Státní příspěvek

Státní příspěvek je formou podpory poskytované státem nebo vládou. Je poskytován organizacím nebo osobám. Jeho cílem je v návaznosti na určité situace dát finanční podporu anebo odměnu, která slouží k naplnění předem stanovených cílů. Tyto cíle mohou být z oblasti politiky, hospodářství a další. Osoba nebo organizace musí splnit určité podmínky. Státní příspěvky jsou financovány z veřejných prostředků, jako jsou například daně a jiné povinné platby.

Existuje několik typů státních příspěvků. Jsou to například sociální příspěvky, sloužící jako podpora pro osoby s nízkými příjmy, nezaměstnaným, seniorům a dalším osobám, které na tento příspěvek mají nárok, mohou to být dávky pro děti, kdy stát vyplácí pravidelné finance k ulehčení finančního zatížení rodinám s dětmi. Mohou mít také formu stipendií a jiných grantů studentům a výzkumným pracovníkům v oblasti podpory rozvoje vzdělání, inovací a výzkumu. Určitou finanční podporu mohou od státu získat i podnikatelé, buďto formou dotací nebo daňových pobídek, aby byl podpořen jejich rozvoj a ekonomický růst.

Další články na téma státní příspěvek najdete na Finmag.cz.

Vážená redakce Peníze,

Články | redakce Peníze.CZ | 1. 2. 2002

+5

dnes jsem četla dopis Vaší čtenářky "Jak jsem hledala práci". Píšete, že byste uvítali další názory. Tak se tedy připojuji.

Jak je to tedy se stavebním spořením?

Články | Emil Dočkal | 31. 1. 2002

Jak je to tedy se stavebním spořením?
-2

Na první pohled všední poznámka ministra financí při diskusi o státním rozpočtu ke stavebnímu spoření - to když si stěžoval na státní podporu, která ubírá stále víc a víc z rozpočtu - uvolnila, každoročně se opakující, lavinu diskusí o tom, jak moc či jak málo stát ztrácí, podporuje-li stavební spoření.

V důchodu o chlebu a vodě?

Články | Petr Vykoukal | 3. 1. 2002

V důchodu o chlebu a vodě?
+5

Většina z nás nevěří tomu, že se o ně stát ve stáří postará. O "dobré bydlo" se musíme přičinit sami. Pokud si jako jednoho z nástrojů k naplnění tohoto cíle zvolíte penzijní připojištění, můžete přece jen z tatíčka státu něco vyzískat.

Penzijní připojištění už zná většina Čechů

Články | Petr Vykoukal | 7. 11. 2001

Penzijní připojištění už zná většina Čechů
-41

Podle průzkumu Taylor Nelson už o možnosti penzijního připojištění slyšelo 85 procent dospělých. Pro 59 procent zájemců o penzijní připojištění není důležitá novela zákona zlepšující podmínky tohoto produktu.

Penzijní fondy v roce 2000

Články | Petr Vykoukal | 23. 10. 2001

-4

Loňských rok v penzijních fondech proběhl ve znamení pokračující koncentrace. Většinu fondů je nyní již ve vlastnictví kapitálově silných bankovních firem z vyspělých zemí, což pomohlo zlepšit důvěru v jejich produkty. Nové daňové podmínek pak přispěly k dalšímu růstu klientů. Ti přicházejí i z mladších věkových skupin, protože jim na penzijní připojištění přispívají i zaměstnavatelé.

Spořitelní penzijní fond bodoval

Články | Tomáš Skřivánek | 7. 9. 2001

Spořitelní penzijní fond bodoval
-105

Vojenský penzijní fond už není leadrem trhu. O zhruba pět tisíc klientů ho letos v pololetí předstihl Spořitelní penzijní fond.

Už nebude jedničkou

Články | Petr Vykoukal | 4. 5. 2001

Už nebude jedničkou
-40

Stavební spoření je dobrý produkt, shodují se obchodní zástupci. Jedním dechem však dodávají, že v prodejích ho začínají dohánět další státem protěžovaní konkurenti – penzijní připojištění a životní pojistky.

Čas ničím nenahradíš

Články | Petr Fejtek | 7. 2. 2001

Čas ničím nenahradíš
-1

Ke svým penězům se chováme přímo macešsky, v tomto směru jsme dokonce nejexotičtější zemí široko daleko – chtělo by se až říci, že když už ne banánovou, tak nějakou bramborovou republikou. Mnohé údaje sice vyvracejí podezření, že ještě lezeme po stromech, ale právě to, jak spravujeme své úspory musí vyděsit každého civilizovaného člověka – jakoby pojem kapitál byl u nás ještě neslýchaný a kapitalismus nevídaný. Je to divné, protože obé běžně fungovalo již před 250 lety. Ledaže bychom stále ještě dali víc na jiný Kapitál, ten Marxův.

Stavební spoření loni lámalo rekordy

Články | Dana Zwiebová | 2. 2. 2001

Stavební spoření loni lámalo rekordy
-4

Pro stavební spořitelny byl loňský rok nebývale úspěšný. Podobně dobré výsledky jako v roce 2000 nepamatují už tři roky. Po tradičním náporu v závěru roku mělo všech šest stavebních spořitelen dohromady podepsáno již 3,4 milionu platných smluv o stavebním spoření. Ve srovnání s předcházejícím rokem to je o více než dvacet procent víc. Vyšší tempo u uzavřených smluv zaznamenaly spořitelny naposledy v roce 1997.

Nesnášet vejce do jednoho hnízda

Články | Pavel Pršala | 2. 2. 2001

Nesnášet vejce do jednoho hnízda
0

Představme si, že jsme se již rozhodli nenechávat věci náhodě a chceme si vytvářet rezervy pro životní situace, ve kterých nám operativní hotovost na běžném účtu nebude stačit. Stojíme ale před dalším rozhodnutím – kam, do jakých produktů své peníze ukládat? Neprodělám?

Penzijní připojištění už má každý čtvrtý

Články | Petr Vykoukal | 18. 1. 2001

Penzijní připojištění už má každý čtvrtý
-53

Spoření na penzi se státní podporou si již zřídilo téměř dva a půl milionů občanů. Díky změnám daňové legislativy se do systému začali ve větší míře zapojovat i zaměstnavatelé, kteří také napomohli k více než čtvrtinovému přírůstku počtu pojištěnců.

Spořit znamená také platit nižší daně

Články | Dana Zwiebová | 10. 1. 2001 | 1 komentář

Spořit znamená také platit nižší daně
-4

Čím více se blíží termín podání daňového přiznání, tím více se začínáme zajímat o to, jak odvést do státní pokladny ze svých příjmů co možná nejmenší část. Nemalé daňové úspory nabízí také řada finančních produktů.

Penzijní připojištění: šampaňské v důchodu?

Články | Tomáš Prouza | 13. 12. 2000

Penzijní připojištění: šampaňské v důchodu?
0

Není pochyb o tom, že za dvacet či třicet let nebude státem vyplácený důchod stačit na víc než zaplacení nájmu, inkasa a chleba s vodou. Pokud chcete jiný životní styl, je potřeba začít spořit. Čím dříve, tím lépe.

O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty

Články | Petr Vykoukal | 8. 9. 2000

O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty
-4

Kam ukládáte své peníze? Patříte ke konzervativní části našich spoluobčanů, kteří stále spoří na vkladních knížkách, nebo jste již objevili další atraktivní možnosti, mezi které patří například podílové fondy nebo životní pojištění?

Převodník měn

Prohození měn

Rozšířená verze kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services