Kde vzít data

Pavel Slavík | 29. 1. 2007

A) Inzeráty

Jednotlivci si většinou dělají názor na vývoj cen nemovitostí na základě informací z nabídkových katalogů realitních kanceláří a inzerátů v novinách. Není nic jednoduššího, než průběžně zaznamenávat ceny nabízených nemovitostí na určitém území a z nich vytvořit časovou řadu. Tato metoda zjišťování dat má 2 hlavní nevýhody.
1) Jedná se o ceny, za něž si nabízející přejí svoji nemovitost prodat. Nakonec realizované ceny mohou být jiné, zpravidla nižší, ale v některých případech i vyšší (když prodávajícího překvapí vyšší poptávka než očekával).
2) Z inzerátů nelze vyčíst detailnější charakteristiky nemovitostí, a bez nich zkonstruovat seriózní index nelze.

B) Realizované prodeje RK

Krokem vpřed je zapojení realitních kanceláří do sběru dat. Tím dojde k překonání obou zmíněných nevýhod. Tvůrce indexu přemluví dostatečný počet realitních kanceláří k tomu, aby mu dodávaly pravdivá data o skutečně realizovaných cenách a potřebných charakteristikách prodaných nemovitostí (typ, poloha, velikost, kvalita, vybavení atd.). Nevýhodou je, že do sběru dat se nedostanou nemovitosti prodané "přímo" bez pomoci realitní kanceláře. V některých regionech a u některých typů nemovitostí to může způsobit určité zkreslení.

C) Odhady RM

I následující metoda zjišťování dat je založena na spolupráci s realitními kancelářemi. Tvůrce indexu pravidelně zjišťuje názor aktivních realitních makléřů, klade jim otázku: Za kolik byste podle vašeho názoru prodali nemovitost stanovených charakteristik v dané lokalitě? Na rozdíl od předcházející metody se nejedná o statistiku realizovaných transakcí, ale o expertní názor.

D) Spolupráce se státními orgány

V různých zemích by se jednalo o odlišné instituce. V České republice by musel tvůrce indexu spolupracovat s katastrálním úřadem (evidence změny majitele), finančním úřadem (zjištění ceny prodané nemovitosti podle daně z převodu nemovitosti) a se stavebním úřadem (charakteristiky nemovitosti). Tato metoda zjišťování dat má dvě hlavní nevýhody.
1) Uvedené státní instituce nebudou s tvůrcem indexu spolupracovat, pokud to nebude také státní instituce a nenařídí jim to zákon.
2) Daň z převodu nemovitosti se v ČR platí minimálně z odhadní ceny. Levnější prodeje než za odhadní cenu budou nadhodnoceny. Naopak dražší prodeje budou v některých případech podhodnoceny - kupující a prodávající se dohodnou, z důvodu úspory na dani z převodu uvedou do smlouvy odhadní cenu a dorovnání do skutečné tržní ceny proběhne "bokem". Tento "trik" mohou využít pouze soukromé osoby, u nichž nemovitost nevstupuje do účetnictví a není pořizována na hypoteční úvěr. Za současných podmínek v ČR by to však u rezidenčních nemovitostí pravděpodobně způsobilo nezanedbatelné zkreslení.

E) Statistiky hypotečních bank

Tvůrce indexu se dohodne s hypotečními bankami na předávání dat o cenách a charakteristikách nemovitostí, na něž poskytly úvěr. Nevýhody jsou zřejmé. Tato metoda sběru dat může fungovat pouze v zemích s vysoce rozšířeným hypotečním financováním.
I tak budou data zkreslena. Do indexu se nedostanou nemovitosti, k jejichž pořízení nebyl použit hypoteční úvěr. V praxi je tato metoda obtížně realizovatelná ze stejného důvodu jako předchozí popsaná metoda - subjekty se zdráhají spolupracovat.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

10. 6. 2024 | Petr Kielar

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

Úrokové sazby hypoték klesají, ale stále se drží nad pěti procenty. Úvěry poskytované bez zajištění nemovitostí jsou ještě dražší – kolem 6,5 %. V této situaci získávají na atraktivitě... celý článek

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

7. 6. 2024 | Olga Skalková

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

Dostupnost hypotečních úvěrů v Česku se moc nelepší. Průměrná nabídková sazba v bankách od února stagnuje.

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

28. 5. 2024 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

Bankám letos rostou podíly hypoték na 90 procent hodnoty nemovitosti. Zrušení příjmové regulace jim přivádí víc mladých klientů.

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Partners Financial Services