pro investování na kapitálových trzích je mýtus, říká Bártek

Články | redakce Peníze.CZ | 16. 11. 2005

Potřeba velkého kapitálu pro investování na kapitálových trzích je mýtus, říká Bártek
-72

Krachy bank a kampeliček přímo souvisí s českým finančním konzervatizmem. Zákon o vyvlastňování minoritních akcionářů poškozuje ústavní práva, poděkovat za něj můžeme lidem, kteří se živili vydíráním majoritních vlastníků. Růstové vyhlídky středoevropského regionu nadále zůstávají přibližně dvojnásobné v porovnání se západní Evropou, koruna poroste. To jsou jen úryvky z odpovědí Petra Bártka na vaše dotazy.

Události uplynulého měsíce: říjen

Články | redakce Peníze.CZ | 4. 11. 2005

Události uplynulého měsíce: říjen
+2

Uteklo vám v říjnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru říjnových událostí.

První vysvědčení pro Novou Evropu

Články | Simona Ely Plischke | 14. 7. 2005

První vysvědčení pro Novou Evropu
+1

Exporty ČR do nových unijních států vzrostly v roce 2004 o 33 %, máme nejnižší obchodní deficit za poslední dekádu a slibně čerpáme unijní peníze. Ostudně pomalu ale přijímáme evropské právo. Jak jsou na tom jiní? Economist Intelligence Unit vydala zprávu "Rok poté: důsledky rozšíření EU". Podívejme se na ni.

Jak mít dovolenou v pohodě

Články | Simona Ely Plischke | 4. 7. 2005

Jak mít dovolenou v pohodě
-4

Protože je téma cest do zahraničí právě nyní vysoce aktuální, vracíme se k němu ještě jednou. Připravili jsme pro vás souhrnný článek, ve kterém poradíme, jak předejít zbytečným problémům v zahraničí. Víte například, ve kterých zemích se můžete bez obav spolehnout na Evropský zdravotní průkaz a ve kterých ne? Podle čeho si vybrat cestovní pojištění nebo čím naplnit zahraniční peněženku?

Události uplynulého měsíce: červen

Články | redakce Peníze.CZ | 8. 7. 2005

Události uplynulého měsíce: červen
-57

Uteklo vám v červnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červnových událostí.

ČNB: strážný anděl měny, nebo mor ekonomiky

Články | Dan Vořechovský | 8. 6. 2005 | 1 komentář

ČNB: strážný anděl měny, nebo mor ekonomiky
-9

Víte, že inflaci výhradně způsobuje centrální banka? Že úrokové manipulace vytvářejí pouze investiční bubliny, které končí velkými ztrátami? Nebo že umělé oslabování měny má opačný než zamýšlený efekt? Podívejte se na centrální bankovnictví z jiného než obvykle předkládaného pohledu.

Cestovní pojištění právě pro tu vaši dovolenou

Články | Simona Ely Plischke | 31. 5. 2005

Cestovní pojištění právě pro tu vaši dovolenou
+2

Červen klepe na dveře, a tak jsme pro vás připravili další tématický speciál "Letní dovolená za hranicemi". Jeho úvodní článek vám pomůže vybrat si to správné pojištění. Máme pro vás přehledné tabulky cen a limitů všech možných typů cestovního pojištění. Nezapomínáme samozřejmě ani na Evropský zdravotní průkaz.

Zlatou střední cestou do Evropy

Články | Vendula Hilkovičová | 24. 8. 2004

Zlatou střední cestou do Evropy
+2

V Evropské unii jsme už více než čtvrt roku a o tom, jak si v ní stojíme, napoví řada srovnání ekonomických ukazatelů. Ty ale nemusí mít vždy absolutní vypovídací hodnotu. A tak je dobré zkusit jiný úhel pohledu, z kterého to může vypadat, že jsme třeba rovnostářský národ se sklony ke zpronevěře.

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

Články | Martin Zika | 23. 6. 2004

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux
-5

Dojde po deregulaci k poklesu tržního nájemného? Nerozdělí se v jejím důsledku města na části podle příjmu obyvatel, nevzniknou ghetta sociálně slabých? Je-li vůbec reálné deregulaci nájmů očekávat, pak v jakém rozsahu? Martin Lux odpovídá na vaše dotazy.

Zahraniční platby nejsou z nejlevnějších

Články | Kristýna Havligerová | 25. 5. 2004

Zahraniční platby nejsou z nejlevnějších
-1

Chcete si zaplatit jazykový kurz či ubytování v cizině nebo potřebujete poslat hotovost příbuzným na účet v zahraniční? Je lepší provést transakci prostřednictvím banky, nebo využít poštu? Poradíme vám, jak na to.

Ceny nemovitostí opět spurtují, hlásí The Economist

Články | Martin Zika | 26. 4. 2004

Ceny nemovitostí opět spurtují, hlásí The Economist
-3

Ceny nemovitostí v minulosti kopírovaly s dvouletým zpožděním vývoj na akciových trzích. Že tomu tak v současnosti není, nejspíše způsobily mimořádně nízké úrokové sazby, ale o to horší může být vystřízlivění. Někteří odborníci se obávají propadu nemovitostních trhů i v České republice.

Historický vývoj evropské integrace

Články | redakce Peníze.CZ | 13. 4. 2004

+1

Převodník měn

Prohození měn

Rozšířená verze kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services