Program na podporu na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu II

V našem Dotačním alertu jsme vás minulý týden informovali o základních parametrech podpory na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu v důsledku mimořádně prudkého růstu jejich cen.

Ministr průmyslu oznámil, že program by se nově měl kromě již dříve avizovaného zemědělství, rybářství, lesnictví a zpracovatelského průmyslu vztahovat na všechny sektory hospodářství (podle nám dostupných informací však stále s několika výjimkami, jako jsou těžba a zpracování uhlí, ropy a zemního plynu, výroba rafinovaných ropných produktů či tabákových výrobků).

Z vyjádření ministra průmyslu zároveň vyplývá, že o podporu nemohou žádat podniky z výše uvedených odvětví, podniky, na které se bude vztahovat zavedení daně z neočekávaných zisků, a podniky spadající do kategorie zákazníků se zastropovanými cenami elektřiny a plynu.

Pokud nepůsobíte v oblasti zpracovatelského průmyslu, ale řešíte prudký růst cen, může se podpora vztahovat i na vás. Pro úplnost zopakujme, že výše podpory se má pohybovat v rozsahu 30 – 70 % dle kategorie žadatele a výše způsobilých nákladů se má stanovit jako rozdíl mezi skutečnou (alternativně se zvažuje i průměrnou) letošní cenou a dvojnásobkem loňské ceny, přičemž dotace za září a říjen 2022 pokryje maximálně 70 % odběru ve stejném období roku 2021.

Žadatelé budou muset splnit řadu dalších podmínek, kromě těch obvyklých (nebýt v úpadku / exekuci / likvidaci či nebýt nespolehlivým plátcem a nemít nedoplatky vůči finančním úřadům / zdravotním pojišťovnám atd.) také například podmínku, že se vedení (management) příjemce v době podání žádosti o podporu zcela a nejen dočasně vzdalo jakéhokoli navýšení své odměny (včetně všech složek odměny) a pohyblivé části odměny za probíhající hospodářský rok, ani neobdrží jakoukoli přímou nebo nepřímou náhradu za toto vzdání se práva (od všech subjektů ve skupině).

Pokud vás tato oblast zajímá, případně zvažujete přípravu žádosti o dotaci a potřebovali byste pomoci, obraťte se prosím na autory článku nebo poradenský tým EY, se kterým obvykle spolupracujete.

Autoři:

Martin Hladký

Martin Veverka


Zdroj:    EY
Partners Financial Services