Příjmy

Příjmy jsou finanční prostředky přicházející do rozpočtu z různých zdrojů. Zdroji příjmů mohou být mzdy, příjmy z podnikání nebo vlastnictví nemovitostí, sociální dávky a další.

Příjmy v ekonomice ovlivňují spotřebu. Mají vliv na životní úroveň občanů dané země a také ovlivňují míru investování. Z příjmů se vypočítávají daně.

Další články na téma příjmy najdete na Finmag.cz.

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku

Daně | Simona Ely Plischke | 9. 3. 2007

Daňové přiznání a OSVČ: příjmy z podnikání, pronájmu a kapitálového majetku
+3

Na koho se vztahuje tzv. minimální daň a kdo naopak minimálnímu základu daně nepodléhá? Lze výdaje paušálem uplatnit i na tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost? Jak do daňového přiznání zanést odvody na sociální a zdravotní pojištění? Můžete uplatnit odpočet úroků z úvěrů na bydlení také na nemovitost, kterou nevlastníte či pronajímáte? Jak zdanit zisky z prodeje akcií a podílových listů? Odpověď na tyto a mnohé další otázky získáte v následujícím textu.

Události uplynulého měsíce: únor

Články | redakce Peníze.CZ | 7. 3. 2007 | 1 komentář

Události uplynulého měsíce: únor
+4

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Daňová poradna: společné zdanění manželů

Daně | Simona Ely Plischke | 5. 3. 2007 | 3 komentáře

Daňová poradna: společné zdanění manželů
+6

V naší daňové poradně se nakupily desítky dotazů, které se týkají společného daňového přiznání manželů. Protože se otázky nezřídka opakují, vybrali jsme ty nejčastější a pro přehlednost je seřadili do následujícího článku. Co vás nejvíce zajímá z oblasti společného přiznání manželů za rok 2006 a jak vám odpověděla daňová expertka Jana Suchá?

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek 2006 už má svého vítěze

Co se děje | Kateřina Boušová | 2. 3. 2007 | 2 komentáře

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek 2006 už má svého vítěze
+1

Štvou vás bankovní poplatky? A které nejvíc? Na tuto otázku se pokusil najít odpověď již 2. ročník ankety "o neabsurdnější poplatek", který za mediální podpory Peníze.CZ uspořádal portál bankovnipoplatky.com. Že tato anketa přináší ovoce dokázaly samy banky, alespoň 3 z nich totiž nejabsurdnější poplatek loňského roku, poplatek za příchozí platbu, zrušily. Výsledky letošního hlasování najdete v článku.

Úspory domácností: bojíme se riskovat, slamník tak stále láká

Spořící vklady | Simona Ely Plischke | 1. 3. 2007

Úspory domácností: bojíme se riskovat, slamník tak stále láká
+5

Co se investování týče, jsme národ velmi konzervativní. Domníváme se, že své finanční prostředky spravujeme efektivně, většinou ale vyhledáváme co nejmenší riziko. A tak nejraději "zhodnocujeme" své volné peníze prostřednictvím stavebního spoření, nákupem nemovitosti či stále ještě uložením peněz na termínovaném účtu. Změny chování ale již patrné jsou. Jak se v průběhu několika uplynulých let změnila struktura českých úspor?

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?

Bydlení | Kateřina Boušová | 28. 2. 2007

Bydlení: jaký byl rok 2006 a co můžeme čekat v roce 2007?
+6

Kolik bytů a rodinných domů bylo v České republice loni postaveno a s kolika můžeme počítat letos? Kolik peněz si v roce 2006 Češi na bydlení půjčili a porostou objemy těchto úvěrů i nadále? Jaká byla loňská průměrná cena nemovitostí ve vybraných lokalitách České republiky a jak se budou ceny vyvíjet v novém roce?

Kam mizí úspory českých domácností?

Spořící produkty | Simona Ely Plischke | 27. 2. 2007

Kam mizí úspory českých domácností?
+1

V zemi vkladních knížek se spořit už nenosí. Moderní je utrácet, a nejlépe z cizího. Proč se růst našich mezd a zvětšující se bohatství českých rodin nijak nepromítá také do růstu našich úspor? Jaký je vztah mezi našimi příjmy a spotřebou? Proč tak rychle narůstá zadluženost domácností? A jak ovlivňuje naši spořivost míra nezaměstnanosti? Kde je konec českých spořínků? Přečtěte si naši analýzu úspor v České republice.

Akcie: české firmy začaly zveřejňovat loňské výsledky

Akcie | Pavel Slavík | 27. 2. 2007

Akcie: české firmy začaly zveřejňovat loňské výsledky
-6

Na pražské burze začala výsledková sezóna. Které tituly minulý týden reportovaly a jak si loni vedly? V USA dosáhl Dow Jones přesně před týdnem opět nového historického maxima, zbytek týdne ale oslaboval a celkově ztratil. Naopak se dařilo technologickému sektoru, jehož výkonnost kladně ilustroval index Nasdaq. Německý DAX se sice ve čtvrtek dostal nad psychologickou hranici 7 000 bodů, zavřít nad ní se mu ale nepodařilo. Maďarský BUX zakončil týden se ztrátou.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.

Životní pojištění | Petr Syrový | 22. 2. 2007

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti? II.
+2

Jak nastavit pojistné částky tak, aby vaše finanční cíle bylo možné splnit "za každého počasí"? Jak při nastavování finančních částek zohlednit současný majetek a závazky rodiny, příjem hlavního živitele a příjem jeho partnera? Jakou roli hraje věk klienta? Podívejme se na konkrétní příklad stanovení dobrého pojištění, tedy určení správných pojistných částek.

Regulací si stát ušetřil starost o bytovou politiku, říká Petr Kolář ze Sdružení platičů tržního nájemného

Bydlení | Kateřina Boušová | 21. 2. 2007

Regulací si stát ušetřil starost o bytovou politiku, říká Petr Kolář ze Sdružení platičů tržního nájemného
-2

Podle Koláře pro narovnání současných nespravedlivých podmínek bydlení stačí jediné - výměna politiků nebo změna jejich přístupu k problému. "Mladých, kteří platí tržní nájemné přibývá a začínají mít váhu při volbách," konstatuje zástupce tržních nájemníků a dodává: "Čím větší skupina voličů se postaví proti současné regulaci bydlení, tím větší je šance na změnu." Další odpovědi Petra Koláře ze Sdružení platičů tržního nájemného na vaše dotazy najdete v článku.

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?

Životní pojištění | Petr Syrový | 21. 2. 2007

Jaké volit pojistné částky pro pojištění smrti?
+5

Podle našich zkušeností většina poradců zná dobře pojistné produkty. Hodně prostoru se v časopisech a na internetu věnovalo tomu, jaký je rozdíl mezi rizikovým, kapitálovým a investičním pojištěním. Proč mají muži vyšší pojistné sazby než ženy, jaká je nákladovost pojištění a tak podobně. Málo se ale mluví o tom, jak vysoká by měla být pojistná částka. Tento parametr je pro finanční plán naprosto klíčový. Jakmile určíme pojistnou částku, pak teprve můžeme debatovat o tom, jestli bude pojištění rizikové nebo investiční, s daňovými úlevami nebo bez nich…

Akcie: rekordní hodnoty opět překonány

Akcie | Pavel Slavík | 20. 2. 2007

Akcie: rekordní hodnoty opět překonány
-5

Pražská burza opět posunula svůj historický rekord. Dařilo se i burzám v USA, např. Dow Jones si v uplynulém týdnu připsal nejlepší týdenní výsledek tohoto roku a 4 růstové seance znamenaly opětovný posun historického maxima. Posiloval také hlavní německý a hlavní maďarský index.

Sláva a pád fondu Amaranth: plus 26 procent za 8 měsíců

Investiční produkty | Antonín Bouček | 20. 2. 2007

Sláva a pád fondu Amaranth: plus 26 procent za 8 měsíců
+1

Harry Arora, který Briana Huntera do Amaranth Advisors přijal, začínal mít tohoto nekontrolovatelného Kanaďana až až. A protože Hunter pro Amaranth získal miliardu dolarů, bylo jasné, který z nich loď opustí. Hunter povýšil a Amarant vydělal nejvíce ve své historii. Pak ovšem přišel šok a s ním také nejhorší měsíční propad v životě fondu. Přesto Hunterova pozice ještě posílila a jeho 8členný tým (v porovnání s 420 zaměstnanci Amaranth) získal do správy 56 % portfolia.

Jak vydělávají finanční zprostředkovatelé

Životní situace | Josef Janda | 20. 2. 2007

Jak vydělávají finanční zprostředkovatelé
+15

Finanční poradenství je obor především pro lidi s obchodními vlohami. Nemůže ho vykonávat kdokoliv. Zvládne to ten, kdo disponuje komunikačními schopnostmi, trpělivostí, chutí učit se nové věci na stále se vyvíjejícím trhu finančního poradenství, dokáže se za každých okolností chovat profesionálně a ubrání se syndromu vyhoření. Ten (nebo ta), kdo disponuje výše uvedenými vlastnostmi, se může dočkat zajímavého finančního ohodnocení a snad, v horizontu několika let, i celospolečenského uznání a prestiže.

Odhalte některá tajemství elektrické energie

Životní situace | Dana Chytilová | 19. 2. 2007 | 1 komentář

Odhalte některá tajemství elektrické energie
-4

Víte, jak společnosti určují cenu elektřiny pro jednotlivé sazby? Jak je možné, že vám "vypínají" topení, kdy chtějí? Využili jste loni možnosti přejít k jinému dodavateli elektrické energie? Nahlédněte s námi hlouběji pod pokličku.

Porušují úvěrové registry soukromí dlužníků, nebo jim pomáhají?

Životní situace | Kateřina Boušová | 16. 2. 2007

Porušují úvěrové registry soukromí dlužníků, nebo jim pomáhají?
+6

Jsou úvěrové registry výhodou jen pro finanční instituce, nebo i pro dlužníky? Může dobrá úvěrová historie usnadnit cestu k novému úvěru? Nebo naopak hrozí, že např. kvůli nedoplatku za telefon nezískáte hypotéku? Přečtěte si, jak na tyto otázky odpovídají sami dlužníci. A nakolik jim vadí, že jsou o nich v registrech shromažďovány osobní informace? Jak si české úvěrové registry stojí ve srovnání se zahraničními?

Výdaje paušálem 2006: provedeme vás krok za krokem

Daně | Simona Ely Plischke | 15. 2. 2007 | 1 komentář

Výdaje paušálem 2006:  provedeme vás krok za krokem
+8

Rozhodli jste se daňové přiznání za rok 2006 vypočítat pomocí výdajových paušálů? Máme pro vás poradenský článek, ve kterém v 10 krocích vysvětlíme jak na to. Podrobnou, ale srozumitelnou formou, s ukázkou na konkrétním příkladu, vám pomůžeme spočítat daň za rok 2006. A také, pokud se vás to týká, vyplnit dodatečné daňové přiznání za rok 2005. Máme samozřejmě všechny potřebné formuláře.

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

Investiční produkty | Roman Stuchlík | 14. 2. 2007

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik
+5

Jste vlastníkem nemovitosti určené k pronajímání? Umíte spočítat, jestli vám vydělává nebo prodělává? Pravdu odhalí vnitřní výnosové procento. Pro některé nadšence může být nepříjemná. Pohádkové zisky jsou většinou iluze.

Akcie: burzy se po rekordních týdnech "dočkaly" ztrát

Akcie | Pavel Slavík | 13. 2. 2007

Akcie: burzy se po rekordních týdnech "dočkaly" ztrát
-3

Pražská burza zakončila týden s nepatrnou ztrátou. Také maďarské a americké akcie korigovaly zisky z minulého týdne. Své růsty udržel jen německý trh. Které tituly stály za poklesy a které naopak zapříčinily, že tyto poklesy nebyly tak dramatické?

Sláva a pád fondu Amaranth: lovec přichází

Investiční produkty | Antonín Bouček | 8. 2. 2007

Sláva a pád fondu Amaranth: lovec přichází
+2

Začátek roku 2005 nestál za nic. Jediné, co Amaranthu vynášelo, byly energetické investice. Komoditní hedge fond Amaranth Energy & Commodities Fund měl v květnu 2005 už pořádně vyšlápnuto na svůj celkový roční zisk 72 %. Tyto investice měl na starosti Harry Arora. Přišel z Enronu, kde se podílel např. na obchodu, jehož následkem bylo zhroucení kalifornského trhu s elektřinou. Arora angažoval Kanaďana Briana Huntera, jehož roční bonus dosáhl 4 miliónů dolarů. A pak se začaly dít věci.

Co píší jinde: Rovná daň a její budoucnost ve východní Evropě

Analýza | redakce Peníze.CZ | 7. 2. 2007

 Co píší jinde: Rovná daň a její budoucnost ve východní Evropě
-3

Zastánci nízké, rovné sazby daně, kterou střední a východní Evropa zavádí s nadšením, tvrdí, že daň hraje ústřední roli v ekonomickém úspěchu regionu. Důkazy pro toto tvrzení jsou však poněkud chabé. Naopak nedávný výzkum MMF naznačuje, že reformy, jejichž součástí bylo zavedení rovné daně, způsobily propad ve výnosech z daně z příjmů fyzických osob. Začnou středovýchodní evropské země zároveň s tím, jak postupně bohatnou, opět preferovat progresivnější daňový systém, tak jako západoevropské země?, ptá se britský týdeník The Economist.

Na jaký účet a jakou formou odvést daň či pokutu

Daně | Simona Ely Plischke | 7. 2. 2007 | 1 komentář

Na jaký účet a jakou formou odvést daň či pokutu
+3

Drobná chyba v údajích při platbě daně může vést k sankcím, které vyplývají z jejího pozdního odvodu. Poradíme vám proto na jaké účty a jakým způsobem poukázat peníze finančnímu či celnímu úřadu. Přečtete si i o tzv. daňové složence, tedy převodu peněz zdarma.

Pokud platí náš právní řád, nemá smysl vlastnit byty obsazené nájemci, říká Milan Taraba

Články | Kateřina Boušová | 6. 2. 2007 | 2 komentáře

Pokud platí náš právní řád, nemá smysl vlastnit byty obsazené nájemci, říká Milan Taraba
+9

"Nelžeme a chováme se zodpovědně, nájemníky neklameme a držíme se striktně právního řádu", nebo "mnoha nájemcům jsme radili dát při jednání s pronajímateli přednost dohodě o smluvním nájemném, má jít však o rozumnou dohodu, nikoli diktát". A také "na řešení situace bydlení pro seniory, ale též pro mladé rodiny s podprůměrnými příjmy jsme se vždy aktivně podíleli". To jsou úryvky z odpovědí Milana Taraby ze Sdružení nájemníků na vaše dotazy. Více, třeba i o údajné spolupráci s StB, se dočtete v článku.

Daň z příjmů 2006: přehled nejvýznamnějších změn

Daně | Martin Zika | 1. 2. 2007

Daň z příjmů 2006: přehled nejvýznamnějších změn
+2

Každoroční daňová povinnost se kvapem blíží. Málokdo by nesouhlasil s tvrzením, že čím dříve se na ni připravíme, tím lépe. Proto vám nabízíme souhrn nejvýznamnějších změn, které vstoupily v platnost se začátkem zdaňovacího období roku 2006. Na co bychom si tedy letos měli dát při vyplňování daňového přiznání pozor?

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model? II.

Daně | Ilona Švihlíková | 1. 2. 2007

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model? II.
+15

Ve Švédsku existují vysoké daně i výdaje na sociální zabezpečení. Země nicméně dosahuje nízkých úrovní nezaměstnanosti a objevuje se na prvních místech různých žebříčků konkurenceschopnosti či indexů rozvoje. Jaká je tedy vazba mezi mezi výší zdanění a (ne)vyspělostí sociálního zákonodárství na straně jedné a úspěšností země v mezinárodní konkurenci na straně druhé? Je ČR hodnotově rozdělena jako nikdy dříve?

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model?

Daně | Ilona Švihlíková | 31. 1. 2007

Daně a sociální dávky: je pro ČR lepší anglosaský nebo skandinávský model?
+11

Sledované anglosaské země vykazují nízkou míru nezaměstnanosti, pod průměrem EU. Relativně nízký podíl zaujímá i dlouhodobá nezaměstnanost. Nízká sociální ochrana, zdá se, vede k pozitivním výsledkům. Je tomu ale skutečně tak? Co to je fenomén "pracující chudoby"? Proč v těchto zemích vzniká "dvoustupňová" společnost?

Kompletní seznam odpovědí Giormaniho a Šimečka na dotazy čtenářů

Články | Kateřina Boušová | 31. 1. 2007

+6

Daň z příjmů 2007: co se mění?

Co se děje | Lenka Fialková | 24. 1. 2007

Daň z příjmů 2007: co se mění?
+14

Začátek roku 2007 nepřinesl daňovým poplatníkům rozsáhlou novelu zákona o daních z příjmů, jako tomu bývalo v uplynulých letech. Zákon byl ovšem novelizován v průběhu roku 2006 jedenáctkrát, a to drobnými novelami souvisejícími s jinými zákony. Mění se systém vyplácení cestovních náhrad, k zásadní změně dochází v oblasti zdanění zaměstnaneckých benefitů. Na co dalšího bychom se měli připravit?

Kompletní seznam odpovědí Jana Havránka na dotazy čtenářů

Články | Martin Zika | 17. 1. 2007

+8

Akcie: v USA zavelely k růstu technologické tituly

Články | Pavel Slavík | 16. 1. 2007

Akcie: v USA zavelely k růstu technologické tituly
-2

Pražský index PX nejprve pokračoval v poklesu ze závěru předchozího týdne, nakonec však dosáhl kladného týdenního zhodnocení. Dařilo se trhům v USA, zejména techonologickým titulům, Dow Jones opět posunul své historické maximum, Nasdaq pokořil svoje 6leté maximum. Nestěžovali si ani investoři v Německu.

Převodník měn

Prohození měn

Rozšířená verze kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services